Sympathy plays - trading na spółkach powiązanych

SYMPATHYPLAYS

 

W ostatnich dniach na tapecie jest spóła DRYS. W przeciągu 11 sesji wzrosła z 0,3$ do 102$. Naprawdę niebywały ruch. Dla mnie spółka DRYS nie do końca przemawiała - zasięgami, spreadem. Nie trading pod mój styl. Natomiast ten ruch również przyzwoicie wykorzystałem na spółkach, na których doszło do mocnego ruchu dzięki tzw. "sympathy plays".

Dzisiaj opowiem Wam o tym, na czym polega sympathy plays, na konkretnych przykładach z ostatnich sesji. Pokażę też jakie narzędzia wykorzystuje do szukania powiązań by móc wykorzystać to w sesji.

 

Czym jest sympathy plays?

Sympathy plays, jest to trading na spółce powiązanej sektorowo czy newsem. Wyobraźmy sobie sytuację, w której spółki o podobnym profilu działalności, mające podobne produkty publikują wyniki kwartalne. Pierwsza z nich po prezentacji zdecydowanie lepszych wyników od oczekiwań pociągnie cały sektor. Na spółkach powiązanych sektorow może dojść do równie mocnych ruchów, pomimo tego, że nie nie opublikowały jeszcze wyników. Wszystko bazuje to na naszej wierze, emocjach - niekoniecznie mając przyczyny w fundamentach. Ale jakie to ma znaczenie dla day tradera? Żadne. 

 

Około dwóch tygodni temu ruch rozpoczął się na spółce DRYS. Całość bazowała na zapowiedziach Donalda Trumpa, odnośnie tego, że "pomoże" w podniesieniu cen towarów (na naszym rynku dobrym przykładem jest KGHM, który mocno wybił). Związane z tym spółki transportowe odpaliły swoje rakiety. Dla nich to potencjalnie olbrzymia szansa na większe zyski.

 

Osobiście zawsze szukam głównego, prowadzącego, który rozdaje karty w danej partii. W ostatnich dniach, był nim DRYS. W ramach tego sektora, spółek transportowych, stał się on dla mnie swego rodzaju indeksem :) Reakcje na jego ruchy, były zwykle opóźnione na całej reszcie spółek. Oczywiście, nie wszystko udało się zagrać idealnie.

 

Poniżej wykresy kilku spółek z tego sektora w ujęciu 1h. Ruchy od 8 listopada. Na większości z nich to ruchy po minimum kilkaset procent!

 


 

drys

 

drys

 

drys

 

drys

 

drys

 

drys

 

drys

 

 

Jak szukać spółek powiązanych

By znaleźć powiązane ze sobą spółki, możesz wykorzystać poniższe strony www. Wszystkie są darmowe, dość proste w obsłudze. Wystarczy trochę chęci czas. Pieniądz sam się na rynku nie zrobi :)

 

1. Impactopia - chyba najlepsze narzędzie (ale niestety, nie wyłapuje wszystkiego).

2. Finance Yahoo - podział sektorowy

3. Finviz.com - podział sektorowy.

 

 

Przykład możliwych zagrań

Na bazie przedstawionych powyżej przeze mnie wykresów... Tak jak wspomniałem wyznacznikiem ruchy był dla mnie DRYS. Obserwowałem go pod kątem mocniejszych wybić, automatycznie reagując na spółkach powiązanych - przede wszystkim na TOPS, ESEA oraz SHIP.


Dla przykładu, oczekiwałem na wybicie na DRYS poniżej poziomu 92$. W tym samym czasie na spółce SHIP była mocna konsolidacja na poziomie 5.45-5.65$. Jasne jak słońce było dla mnie, że wybicie poniżej na DRYS pociągnie cały sektor. DRYS miał największy wpływ na rynek. W momencie kiedy robił świeczki po kilka dolarów, miało się ułamki sekund na dobre wejście na SHIP, TOPS czy ESEA na krótkie. Porównaj sobie proszę poniższe wykresy.

Można powiedzieć, że to połączenie prostej analizy technicznej, pewnego wyczucia rynku, jak i najnormalniej w świecie grania pod ludzkie emocje. Zauważcie - tutaj nie było jeszcze żadnego newsa, który daje jakąkolwiek pewność większych zysków wszystkich tych spółek.

 

drys1

 

drys1

 

drys1

 

 

Masz jakieś pytania związane z tradingiem na amerykańskich giełdach? Zapraszam do udziału w Webinarze - ZAPIS NA WEBINAR - na którym przedstawię możliwości tradingu poprzez RemoteDayTraderGroup.com.