Rozpocznij trading na NASDAQ, NYSE, AMEX!

imagesPrzeglądasz serwis day-trader.pl, obserwujesz moje zagrania lub filmy, które zamieszczam na YouTube, w których prezentuje zagrania tradingowe? Jeżeli tak, to znaczy że zainteresowała Cię tematyka daytradingu na amerykańskich giełdach akcji.

 

 

Od 2011 roku poprzez RemoteDayTrader.pl współpracuje z jedną z największych firm proptradingowych, trejdując na amerykańskich giełdach akcji: NYSE, NASDAQ i AMEX. W ostatnim czasie postanowiliśmy poszerzyć nieco ofertę współpracy z naszą grupą tradingową dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodą na tych rynkach lub przenieść się na giełdy amerykańskie. Przed 2011 również korzystałem ze współpracy z firmami proptradingowymi, jednak wtedy trejdowałem jeszcze w biurze tradingowym oddając duży % swoich zysków właścicielowi. Jednak był to dla mnie ważny etap w rozwoju w tradingu.

Poniżej odpowiem na kilka pytań, które często powtarzają się w mailach od osób zainteresowanych tradingiem na amerykańskich giełdach akcji.

Na początku zacznę od pozytywnych stron współpracy z firmą proptradingową.

Dlaczego korzystam ze współpracy z firmą typu Proprietary Trading, a nie otworzę konta u brokera?

Przede wszystkim dwie kwestie:

  • niski poziom prowizji (liczony na akcję, bez minimum obrotu, bez minimum prowizji)

U brokerów mamy minimum prowizji: 3, 5 czy 10$ od otwartej pozycji (i tutaj niezależnie czy ta otwarta pozycja będzie o wielkości 100 czy 1000 akcji). Poprzez remotedaytrader.pl płacę dokładnie tyle, ile obrotu zrobię. Jeżeli otworzę pozycję wielkości 200 akcji, płacę za te 200 akcji prowizję np. 15 centów, a nie jak u brokera podchodzi to pod minimum i zapłacę 4.95$.

Co więcej, jeżeli otworzę pozycję o wielkości 2000 akcji i zostanie ona wypełniona 4 zleceniami, zapłacę za całość jak w ten sam sposób czyli 2000  * prowizja. U brokera, nieraz zostałbym policzony jak za 4 osobne wypełnienia co zwiększy poziom prowizji znacznie.

  • olbrzymia liczba spółek, na których mam możliwość otwierania krótkich pozycji

Granie na pozycję spadkowe, jest dla mnie bardzo ważne. Każde spadki są bardziej dynamiczny i szybsze niż wzrosty. Mając możliwość bezproblemowego grania na krótkie, nie ma dla mnie znaczenia jak porusza się rynek - bo mam możliwość wchodzenia zarówno w długie jak i krótkie pozycje. A to umożliwia mi firma proptradingowa, która ma olbrzymią liczbę spółek dostępnych do short sellingu.


Brak PDT rule

Dodałbym tutaj jeszcze na pewno bardzo ważny aspekt, szczególnie dla osób które chciałyby grać daytradingowo, ale nie posiadają wystarczającego kapitału. Przypominam, że u brokerów oferujących daytrading na amerykańskich giełdach akcji obowiązuje PDT rule - czyli wymagane minimum 25 000$ depozytu by móc inwestować daytradingowo.

W przypadku firm proptradingowych - tego wymogu nie ma. Kapitał potrzebny zaczyna się już od 3000$.

Skoro zarabiasz na giełdzie, czemu dzielisz się swoim zyskiem z firmą proptradingową, a nie grasz na 100% u brokera?

Patrz wyżej. Poziom prowizji. Jeżeli robiąc min. kilka mln akcji obrotu miesięcznie musiałbym płacić u brokera - upraszczając np. 5$ za każde 1000 akcji obrotu +/- ECN fee/rebate + opłaty giełdowe -> przy 1 mln akcji obrotu prowizja stanowiłaby dla mnie 5k$ +/- ECN fee/rebates + opłaty giełdowe. Pomijam kwestie gdy wypełnienia nie będą idealne, ale składać się będą z kilku - wtedy koszt znacznie rośnie.

Przy współpracy z remotedaytrader.pl - przy tym samym obrocie zapłaciłbyś jedynie 750$ (biorę pod uwagę standardową ofertę 0.00075$ za akcję). Traderzy którzy generują zdecydowanie większy obrót, poziom prowizji jest jeszcze negocjowalny!

Z mojego punktu widzenia, wolę oddawać pewien % swoich zysków, ale posiadać bardzo niski poziom prowizji.


Liczba ECN, smart routerów oraz dark pools

Retail Brokerzy posiadają dość ograniczoną liczbę oferowanych ECN'ów czy smart routerów. Firmy proptradigowe posiadają ich znacznie więcej, a co najważniejsze oferują znacznie lepsze stawki.

Dla przykładu: u brokera poza prowizją musisz jeszcze zapłacić za wypełnienie określonym ECN'em. I tutaj dodatkowo do prowizji zazwyczaj trzeba doliczyć 2.5-4$ za 1000 akcji.

Firma proptradingowa: zapewnia mi >100 możliwości wypełnienia zleceń przez ECNy, dark pools i smart routery. A to daje mi możliwości znalezienia sposobu wypełnienia, który może kosztować 1.5$ za 1000 akcji lub nawet (w przypadku zleceń z limitem) otrzymam zapłatę od ECN za wypełnienie zlecenia (tzw. adding liquidity). Tego ostatniego (adding liquidity) dla zleceń z limitem - nie zawsze możecie znaleźć w ofercie brokera. Lub mają to w ofercie ale tylko dla określonych traderów generujących odpowiedni obrót.


Buying power

Firma proptradingowa, zapewnia Ci kapitał do realnego tradingu. Jego poziom uzależniony jest od Twojego doświadczenia i/lub od wielkości posiadanego performance bond. To z pewnością dość duży plus w porównaniu do brokerów, którzy zwykle dają 1:5-6 poziom lewaru, podczas gdy w firmie proptradingowej jest to nawet więcej niż 1:50.

To daje duże możliwości. Nie musisz angażować znacznego kapitału, by mieć możliwość trejdowania większymi pozycjami. Jednak tutaj kontrolę nad parametrami konta trzyma firma proptradingową. Jeżeli nie masz doświadczenia tradingowego oraz historii tradingowej - na początku możliwy kapitał do tradingu nie będzie tak olbrzymi. Firma musi poznać Ciebie i Twój styl tradingowy jak i ryzyko na jakie w nim się narażasz.

 

Przejdę teraz do kwestii, które mogą stanowić pewną barierę.

Koszty inne

W przypadku współpracy z firmą proptradingową - trader traktowany jest jako gracz profesjonalny. W związku z czym ponosi on koszt platformy oraz dodatkowo koszt kwotowań, które opłacane są w skali miesięcznej. I to powoduje stały comiesięczny koszt: 130$ platforma + koszt kwotowań (w zależności od wybranych kwotowań). Kwotowania mogą zamknąć się w przedziale od kilkudziesięciu $ do 285$ miesięcznie. Mój comiesięczny koszt przy wszystkich kwotowaniach to 415$ miesięcznie.


Ryzyko

Firma kontroluje Twoje ryzyko do posiadanego przez Ciebie poziomu performance bond (kapitał który wpłacasz do tradingu), który de facto stanowi Twoje ryzyko finansowe. Czy to można nazwać ryzykiem? Chyba nie do końca, bo u brokera również ryzykujesz swoje pieniądze z pełną tego świadomością.

Ale postanowiłem o tym wspomnieć, aby nie było niedomówień :)


Nadzór

Firmy proptradingowe nie podlegają bezpośredniemu nadzorowi SEC czy FINRA. W tym wypadku stwarza to pewne zagrożenie posiadanych środków, gdyby firma padła. Jednak porównując to do wielkich brokerów, którzy w ostatnich latach ogłaszali upadłość - ryzyko mamy wszędzie. Dlatego też ważne jest by firmą proptradingową wybrać taką, która posiada historię i jest szanowana na rynku.


Podsumowując

Przez ostatnie lata przywykłem niesamowicie do branży proptradingowej. Co ciekawe, blisko 70% obrotu generowanego na giełdach amerykańskich dokonywana jest przez firmy proptradingowe - to o czymś jednak świadczy.

Uważam, że każdy powinien dostosować do siebie wybraną ofertę. Jeżeli grasz mało, raczej nie daytradingowo, firma proptradingowa nie jest czymś dla Ciebie. Jeżeli jesteś aktywniejszym traderem - na pewno rozważ tą możliwość.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące proptradingu - zapraszam na forum: Proprietary Trading.

 

 dte2016konf

daytraderevent2019

szkolatradingum