"Low float stocks" - dlaczego warto je obserwować

lowfloatstocks

 

Low float stocks, czyli spółki o małej liczbie akcji w obrocie, od pewnego czasu bardzo mnie interesują podczas sesji. Dlaczego? Ze względu na bardzo mocne ruchy jakie mają na nich miejsce. Czemu zwracam uwagę akurat na "float" w statystykach spółek? O tym oraz jaki szukać na nich sygnałów opowiem Wam w dzisiejszym artykule. Mam nadzieję, że zainteresuje on Was pod kątem szybkich day tradingowych zagrań.

 

Dlaczego interesują mnie "low float stocks"?

Ze względu na bardzo łatwą możliwość "wypchnięcia" kursu spółki, a co za tym idzie możliwością podpięcia się pod ruch lub otwarcia pozycji krótkiej gdy nastąpi odwrót.

W większości przypadków, ruch wzrostowy jest szybki i dynamiczny. Taki sam jest natychmiastowy spadek kurs. Mamy więc dwie możliwości zagrań. Nie ukrywam jednak, że obydwa niosą za sobą ryzyko. Pamiętaj, że w takie spółki się nie inwestuje, tu łapiesz tylko krótki ruch i żegnasz się ze spółką na tygodnie, miesiące czy lata. Zanim znowu nie zostanie ona w podobny sposób wypchana.

UWAGA! Nie daj się skusić tym mocnym ruchom. Zazwyczaj za ruchem nie stoi żaden news, żadna informacja wpływająca na wynik spółki. Totalne nic. To sztuczne pompowanie na spółkach zwykle bez żadnej realnej wartości. Jeżeli postanowisz na nich trejdować, ucinaj straty z głową i nie daj się omamić że jak coś poszło z 50 centów na 3$ to może pójść i na 10$. Może, ale równie szybko może znaleźć się z powrotem poniżej 1$. Nie mówię tu nigdzie o inwestowanie, to czysty trading.

 

Jakie parametry spółek szukać?

Dla mnie low float to spólki poniżej 5 mln akcji w obrocie. Dla przykładu, spółka VII, przykład z 18 lipca, więc bardzo świeży. Zero newsów, kurs po prostu sztucznie wypchany. Jego float to 6.38 mln akcji.

Kurs ruszył z rejonów 0.85$ w pre markecie do blisko 1.50$ w trakcie sesji. Jak widzisz ponad 100% wzrostu w stosunku do zamknięcia z piątku. Dużo prawda? Tymbardziej, gdy ruch odbył się bez żadnego newsa. Wzrost bardzo szybko. Po nim nastąpił spadek. Wolniejszy, ale stabilny. Tzw. powolne wykrwawienie się tych, którzy na poziomie 1.40-50$ uwierzyli, że kurs wystrzeli jeszcze wyżej, że każdy spadek to tylko korekta i zaraz będziemy wyżej.

Po kilkuminutowym wzroście, kolejne blisko 1,5 godziny to tylko spadek. Jak wygląda wolumen? Nieco ponad 6 mln akcji zostało obrócone w ciągu pierwszych 2 godzin. Czyli praktycznie tyle ile dostepnych jest na rynku akcji. Można powiedzieć, że każda akcja mogła zmienić właściciela. Oczywiście nie jest to fakt, ale pokazuje jak niewiele trzeba być spowodować by 100% ruch miał miejsc na spółce.

 


lowfloat

 

Co mnie interesowało - price action, przy wzroście. Longi miałem z poziomu 1.15$ realizowane między 1.40-45$. Czemu tam? Bo zaczęło się pojawiać dużo zleceń po offer, co było dla mnie oznaką, że mamy koniec imprezy. Następnie otwierałem shorty z rejonów 1.28-32 które zamykałem na poziomie 1.22-24$. By w ostateczności shorcić raz jeszcze gdy pękł poziom 1.20$. Z realizacją zysku w rejonach 1.10$ gdzie kurs się zatrzymał w danym momencie.

A jak zakończył VII sesję? Jak widać na poniższym wykresie, kurs spadł do 1$ skąd pod koniec sesji nieco odbił. Zauważcie - wzrost z .87 centów do blisko 1.5$, po czym spadek do 1$. Ktoś powie można bylo z 100% zarobić, a ja powiem mogłeś i 50% stracić. Pamiętaj, jeżeli zainteresuje Cię ten rodzaj ruchów, dopracuj wejścia/wyjścia. Nie inwestuj w nie w żadnym wypadku. :)

 

lowfloat1

 

Dwa rodzaje szukania odwrócenia ruchu wzrostowego

Są dwa rodzaje możliwości zagrania pod shorty, w przypadku takiego typu ruchów wzrostowych:

  1. Frontside, którego nie polecam bo możesz mocno popłynąć (szczególnie jeżeli nie umiesz zamykać strat, a umiesz powtarzać "wyżej nie pójdzie").
  2. Backside, bardziej rozsądny sposób zagrania.

 

Ok to czym one się różnią...

Frontside - to gra mistrzów ;), czyli szukanie górki, jako czysty przypadek. Coś na zasadzie otwieram krótką bo wyżej już nie pójdzie. A tu zonk, idzie dalej :) Plusy takie, że jak trafisz to się możesz ładnie pochwalić znajomym, masz z górki shorta, więc idealnie. Ale pytanie jest takie, ile razy będziesz tej górki szukał zanim Ci siądzie i ile na to stracisz pieniędzy.

Na czerwono zaznaczyłem przykłady frontside, zauważ że miał on miejsce 4 razy. Za każdym razem wybijany był lokalny high. W przypadku części z nich dochodziło do drobnej korekty po czym następowało wybicie nowego szczytu. Jeżeli brałes pierwszego shorta z 1.07$ zapewne w rejonach 1.20$ go puściłeś. Gdy brałeś z rejonów 1.20-30$ zapewne puściłe w rejonach 1.35-40$. Dopiero czwarte wejście mogłoby być udane.

Oczywiście domyślam się, że możesz stwierdzić że wyolbrzymiam przecież nikt tak bezmyślnie nie gra. Nie zgodzę się, tak właśnie grają ludzie którzy nie mają świadomości, że spółka może zostać bardzo mocno wypchana - nawet gdy nie ma newsa, nie ma zysków, w zasadzie nawet nie do końca ma jakąkolwiek siedzibę.

 

forntside

 

 

 

Backside - korekta na spółce się już pojawiła i zaczął rysować się określony układ.

Do poprzedniego wykresu dodałem wejścia pod backside. Czym to się różni? Nie szukam górki, szukam układu. Co ważne, powtarzalnego układu, który mogę wykorzystac na wielu tego typu spółkach.

Pomińmy ruch od 87 centów do 1.50$. Ten ruch nas załóżmy, że nie interesował. Interesuje nas dopiero to co wyrysowalo się po spadku pierwszym widocznym. Kurs spadł w rejony 1.25$, po czym zbudował pierwsze opory w rejonach 1.30$. Po nim kurs spadł do 1.20$ - znowu zaatakował rejony 1.30$ -> znowu do 1.20$ -> do 1.30$ z lekkim przebiciem (ale wyrysowanym cieniem) no i znowu zjazd. Widzicie układ? Jest on prosty - 1.30$ stanowi poziom oporu, pod który można grać i budować krótką pozycję. Następnie doszło już do breakdownu poniżej 1.20$ i fajnego spadku poniżej 1.10$.

Nie sądzisz, że takie zagranie jest równie zyskowne, ale zdecydowanie bardziej "bezpieczne"?

 

 

 

backside

 

Drugi przykład z wczoraj. Jak w przypadku VII (gdzie grałem zarówno longi, jak i shorty) w przypadku XNY trejdowałem tylko na krótkie. Zaznaczę od razu wyrysowany backside. Frontside sądzę, że jesteś w stanie już sobie sam wyobrazić i przeliczyć ilość wejść gdzie mogłoby Ci się wydawać, że wyżej już nie pójdzie. Jest to kolejna spółka, na której doszło do ruchu z 1$ na 3.60$ w trakcie niecałej godziny. 

XNY - float to 2.91 miliona akcji. Wczoraj przetrejdowane zostało na niej... uwaga uwaga! prawie 12 mln akcji. Czyli blisko 4 razy wszystkie akcje mogły zmienić swojego właściciela. Wyobrażasz sobie taką sytuację na spółkach typu Bank of America? Ja niezbyt :)

 

backside1

 

Jak szukać tego typu ruchów?

Jeżeli jesteś day traderem, w takim wypadku obowiązkowo korzystaj z skanerów akcji. To jedyna możliwość byś nie był 15 minut za innymi (takie dane dostarczają darmowe serwisy z kwotowaniami itp.).

Ja korzystam z Trade Ideas, o czym wielokrotnie już pisałem. Tym razem jednak podzielę się z Tobą dokładnym filtrem jaki wykorzystuje do szukania "Low float", na których rośnie potencjał takiego ruchu jak na wykresach zaprezentowanych powyżej. Zresztą z tego filtra, właśnie te spółki miałem.

 

Poniżej link do chmury, z której możesz ściągnąć ten filtr. Link do chmury: http://www.trade-ideas.com/Cloud.html?code=76e9cc080fff61aa47c17afd52d20cae

Jak dodać filtr u siebie? Przede wszystkim musisz mieć wykupione Trade Ideas (skorzystaj z 30BEDAYTRADERPL kodu zniżkowego by mięc 30% taniej). Do końca tygodnia trwa jazda próbna z Trade Ideas i można go testować (do 22 lipca) za 7.99$.  Sprawdź Trade Ideas Premium za 7.99$. 

 

Następnie postępuj jak na obrazkach poniżej:

 

loadfromcloud1

 

loadfromcloud1Jeżeli póki co się uczysz możesz skorzystać z opisanych przeze mnie Darmowych skanerów giełdowych. Wśród nich znajdziesz z opóźnieniem 15 minutowym spóki, które realizowały mocny ruch.

 
 

Trejdujesz na low float stocks? Masz swoje przykłady zagrań lub inne spojrzenie? Podziel się w komentarzu poniżej.