Wystartuj w świecie tradingu wraz ze mną

 

Witaj, nazywam się Tomek Przybycień. Pragnę aby mój serwis Day-Trader.pl, przyczynił się do Twojego udanego startu w świecie tradingu na giełdach amerykańskich. Moim celem jest pomoc osobom, które tak jak ja blisko 10 lat temu, pragną związać się z tradingiem i uczynić z tego zarówno swoje źródło dochodów jak i w pewnym stopniu sposób na życie.


Jeżeli nie spróbujesz, nie będziesz wiedział

Za kilka lat możesz powiedzieć: szkoda, że nie spróbowałem, może dzisiaj byłbym niezłym traderem. Jak to nieraz powtarzali mi rdzenni mieszkańcy odległych zakątków przed podaniem dziwnego dania w postaci robaków itp. :) "you never try, you never know". To samo możesz powiedzieć o giełdzie - nigdy nie spróbujesz, nigdy nie będziesz wiedział czy było to Tobie pisane.

 

Potraktuj trading jak biznes

Okres nauki tradingu przebiegał u mnie z różnym skutkiem. Przełom nastąpił dopiero w 2007 roku, kiedy skupiłem się na jednej rzeczy, ale konkretnie. Od początku jednak postanowiłem trading traktować jak biznes - z jasnym planem. Aby nie było w nim nic z przypadkowości (chociaż nie ukrywam, że szczęście w tradingu również czasami się przydaje :). Wychodzę z założenia, że jeżeli mi udało się na rynku - to czemu Ty nie miałbyś spróbować?

 

Daytrading - zmiana postrzegania

By rozpocząć swoją naukę i przygodę jako trader jednosesyjny, przede wszystkim trzeba zrozumieć specyfikę tego stylu tradingowego jak i odpowiednio w nim się odnaleźć.

 

Staram się zwracać na to dość mocną uwagę. Nie jestem inwestorem, jestem traderem. Nie interesuje mnie sytuacja spółki, interesuje mnie ruch jaki na niej jest generowany. Dzięki temu nie mam najmniejszych skrupułów by szybko zamknąć pozycję gdy dzieje się nie po mojej myśli. Często zbyt duże poznanie spółki wpływa na to, że trader "zna ją". To często nie pozwala na obiektywną ocenę sytuacji. Pragnę aby materiały jakie znajdziesz na stronie, pomogły Ci w pełni zrozumieć moje podejście do daytradingu oraz (wydaje mi się) wypośrodkować to co ważne i mniej ważne jeżeli chodzi o trading.

 

Moje składowe tradingu

Jak odpowiednio przygotować się do trading - to ważne dla osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z rynkami. I jest to pytanie dość słuszne. Odpowiedzi znajdziesz na łamach Day-Trader.pl w specjalnie ku temu przygotowanych artykułach tematycznych, które stale i regularnie publikuje.{youtube}XC-U7PMd6oA{/youtube}

 

EDUKACJA

Czy wsiadłeś za kierownicę, bez umiejętności prowadzenia samochodu? Jeśli tak, to pewnie nie zajechałeś za daleko? Tak samo jest z tradingiem. Proszę nie planuj tradingu bez zdobycia podstawowej wiedzy i umiejętności. Na początku jest entuzjazm, ekscytacja, może się trafi złoty strzał, a później tradingowa farsa. Zanim rozpoczniesz trading zdobądź wiedzę, która zwiększy Twoje szanse na sukces na giełdzie.


PRZYGOTOWANIE

Odpowiednie przygotowanie do sesji powinno być dla Ciebie rutyną. Przygotowana strategia tradingowa, zarządzanie ryzykiem oraz skuteczny trading plan. Bądź codziennie przygotowany do sesji!


TRADING

Gdy masz już wiedzę, opracowaną strategię i przygotowany trading plan -> rozpocznij realny trading!


ANALIZA

Skoczkowie narciarscy nagrywają swój każdy skok. Następnie dzięki analizie, wyciągają odpowiednie wnioski. Stale uczą się na błędach, a z sukcesów wybierają to co najlepsze. Nie inaczej jest w tradingu. Analiza transakcji, dostosowywanie strategi do zmiennego rynku. Ucz się na własnych błędach – bo porażki są rzeczą naturalną w tradingu.

 

 

Dopiero zaczynasz? Co musisz wiedzieć na start!

Jeżeli chcesz osiągnąć sukces w daytradingu, które według mnie mierzalny jest stabilnością generowanych w długim terminie zysków, musisz w pełni zdać sobie sprawę z tego czym jest daytrading.

 

Daytrading to styl tradingowy, w którym transakcja otwierana i zamykana jest podczas tej samej sesji tradingowej. W daytradingu nie liczę %, liczy się dla mnie ruch, który został wygenerowany przy odpowiedniej wielkości posiadanej pozycji.

 

Oczywiście to wszystko wynika ze składowych takich jak: dobór strategii, odpowiednie zarządzanie ryzykiem, praca nad swoimi emocjami oraz przestrzeganie podstawowych zasad.Trzy kolejne kroki

Aby rozpocząć trading musisz podjąć trzy kroki, które możesz prowadzić równolegle.


Krok #1 - Trading

Aby móc trejdować, potrzebujesz ku temu odpowiednich narzędzi. W tym najważniejszego - platforma oraz rachunku. Znalezienie oraz założenie takiego konta w obecnych czasach jest dość proste. Jeżeli nie wiesz jak tego dokonać, sprawdź dział "Narzędzia" oraz "Preferowani brokerzy". Dzielę się tam narzędziami, z których osobiście korzystam lub korzystałem. Jeżeli nie wiesz jakiego brokera wybrać, przygotowałem dla Ciebie specjalną ankietę, dzięki której pomogę Ci w wyborze tego odpowiedniego według mnie.


Krok #2 - Edukacja

Ku temu pragnę aby posłużyły Ci materiały oraz artykuły, które znajdziesz na Day-Trader.pl oraz materiały video które publikuje na kanale PolishDayTrader na Youtube od kilku już lat. Pamiętaj, że tradera cechuje stały rozwój - nawet tych najlepszych! Jeżeli dopiero startujesz, nie pozwól sobie na straty, które wynikałyby z niewiedzy. W ciągu ostatnich lat opublikowałem ponad 2000 artykułów oraz analiz na Day-Trader.pl.

Jeżeli nie chcesz przegapić informacji o publikowanych przeze mnie nowych materiałach, dodaj swojego maila poniżej. W newsletterze nie będziesz otrzymywał ode mnie żadnych reklam obiecujących złote góry, jedynie informacje o nowych, wartościowych materiałach, które dodam na łamach Day-Trader.pl.Krok #3 - Analiza

Ucz się i wyciągaj wnioski z tego co robisz, tego co się uczysz, tego co podpowiada Ci intuicja oraz rozsądek.

Osobiście analizuje wyniki po każdej sesji. Co miesiąc na łamach Day-Trader.pl znajdziesz mój raport tradingowy oraz wnioski jakie wyciągam oceniając swoje wyniki w podliczeniu comiesięcznym.

Zapraszam do "Raportu Tradingowego".Twoja praca - Droga Tradera

Pamiętaj, że sukces na giełdzie to składowa wielu aspektów. Najważniejsze jednak to systematyczność oraz profesjonalizm w tym co chcesz robić - czyli w zarabianiu pieniędzy na giełdzie. Aby to osiągnąć potrzeba:

 

Czasu

Twojej pracy

 

Dwie kluczowe rzeczy, które musisz poświęcić. Pamiętając przy tym, że nie ma gwarancji sukcesu - to jest giełda. Uważam jednak, że szanse każdego wzrastają gdy poświęci temu odpowiednią ilość czasu oraz pracy.

Dlatego też na samym początku zapraszam Cię do przeczytania artykułów które napisałem w serii "DROGA TRADERA":

 

1. Chcę zostać traderem, najlepiej od razu :)

2. Ile czasu zajmuje zostanie traderem?

3. Błędy początkujących traderów

4. Jak odnieść skuces w tradingu oraz zacząć systematycznie zarabiać

 

Powyższa lektura jest doskonałym sposobem na start, na to by zdać sobie sprawę jakim procesem (jeżeli tak można to nazwać) jest rozwój jako trader.

 

Konferencja DayTrader Event

 

Corocznie organizuje Konferencję tradingową "DayTrader Event". Celem organizacji eventów jest przybliżenie pasjonatom giełdy możliwości jakie niesie trading na rynkach akcji. Dotychczas odbyły się cztery edycje Konferencji 3 dniowej oraz jedna edycja 1 dniowa. Uczestnicy mieli możliwość zdobycia wiedzy z zakresu aktywnego tradingu na rynkach akcji oraz forex czy futures. Wśród prowadzących gościliśmy m.in. traderów, przedstawicieli firm tradingowych zarówno polskich jak i zagranicznych, zarzadzających w firmach tradingowych, psychologów oraz programistów działających na rynkach kapitałowych.

Konferencja jest niepowtarzalną okazją by poznać wielu traderów, zdobyć ciekawą wiedzę oraz wymienić się doświadczeniem z innymi graczami. Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem tradingu - nie przegap tej okazji i oczekuj na kolejne edycje. Jeżeli chcesz się dowiedzieć co dokładnie działo się na poprzednich - zakup dostęp do nagrań.

Poniżej dwa filmy podsumowujący ostatnie dwie edycje konferencji:

 

 

Pamiętaj że...


Nie zamierzam na łamach Day-Trader.pl budować z Tobą strategii daytradingowej. To jest Twoje zadanie, w którym będę Ci jedynie częściowo pomagał, bazując na moich przygotowaniach, budowaniu wykorzystywanych strategii oraz doświadczeniu które posiadam.

Gdybym 10 lat temu miał możliwość usiąść z gościem, który swoje już przeszedł na giełdzie byłbym naprawdę wniebowzięty. Nie dlatego, że chciałbym aby przekazał mi swoje strategie (wiem po latach, że nie wszystko co działa u innej osoby, u mnie musi również odnosić sukcesy). Ale dlatego, że dzięki jego refleksjom czy poradom byłbym w stanie w lepszym sposób i szybciej poznać, zrozumieć wiele aspektów na giełdzie. Zapewne popełniłbym wszystkie możliwe błędy raz jeszcze - bo emocji i ich wpływu na proces podejmowania decyzji nie da się przeskoczyć czy opanować po przeczytaniu książek czy wysłuchaniu porad. Na pewno jednak inaczej odbierałbym i reagował na wszelkie pojawiające się problemy w mojej głowie.

Nie uważam się za guru tradingu. Stale się uczę, rozwijam i dostosowuje do zmieniającego "środowiska" giełdowego. Jednak dzięki ciężkiej pracy jako daytrader, doszedłem do systematyczności, a co najważniejsze stabilności w tradingu - w osiąganych zyskach. Mam nadzieje, że Tobie również się to uda i mały w tym udział będą miały publikowane przeze mnie artykuły.Na samym końcu... :)

Poczyniona przeze mnie w ostatnim czasie zmiana formy funkcjonowania Day-Trader.pl, na zdecydowanie bardziej autorskie wydanie - ma na celu poprawę jakości, systematyczności oraz ukazanie ponadczasowości materiałów, które tutaj znajdziesz.

Piszę to dla Ciebie. Dlatego też nie czuj się w żadnym wypadku skrępowany by do mnie napisać, zadać nurtujące Cię pytania. Odpowiadam na wszystkie maile, w miarę możliwości czasowych.

Życzę Ci udanej przygody w świecie tradingu!
Tomek Przybycień