[Trading] - Pre market trading - trading przedsesyjny

premarket

 

W comiesięcznych raportach tradingowych jak i w artykułach wspominam o tradingu w pre markecie. Czyli w godzinach przedsesyjnych. Chciałbym dzisiaj przybliżyć Ci ten temat abyś zrozumiał czym różni się to od np. tradingu na GPW gdzie przed sesją masz możliwość złożenia zleceń, ale nie zostaną zrealizowane przed rozpoczęciem sesji giełdowej. Wielu z Was kojarzy bowiem rynek tylko z regularnymi godzinami handlu.

W USA wygląda to znacznie inaczej. Masz możliwość tradingu w godzinach poprzedzających rozpoczęcie regularnej sesji giełdowej. Jest to tzw. Pre market. Co więcej, masz również możliwość tradingu w godzinach po zakończeniu regularnej sesji giełdowej, w tzw. Post markecie (ale o tym więcej w kolejnym artykule).

 

Po co trejdować w pre markecie?

Pre market daje możliwość wykorzystania mocnych ruchów jeszcze zanim na giełdzie pojawi się większa liczba graczy. Co ważne, dla mnie, w pre markecie jest bardzo mało lub praktycznie w ogóle nie ma – algortymów z którymi musisz walczyć.

To powoduje, że Twoimi jednymym przeciwnikiem są faktycznie tylko inni traderzy, a nie maszyny.

Spójrz na poniższy wykres. Zaznaczyłem na nim ruch jaki miał miejsce w godzinach przedsesyjnych. Dwie rzeczy powinny rzucić Ci się w oczy:

  • wolumen nawet w porównaniu do godzin sesyjnych z dnia poprzedniego (zauważ jak mocno wzrósł, mimo że to pre market)
  • zmienność w godzinach przedsesyjnych, a więc i możliwość "złapania" fajnego ruchu lub chociaż scalpów

 

pre zmiany1

 

Jak to wygląda w praktyce? Poniżej jeden z filmików, podczas których trejdowałem w pre markecie na VXX.

 

 

 

Oraz jego wykres, na którym zaznaczyłem zmienność w pre markecie, ale zarazem bardzo mały wolumen w stosunku do tego, który charakteryzuje godziny regularnej sesji.

 

pre zmiany

 

 

Kto może trejdować w trakcie pre marketu?

To chyba kluczowe pytanie jeżeli temat tradingu w godzinach przedsesyjnych Cię zainteresował. Przede wszystkim możliwość tradingu w pre markecie musi udostępniać Ci Twój broker lub firma proptradingowa. W przeciwnym wypadku będziesz w stanie trejdować dopiero na od otwarcia regularnej sesji giełdowej.

Dzięki nim będziesz miał możliwość tradingu w pre markecie. Niestety, ale polscy brokerzy nie umożliwiają tradingu w godzinach pozasesyjnych, z tego względu, że oferują oni dostęp do CFD na akcje zwykle największych spółek giełdowych.

 

W jakich godzinach działa pre market?

Pre market działa od godziny 4:00 a.m. do 9:30 a.m. kiedy to rozpoczyna się regularna sesja giełdowa (czyli odpowiednio od godziny 10:00 do 15:30 czasu polskiego).

Ja pre market dzielę na 4 fazy:

  • bardzo wczesny pre market od godziny 4:00 a.m. do 7 a.m. (w tym czasie jeszcze nie zdarzyło mi się trejdować – obrót jest naprawdę baaaaardzo mały; druga kwestia – nie mam możliwości składania zleceń w tych godzinach).

  • 7:00 a.m. do 8:00 a.m. - zdarza mi się trejdować, jednak głównie po giełdowych newsach lub gdy jest duża zmienność na ETN/ETF jak VXX, UVXY, SVXY itp. Do godziny 8:00 a.. działają tylko dwa ECN: NASDAQ i ARCA – więc na oknie kwotowań jest dość pusto

  • 8:00 a.m. do 9:00-9:15 a.m. - od godziny 8:00 włączają się pozostałe ECNy za wyjątkiem specjalisty na NYSE. W tych godzinach zwykle jeżeli pojawia się jakiś ciekawy ruch lub buduje interesujący mnie setup – trejduje najwięcej. Po 9:00 włącza się część algosów, stąd jakoś mniej interesuje mnie już granie i oczekuje na otwarcie sesji

  • 9:00-9:15 a.m. do 9:30 a.m. - przed samym otwarciem sesji, na spółkach coraz więcej dostępnych zleceń; dla mnie przede wszystkim oczekiwanie na otwarcie sesji

 

 

Jakich trzeba używać zleceń w pre markecie?

W pre markecie działają ECNy jak np. ARCA, NASDAQ, BATS, BYX, EDGX, EDGA. Nie działa specjalista, różnie bywa z smart routerami, nie działają dark poolsy.

 

Wygląd okna kwotowań w pre markecie przed godziną 8 a.m. oraz między 8 a.m. a 9:30 a.m.

 

lvl diff

 

Czy trading w pre markecie wiążę się z większym ryzykiem?

Tak. Musisz o tym pamiętać. W pre markecie zdarzają się mocne i dynamiczne ruchy na fajnym wolumenie. Ale dochodzi również do manipulacji kursami, na które niestety możesz się załapać i później niepotrzebnie denerwować. Dlatego też miej to na uwadze.


Często na spółkach jest szerszy spread, co może skutkować narażeniem się na zdecydowanie większe ryzyko. Polecam więc trading w tych godzinach bardziej doświadczonym traderom.


Jeżeli dopiero startujesz, polecam abyś obserwował to co dzieje się w pre markecie. Dopiero na bazie obserwacji podszedł do tradingu.

 

Kto umożliwia trading w pre markecie

Kogo osobiście proponuje jako dobre rozwiązanie pod trading, w tym umożliwiający grę w pre markecie:

  1. RemoteDayTraderGroup.com (otwórz konto demo) - czyli moją grupę proptradingową

  2. Lightspeed.com (otwórz konto demo) - bardzo dobry broker

  3. Interactive Brokers  - kolejny bardzo dobry broker

 

To według mnie trzy najlepsze rozwiązania dla Ciebie. Oczywiście, w sieci znajdziesz o wiele więcej ofert brokerów. Wybierz takie rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najbardziej korzystne.

 

Przeczytaj również

Odsyłam również do dwóch starszych artykułów, w których wspomniałem conieco o tradingu przedsesyjnym:

1. Dlaczego trading przedsesyjny jest taki ważny.

2. Trading w pre market i przygotowanie do sesji.

 

Masz jakieś pytania związane z tradingiem na amerykańskich giełdach? Zapraszam do udziału w Webinarze - ZAPIS NA WEBINAR - na którym przedstawię możliwości tradingu poprzez RemoteDayTraderGroup.com.