[DayTrader Event] - Wywiad z Łukaszem Czerniak - day traderem z giełd amerykańskich

lczerniak

 

Dzisiaj zapraszam Was na wywiad z Łukaszem Czerniak. Będziecie mieli okazję poznać Łukasza podczas DayTrader Event i wykładu jaki tam przeprowadzi. Łukasz żyje z giełdy od 2009 roku. W zasadzie trejdujemy biuro w biuro, więc na bieżąco mamy ze sobą kontakt i wymieniamy się naszymi spojrzeniami na rynek.  Łukasz jest dość ekscentryczną osobą, która na rynku akcyjnym czuje się bardzo dobrze. Szanuje Łukasza za to, że potrafi dostosować się do zmiennego rynku i bez problemu potrafi pracować nad nowymi strategiami, gdy coś na rynku ulega drastycznej zmianie.

 

Słowem wstępu

 

team3Z Łukaszem poznałem się w 2011 roku, kiedy zostałem zaproszony na Uniwersystet Ekonomiczny w Katowicach abym przeprowadził wykład o daytradingu. Po wykładzie podszedł do mnie Łukasz, okazało się że gra na tym samym rynku. I tak nasze drogi się zeszły. W chwili obecnej trejdujemy w jednym biurowcu. Gramy na tym samym rynku, czyli na amerykańskich giełdach akcji. Ci z Was, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach DayTrader Event mieli już możliwość poznać Łukasza podczas panelu dyskusyjnego dotyczącego błędów w tradingu.

 

 

 

Podczas DayTrader Event Łukasz przeprowadzi wykład "Gdybym mógł zacząć jeszcze raz - rading po latach ". Zapraszam Cię do przeczytania wywiadu z Łukaszem, który pozwoli Ci nieco przybliżyć jego sylwetkę oraz podejście do tradingu. Zapraszam Cię równiez do udziału w konferencji "DayTrader Event", która odbędzie się w dniach 9-11 września w Katowicach. Szczegóły na: http://konferencjatradingowa.pl

 

 

 

Tomek Przybycień: Łukasz poznaliśmy się w ciekawych okolicznościach. Ja odchodziłem z biura, Ty niedługo później również pożegnałeś się ze swoim. Jak z perspektywy lat ocenisz swój progess w tradingu?

Łukasz Czerniak: Zarówno pod względem wyników, jak i umiejętności uważam, że zrobiłem postępy. Coraz lepiej radzę sobie także ze stresem i emocjami. Wcześniej podczas sesji żywiołowo reagowałem na zmianę wyników. Teraz potrafię sobie dużo lepiej z tym poradzić.

 

Czy na przestrzeni lat dużo razy musiałeś zmieniać coś w swoim tradingu, dostosowywać się do nie tylko zmian na rynku, ale również zmian w kwestii regulacji rynkowych?

Kilka razy w momencie pojawiania się nowych regulacji wydawało się, że będą problemy. Mam tu na myśli zmiany odnośnie krótkiej sprzedaży i jej dostępności czy też kilkutygodniowy (jak się później okazało) brak możliwości handlu na spółkach o małym volumenie. Za pierwszym razem był stres, każdy następny przyjmowałem już ze spokojem. Do wszystkiego można się dostosować.

Jeśli chodzi o zmianę sposobu tradingu i dostosowywanie go do rynku to zmienia się on płynnie. Nie przypominam sobie żadnej nagłej zmiany.

 

Wywodzimy się z tej samej branży - proptradingowej. Jak znalazłeś się na tym rynku?

W szkole średniej zacząłem interesować się rynkami finansowymi. Już wtedy wiedziałem, że będę chciał działać w tym kierunku, zająć się tym tematem na poważnie. Zacząłem studiować Finanse na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Na koniec pierwszego semestru znajomy powiedział mi o możliwości aplikowania do firmy tradingowej. Po pozytywnym przejściu rekrutacji rzuciłem dotychczasowe zajęcie i dałem się porwać giełdzie. Jeśli dobrze pamiętam był to początek 2009 roku. Na rynku jestem aktywnie obecny do dnia dzisiejszego.

 

Wiem, że trejdowałeś w dość specyficznym stylu. Jak ewaluował Twój trading na przestrzeni lat?

Zaczynałem od grania na spółkach o małej płynności. Tamten sposób nie przetrwał jednak próby czasu. Teraz staram się być tam, gdzie coś się dzieje. Czasem są to spółki związane z energia solarną, czasem ropą naftową. Duże spółki, tzw. blue chipy staram się jednak omijać.

 

W 2014 podczas IV edycji Eventu, na panelu dyskusyjnym rozmawialiśmy o największych błędach początkujących traderów. W tym roku opowiesz o tym temacie z perspektywy własnego doświadczenia. Jaka jest pierwsza rzecz, która nasuwa Ci się na język gdy myślisz o błędach minionych lat

Brak konsekwencji. Ten problem jest już chyba jednak za mną. Teraz walczę z brakiem skupienia w czasie sesji, aby jak najwięcej czasu przeznaczyć na prawdziwy trading, a coraz mniej na zajęcia, które w tym przeszkadzają.

 

{youtube}x7hG7FOhD9k{/youtube}

 

Skupiasz się na eliminacji błędów, a może na pozytywnej stronie, czyli rozwoju tego co robisz najlepiej w tradingu?

Wydaje mi się, że bardziej na pozytywnych stronach. Z błędami trudniej walczyć, ale staram się próbować z tym coś zrobić. Niektóre jednak pojawiają się nadal, więc walka trwa.

 

Mówi się że błędy są nieuniknione. Początkujący jednak zakładają że to im właśnie sie uda. Jaka jest najlepsza recepta na zaakceptowanie że błędy czy straty muszą się pojawiać?

Niewiele osób zaczyna zarabiać na samym początku, w pierwszych dniach tradingu. Nawet jeśli na początku pojawi się kilka dni, w których trafi się jakiś zarobek, to szczęście początkującego szybko mija. Wtedy pojawia się praca nad samym sobą. Od nas zależy jak to wykorzystamy, czy się poddamy, czy nie. Straty trzeba akceptować i szybko ucinać. Nie możemy pozwolić na to, żeby jakaś strata spowodowała, że następująca po niej frustracja i zdenerwowanie przeszkodzi nam w wykorzystaniu pojawiającej się okazji. Trzeba szybko się podnieść i szukać dalej. Tym bardziej, że w naszej pracy straty mogą pojawiać się co kilka minut. Brak akceptacji strat ogranicza nasze zyski. Nie możemy pozwolić, żeby strach hamował nas przed otworzeniem pozycji albo zwiększaniem jej wielkości. Ważne, żeby straty były proporcjonalne do zysków. Wtedy, jeśli będziemy w stanie akceptować coraz większe straty, będziemy zarabiać coraz więcej. Warunkiem jest oczywiście działająca strategia.

 

Czy prowadzisz lub prowadziłeś w okresie nauki dziennik, analizę tego jakie są twoje mocne strony co stanowi twoja przewagę oraz jakie błędy były powtarzalne?

Były momenty, że prowadziłem dziennik. Analizowałem straty i starałem się wyciągać z nich wnioski. Z czasem okazało się, że zwykle popełniam te same błędy, wiec mam tylko zapisane czego powinienem unikać. Przygotowując się do wykładu, który poprowadzę na konferencji, zamierzam jednak jeszcze raz zmierzyć się z błędami jakie popełniam i przeanalizować jak to wyglądało na przestrzeni lat.

 

Błędy zdarzają się i doświadczonym graczom. Jaka jednak różnice widzisz między reakcją na bledy u początkującego i doświadczonego gracza.

Doświadczeni traderzy zazwyczaj przyjmują błędy, a co za ty im idzie straty finansowe dużo spokojniej, wykazują mniej emocji. Wiedzą, ze giełda nie kończy się dziś i będzie dużo okazji do nadrobienia braków. Chociaż znam jedną osobę, która po 8 latach nadal przyjmuje straty i niewykorzystane sytuacje tak samo, jak podczas pierwszego tygodnia. Widać, że dużo zależy tu od charakteru tradera. Zdarzają się też sytuacje, że najspokojniejsza osoba musi zaklnąć i trochę się zdenerwować. Taka praca.

 

Dziekuje bardzo za wywiad i do zobaczenia na Evencie!

Dzieki za rozmowę, do zobaczenia na Day Trader Event w Katowicach.

 

 

O DayTrader Event

W tym roku stawiam na rozwój warsztatu traderskiego oraz psychologicznego i emocjonalnego w formie jakiej zapewne jeszcze nie doświadczyłeś w Polsce. Połączenie wiedzy traderów, którzy wystąpią na konferencji ze wsparciem psychologa sportu będzie dla Ciebie z pewnością dużym zastrzykiem do działania.

Cena konferencji obniżona jest poprzez udział firmy The Proptrading Group oraz mojej grupy RemoteDayTraderGroup.com jako sponsorów. To co płacisz pokrywa koszty wyżywienia, przerw kawowych, sali konferencyjnej oraz koszty organizacyjne.

Tutaj znajdziesz pełen program, opis oraz wszystkie niezbędne informacje: www.konferencjatradingowa.pl

Do zobaczenia we wrześniu!

Tomek Przybycień

 

Jeżeli chcesz zobaczyć jak było na ostatnich konferencjach zobacz poniższe nagranie video i przeczytaj relacje. Mam nadzieję, że spotkamy się na kolejnej edycji DayTrader Event!

 

{youtube}Rfz7xEa9IKU{/youtube}

 

Poprzednie edycje:

  1. Jednodniowa konferencja "Twój start w świecie day tradingu": Relacja z konferencji.
  2. 4 edycja "DayTrader Event" - Kraków: Relacja z Eventu.
  3. 3 edycja "DayTrader Event" - Łódź: Relacja z Eventu.
  4. 2 edycja "DayTrader Event" - Białka Tatrzańśka: Relacja z Eventu.
  5. 1 edycja "DayTrader Event" - Istebna: Relacja z Eventu.

 

Masz pytania odnośnie Eventu? Napisz poniżej :)