[Proptrading] - Proprietary Trading Firm - praca w biurze proptradingowym - dla kogo

proptrading biuro

 

Odkąd powstała moja strona, a było to w 4 kwartale 2007 celem było pokazanie tego jak potoczy się moja kariera w tradingu na amerykańskich giełdach akcji.

Związałem się z branżą proptradingową. Czyli z firmami typu Proprietary Trading Firm. Na początku był to oddział firmy Swift Trade w Gliwicach. Po kilku latach zdecydowałem się odejść i zacząłem działać jako Remote Trader. Robiłem to samo, ale już bezpośrednio dla siebie. Oczywiście powodem była kasa. Jako remote trader wziąłem ryzyko finansowe na siebie, ale dzięki temu znacząco skoczył procent z zysków.

Dzisiaj opowiem o pierwszej części, czyli o tym na czym polega trading w biurze proptradingowym. Jakie są plusy oraz minusy. Dowiesz się komu polecam taką pracę oraz jakie wyzwania przed nim stoją :)


Ten artykuł należy do cyklu "Proptrading", w którym odkrywam przed Tobą świat branży proptradingowej. Branży, w której jestem od 2007 roku i staram się od tego czasu ją popularyzować. Zapraszam do przeczytania również innych części w kolejności chronologicznej:

Część 1: Moja historia i trochę motywacji - czyli o tym jak rozpocząłem swoją przygodę na amerykańskich rynkach akcji.
Część 2: Proprietary Trading Firm - praca w biurze proptradingowym

Część 3: Remote Trading - Trading zdalny - dla kogo
Część 4: Kalkulator - Broker .vs Proptrading .vs Remote Trading

 

 

Przez te wszystkie lata moja strona stała się największym i w zasadzie jedynym miejscem gdzie w Polsce poczytasz o tradingu na amerykańskich giełdach akcji pisanym przez tradera związanego z branża proptradingową. Dostaje bardzo dużo maili od bardzo zainteresowanych osób, które chciałyby również podążyć ścieżką, którą ja zacząłęm.

Dzisiaj dowiesz się o tym, dla kogo moim zdaniem praca w biurze proptradingowym jest skierowana. Proszę pamiętaj, że skupiam się tutaj na biurach oferujących trading na amerykańskich giełdach akcji - fizycznie w biurze tradingowym, będąc zatrudnionym przez właściciela danego biura.

 

Do której grupy należysz?

Na początku sądzę, że musisz przydzielić się do którejś z poniższych grup. Dzięki temu łatwiej będzie pokierować możliwymi dla Ciebie ścieżkami w kolejnych częściach (będę tam odnosił się do poszczególnych grup):

Grupa #1 - Nie masz żadnego doświadczenia w tradingu na giełdach amerykańskich. Nie masz historii tradingowej oraz nie generujesz aktualnie żadnych zysków na giełdach NYSE, NASDAQ i AMEX.

Grupa #2 - Posiadasz konto u brokera na giełdach amerykańskich akcji lub CFD. Nie generujesz żadnych zysków ani wielkich strat. Po prostu się stale uczysz i szukasz swojej drogi.

Grupa #3 - Posiadasz konto u brokera na giełdach amerykańskich akcji lub CFD. Generujesz już zyski.

Grupa #4 - trejdujesz aktualnie w biurze proptradingowym.

 

Łatwiej mi będzie zasugerować Ci potencjalnie najlepszą ścieżkę dla Ciebie w dalszej części tekstu. Już wiesz, w której grupie jesteś? To jedziemy dalej :)

 

W ramach współpracy z firmami typu Proprietary Trading możesz rozróżnić dwa modele:

- praca w biurze proptradingowym, które to założone zostało przez właściciela - bez zabezpieczenia finansowego (zazwyczaj)

- trading zdalny (Remote Trading) bezpośrednio dla firmy proptradingowej (pomijasz biuro tradingowe) z własnym zabezpieczeniem finansowym

 

Uważam, że jeżeli należysz do Grupy #1 oraz Grupy #2 sensowne dla Ciebie jest rozważenie poszukiwania zatrudnienia w biurze proptradingowym. Remote Trading natomiast szczególnie polecam jeżeli należysz  do Grupy #3 oraz Grupy #4

 

 

Jakie są różnicę pomiędzy tymi dwoma modelami współpracy?

Na początku skupię się na pracy w biurze proptradingowym. Jakie to ma zalety oraz wady. Część z opisywanych informacji jest uniwersalna bo dotyczy to również aspektów które zapewnione mają Remote Traderzy. O pracy jako Remote Trader dowiesz się w kolejnej części cyklu "Proptrading".

 

Trading w biurach typu Proprietary Trading

Na początku wyjaśnię czym zajmują się biura typu Proprietary Trading. To oddziały założone przez osoby, które zainwestowały swoje pieniądze w otwarcie, rozwój biura, sprzęt, wzięły na siebie ryzyko finansowe (zazwyczaj) oraz zajmują się szkoleniem i nauką traderów (zazwyczaj).

Czyli te firmy zapewniają Ci wszystko zaczynając od stanowiska tradingowego, na nauce, strategiach oraz zabezpieczeniu finansowym. Ty ryzykujesz tylko swój czas. Albo Ci się uda, albo po prostu po pewnym czasie zrezygnujesz lub wcześniej zrezygnuje z Ciebie właściciel biura proptradingowego.

W związku z tym, że ryzyko bierze na siebie właściciel biura, z wygenerowanych przez Ciebie zysków pobiera on określony %. Standard w biurach proptradingowych to 30-50% payout split. Gdy jest 30% oznacza to, że z wygenerowanych zysków otrzymasz po opłatach 30%. Gdy wynosi 50% otrzymasz tyle z wygenerowanych przez siebie zysków po opłatach.

 

Dlaczego trading w biurze proptradingowym?

Chodzi przede wszystkim o kilka kwestii. Rzeczy, które firma proptradingowa zapewnia swoim traderom. Poniższe dotyczy zarówno biur proptradingowych (w kwestiach 1-6) jak i współpracę na poziomie Remote Trading (kwestie 1-4).


1. Kapitał tradingowy - tzw. buying power.

Masz dobre strategie tradingowe, ale na przykład brakuje Ci kapitału. Buying power udostępniany przez firmę proptradingową zapewni Ci to. Buying power, czyli kapitał który możesz wykorzystywać do tradingu. Tutaj zaznaczam, to nie są pieniądze klientów firmy itp. Firma nie przyjmuje żadnych wpłat od ludzie z zewnątrz. Dlatego też nie zarządzasz pieniędzmi osób trzecich.2. Poziom prowizji.

Jesteś aktywnym daytraderem, realizującym kilka/kilkanaście czy kilkadzisiąt transakcji w ciągu jednej sesji. W takim wypadku zaczynasz kalkulacje. Gdzie będzie taniej. W firmach proptradingowych jest najtaniej na rynku. Tak niskiego poziomu prowizji nie zapewni Ci żaden broker. Różnice są olbrzymie. Już wkrótce będziesz w stanie to dokładnie przekalkulować.3. Payout split.

W przypadku firmy proptradingowej, w zamian za powyższe, firma pobiera % od wygenerowanych przez tradera zysków. W przypadku biur proptradingowych - payout split wynosi zwykle od 35% do 50%, które otrzymuje trader od wygenerowanych zysków.4. Opłaty za dane/platformę.

Traderzy w firmach proptradingowych traktowani są jako traderzy pro. Czyli płacą za dane giełdowe w formie profesjonalnej. W związku z czym wszystkie kwotowania kosztują około 300$ podczas gdy traderzy nieprofesjonalni płacą 5-6 razy mniej - około 50-60$ za tą samą paczkę danych. O Twoim statusie decyduje broker - na Tobie spoczywa obowiązek odpowiedzi na określone pytania na bazie których zostaniesz przydzielony do grupy pro lub non-pro.
 

 5. Stanowisko tradingowe.

W biurze proptradingowym masz zapewnione pełne stanowisko tradingowe - komputer, monitory, platformę. Czyli wszystko co jest Ci potrzebne by móc trejdować.

 

 6. Rozwój/szkolenia.

Większość biur proptradingowych ma swój program szkoleniowy. Część oferuje go za darmo, inne pobierają opłatę. Jakość szkoleń jest na różnym poziomie. Będąc szczerym, uważam iż nawet najlepsze szkolenie nie będzie równoznaczne z tym, że zaczniesz osiągać wyniki. Bardzo dużo zależy od Ciebie, Twojej determinacji oraz tego jak dużo na osiągniecie wyników będziesz pracował. Szczęście może działać tylko przez jakiś czas. Tutaj potrzeba stabilności.

 

Dla kogo praca w biurze proptradingowym?

Jeżeli jesteś kompletnie zielony na rynku (Grupa #1) lub niby coś trejdujesz, ale bez ładu i składu (Grupa #2) - to może być dla Ciebie niesamowicie dobre rozwiązanie.


Biura proptradingowe zazwyczaj prowadzą stałą rekrutację lub do kilku razy w roku.  Biura proptradingowe zatrudniające traderów znajdziesz bez problemu w googlach. Nie będę tutaj reklamował żadnej z nich. Poszukaj opinii w necie, zobacz co mają do zaoferowania i po prostu spróbuj. Ja tak właśnie postąpiłem. Bez większego zastanowienia - wiedziałem, że muszę spróbować. W tym okresie gdy zaczynałem w Polsce było kilka miejsc gdzie mogłem zacząć, ale tylko jedna blisko mnie więc i wybór miałem mały :) Ale go nie żałuję!

Kto wie czy byłbym traderem, gdybym wtedy nie zaryzykował. No risk, no fun!

 

Dlaczego sugeruje tą drogę dla Grupy #1 i #2... z tego względu, że biura proptradingowe całe ryzyko finansowe biorą na siebie (no powiedzmy większość z biur proptradingowych, niektóre mają inny model niż ten, w którym ja zaczynałem). Jeżeli więc nie dysponujesz środkami finansowymi, ale masz olbrzymią determinację i chcesz spełnić marzenia - działaj i się nie zastanawiaj. Im będzie później, będziesz starszy - tym trudniej będzie Ci podjąć taką decyzję. Wraz z wiekiem zmieniają się bowiem Twoje zobowiązania czy to finansowe czy inne.

 

Jakie formalności przy zatrudnieniu w biurze proptradingowym

Gdy zostajesz zatrudniony w biurze proptradingowym, jedną z umów podpisujesz z właścicielem biura. W jakiej formie - tego Ci nie powiem, bo wszystkie biura mają różne formy współpracy z traderami.

 

Kolejne umowy - pod kątem platformy, kwotowań, konta tradingowego - podpisujesz z firmą, której usługi świadczy dane biuro proptradingowe.

Oczywiście wszystkie formalności załatwiasz w biurze. Nie ma się czego bać :)


Jaki jest termin wypowiedzenia umowy?
Gdy kończyłem współpracę z biurem proptradingowym, dałem znać w danym miesiącu, że to jest mój ostatni. Nie miałem w umowie zapisanego terminu wypowiedzenia.

 

 

Rozliczenie z podatków

Trejdując w biurze proptradingowym zazwyczaj traderzy zatrudniani są na:

- umowę o pracę

- umowy śmieciowe

- wymagane jest założenie działalności gospodarczej

W zależności od wybranej formy (1 i 2) dostajesz wypłatę już po odjęciu podatku, składek itp. W przypadku działalności pojawią się dla Ciebie dodatkowe zobowiązania (biuro rachunkowe, osobiście płacisz składki, podatek itp.).

 

Wynagrodzenie w biurze proptradingowym

Czy w biurach jest jakiś stały, podstawowy poziom wynagrodzenia? Nie ma. Mam tutaj na myśli biura proptradingowe z giełd amerykańskich. W biurach proptradingowych które oferują futures, spready kalendarzowe - jest podstawa, która wliczona jest jednak w desk fee. No ale jakąś kasę za samo siedzenie, nawet bez wyników się otrzymuje.

 

Trader zarabia tylko i wyłącznie prowizje od wygenerowanych zysków. Ładnie zabrzmi jak powiem, że nie ma górnego limitu tych zysków. Taka prawda :) Im lepszy trader, im przyjemniejszy rynek - tym wyniki wzrastają.

 

To ile jesteś w stanie zarobić zależy tylko od Ciebie. Zazwyczaj osoby, które przyjmowane są do biura, zyski pozwalające na otrzymywanie payout splitu zaczynają się od 3-6 miesiąca. Część moich znajomych zaczęła generować zyski po 8-12 miesiącach.

 

Kiedy najlepiej starać się o pracę w biurze proptradingowym

Nie będę tutaj mydlił oczu. Rzadko kiedy spotyka się w biurze ludzie starszych niż 20-30 lat. Przy założeniu, że Ci którzy mają 30 lat zwykle od kilku lat trejdują już w danym biurze.

Czemu tak to wygląda?

Przede wszystkim, najlepszy okres na rozpoczęcie pracy to okres, w którym nie masz jeszcze większych zobowiązań czy to finansowych czy rodzinnych. Możesz pozwolić sobie na wielomiesięczny okres próbny, w którym nie będziesz otrzymywał wynagrodzenia. Tak jak wspomniałem powyżej, nie masz pewności powodzenia. Ale zwykle od kilku do 12 miesięcy osoby zainteresowane zostanie traderem poświęcają na wyszlifowanie umiejętności.

 

Trudniej o pozwolenie sobie na to wszystko, gdy jesteś starszy, masz rodzinę i zobowiązania finansowe na głowie. Wtedy widzę szansę większa tylko wtedy gdy masz już odpowiednią kwotę odłożona - możesz sobie pozwolić na przerwę od pracy. Lub gdy po prostu masz taki charakter pracy, że jesteś w stanie spokojnie łączyć to ze sobą.

 

Ile czasu warto poświęcić?

Decyzja należy do Ciebie. Ja starałem się być realistą. Dałem sobie 3-4 miesiące jako ocenę czy mam w ogóle potencjał. Udało mi się w 3 miesiącu osiągnąć wymagany w biurze poziom zysków. Gdybym w 4 miesiącu widział, że niewiele mi brakuje - sądzę, że zostałbym jeszcze jeden miesiąc.

Daj sobie jakieś maksimum. W pewnym momencie i tak właściciel zasugeruje Ci, że może nie warto dalej w to brnąć. Ale pamiętaj, że dopóki (przy założeniu, ze minimum wymagane do osiągnięcia zysków to 2000$), osiągasz zyski nawet mniejsze to przynosisz profity dla firmy. Więc pewnie nikt Ci za szybko nie podziękuje. Gdy będziesz osiągał straty, może to nastąpić szybciej.

 

Uważam, że nie warto by ten czas wyniósł więcej niż 6-8 miesięcy.

 

Czy trejdując w biurze proptradingowym muszę wpłacać swoje środki?

Generalnie nie i to na całym świecie. Tym właśnie różni się trading w biurze proptradingowym, gdzie zabezpieczenie finansowe jest na właścicielu od posiadania konta jako Remote Trader. Niektóre biura z tego co wiem wymagają wpłaty zabezpieczenia wielkości miesięcznej opłaty za platformę i kwotowania.

Jednak pojawiają się inne koszty, które ponosi trader.

 

 

Koszty platformy oraz kwotowań z giełd amerykańskich zmienia się w czasie. Koszt platformy, z której korzystam ja, to koszt 135$ / miesięcznie.

 

Cena kwotowań narzucana jest przez giełdy. Gracze w biurach proptradingowych jak i remote traderzy traktowani są jako traderzy PRO. Także koszt platformy oraz kwotowań w przypadku zakupu wszystkich to około 430$ / miesięcznie.

 

 
 

Czy muszę przyjeżdzać do biura? Czy praca w biurze jest obowiązkowa?

Gdy zostajesz zatrudniony w biurze proptradingowym, pracujesz w biurze proptradingowym. Kontrolę nad Tobą ma menedżer czy właściciel biura. I tak wygląda to w większości biur na świecie. Szczególnie dotyczy to początkujących, którzy dopiero startują w biurze. Nie ma możliwości by szkolić tą osobę zdalnie.

 

Zdarza się, że traderzy posiadający już doświadczenie grają z innych miejsc dalej dla właściciela biura. Jednak według mnie, gdy de facto nie trejdujesz już z biura - chcesz mieć więcej swodoby, wtedy warto pomyśleć o Remote Trading.

 

Czy w pracy tradera przydaje się język angielski?

Jaki poziom znajomości angielskiego jest wymagany? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Umowy, które podpisujesz są po angielsku. Znajomość więc na pewno Ci się przyda, byś wiedział co podpisujesz. Jakiekolwiek informacje giełdowe, newsy, programy czy nawet platforma - są po angielsku. Moim zdaniem warto więc umieć angielski chociażby trochę, aby poradzić sobie ze zrozumieniem prostych zdań. Dzięki temu, poznasz przynajmniej jak obsługiwać platformę.

 

Nie wszyscy traderzy czytają newsy czy korzystają z innych narzędzi, które są po angielsku. Więc jako tako, do samego tradingu - angielski nie jest Ci potrzebny. Do wszystkiego w okół - przyda się jak najbardziej.

 

Jeżeli chcesz zostać Remote Traderem - support zwykle jest po angielsku. Więc gdy masz problem, szybko musisz opisać to po angielsku i przesłać. W przypadku mojej grupy - RemoteDayTrader Group - zapewniamy traderom support po polsku.

 

Pamiętaj, że do day trading!

Czy wszystkie pozycje muszę zamknąć do końca sesji tradingowej? Co jeśli pozostanę z pozycją?

Tak. Biura proptadingowe oferują day trading. Czyli inwestycje jednosesyjne, w których masz obowiązek zamknięcia pozycji z końcem sesji giełdowej. W biurach zwykle jest osoba, która pilnuje by traderzy zamknęli swoje pozycje.

Jeżeli pozostawisz pozycję na noc, musisz mieć świadomość, że całe ryzyko finansowe ponosisz Ty. W trakcie nocy może pojawić się jakiś news, który spowoduje mocne zmiany w cenie danej spółki. Wtedy dnia następnego może być duża luka już w czasie handlu przedsesyjnego - przez co automatycznie Twoja strata będzie duża. Oczywiście może zdarzyć się wprost przeciwnie - i pozycja będzie zarabiała. Jednak wtedy cały zysk przejmuje centrala firmy proptradingowej. To taka forma kary :)

 

 

Warto, nawet gdy ta praca nie będzie dla Ciebie

Trading w biurze proptradingowym to niesamowita przygoda. Oczywiście najlepiej gdy się w tym spełnisz. Ale nawet gdy okaże się, że to nie zawód dla Ciebie - będziesz miał co wspominać :)

Trading to nie praca dla każdego. Tak samo jak nie każdy zostanie pilotem czy nauczycielem. Dlatego też, nawet gdy Ci się nie powiedzie - pamiętaj, że wiele innych świetnych zajęć jest w życiu. A może i to nie koniec Twojej przygody z tradingiem. Może inny rynek, inny interwał - będzie dla Ciebie dobry.

 

Zapraszam Cię do subskrypcji i oglądania filmów , które zamieszczam na moim kanale na YouTube - to pokaże Ci z czym się je ten mój trading i jak to wygląda na giełdach amerykańskich.

Proszę podziel się tym artykułem na Facebook, Twitter - pomóż mi by cykl ten dotarł do jak największej grupy osób potencjalnie zainteresowanych tradingiem :) Linki do podzielenia się znajdziesz pod artykułem!

 

 

Masz jakieś pytania odnośnie pracy w biurze proptradingowym? Napisz w komentarzu poniżej!

 

 dte2016konf

daytraderevent2019

szkolatradingum