[Recencja] - Jak to jest z tą psychologią ryzyka

psychologiaryzyka

 

Chyba największym problemem, którzy blokuje przed jakimkolwiek rozwojem początkującego tradera, jest akceptacja strat. Strata to przecież część tego biznesu. Ja większość problemów, lokalnych kryzysów czy rozterek związanych z tradingiem - przeszedłem sam. Czasami żałuję, że poza kilkoma książkami, które mnie zainteresowały, nie czytałem więcej. Mam tutaj na myśli książki, które poświęcone są psychologii tradingu, czy ryzyka.

Może i trochę to były inne czasy wtedy, mniej takich tytułów. Ostatnio przeczytalem książkę nieżyjącego już autora Ari Kiev - Psychologia Ryzyka. Chciałbym Ci powiedzieć na jej temat kilka słów. Oczywiście nie będę wyjawiał konkretnej zawartości książki, bo jaka to będzie dla Ciebie przyjemność by ją później czytać. Ale jest to jedna z najbardziej godnych polecenia książek. Zarówno dla nowych, jak i tych obytych już na rynku.

 

Psychologia Ryzyka - Ari Kiev

Ostatnio spotkałem się z dość dziwnym podsumowaniem: ktoś kto współpracuje z psychologiem sportu ma problem ze sobą i jest to oznaka słabości. Zapewne trafiłem na człowieka, która dysponuje niezwykle silną psychiką i wrodzoną siłą. Lub po prostu słabo miał rozwiniętą świadomość do takiej tematyki. Zakładam, że podobnie podsumowałby osoby czytające książki na temat psychologii tradingu.

Ja natomiast bardzo, ale to bardzo polecam rozwój. W formie czytania książek, grzebania w tematyce która Cię interesuje. Dobry research = dobre podstawy do tego by działać.

Moim zdaniem, zrozumienie tego jak działa nasza psychika w trakcie przygotowania do otwarcia pozycji, jak ona zmienia się w trakcie jej prowadzenia, a co najważniejsze jak potrafi namieszać w głowie gdy pojawia się pierwsza strata czy plus - stanowi podstawę do tego by być lepszym traderem.

 

Nie wiem, czy kiedyś byliście u normalnego psychologa. Ja kilka lat temu poszedłem. Z czystej ciekawości porozmawiać o tradingu, stresie, ryzyku. Totalny bullshit. Ktoś kto nie ma pojęcia o tej tematyce, nie zrobił sobie żadnego wprowadzenia - nie powinien nawet w to brnąć. Z teoretyzującym (?) psychologiem to można miło dychnąć na kozetce i tyle. Po latach, nawiązałem współpracę z psychologiem sportu, który miał już doświadczenie z traderami, zmieniło się i moje spojrzenie na taką współpracę. Zupełnie inna rozmowa i efekty ćwiczeń. Natomiast ważne zaznaczenia jest to, że psycholog sportu, trener mentalny - to zupełnie inna bajka niż psycholog. Współpraca ze sportowcami jest bardzo podoba do współpracy z traderami. Mamy tutaj podobne zdarzenia: wygrane, przegrane, podnoszenie się po porażce, przebijanie szklanego sufitu itp. (odsyłam do mojego ostatniego wywiadu z psychologiem sportu Tomaszem Kaczmarskim ).

 

Dobra, zapytasz po co ten wstęp i co on ma wspólnego z książką :) Ari Kiev to psycholog, który swoją wiedzę i umiejętności budował przy współpracy ze sportowcami oraz traderami z Wall Street. Potrzebna Ci lepsza rekomendacja?

Mając potężną grupę traderów

  • których obserwował,
  • z którymi pracował,
  • którym pomagał w rozwoju i pokonaniu swoich barier

zebrał olbrzymie doświadczenie oraz praktykę wartą wiele.

 

Według mnie w swojej książce "Psychologia ryzyka" znajdziecie doskonałą puentę tego co jest ważne. Tego co sprawia, że w tradingu się ograniczacie. Z drugiej strony tego co nie pozwala Wam by zarabiać na giełdzie. Pamiętaj, że powodzenie na giełdzie to efekt posiadania dobrej strategii, ale również umiejętności opanowania własnych słabości oraz emocji.

Część z nas ma lepsze predyspozycje, część musi sobie uzmysłowić (a książki mogą Ci w tym pomóc) nad czym musi popracować. Nieraz czytając różne książki, czy artykuły - jedno zdanie potrafi zmienić diametralnie spojrzenie na różne sprawy. Sądzę, że dla wielu z Was podobnie może być po przeczytaniu tejże książki. Polecam Wam serdecznie!

 

Dla wszystkich czytelników Day-Trader.pl - przygotowalismy z Maklerska.pl specjalną zniżkę: 10% rabatu na zakup książki. Podczas zakupu należy wykorzystać kod: NC5J8P  (Nalezy wpisać w miejscu: Jeśli posiadasz kartę upominkową lub kartę promocyjną wprowadź kod z karty poniżej - przy wyborze formy płatności)

 

Kup: Psychologia ryzyka
Autor: Ari Kiev
Cena: Sprawdź cenę!
Czas wysyłki: 24h
Wydawnictwo: Linia 2016
Ilość stron: 224
 
Opis: Założyciel funduszu hedgingowego SAC Capital Management Steve Cohen zatrudnił w latach dziewięćdziesiątych Ari Kieva, żeby pracował z jego traderami. Jak sam później napisał, dzięki programowi treningowemu stworzonego przez dr Kieva udało mu się zwiększyć aktywa zarządzanych funduszy z 25 milionów dolarów do 500 milionów dolarów. Książka "Psychologia ryzyka" to zbiór technik wykorzystywanych przy pracy motywacyjnej z traderami (a wcześniej ze sportowcami olimpijskimi). Choć od jej napisania minęło ponad 10 lat wciąż stanowi jedną z najważniejszych pozycji na ten temat i była inspiracją dla wielu innych autorów. Kiev wyjaśnia psychologiczne podłoże ryzyka, w jaki sposób sobie radzić z emocjami, które obniżają naszą skuteczność na rynku (strachem, stresem, chciwością). Zrozumienie kiedy warto podejmować odpowiednie ryzyko jest celem każdego tradera. Niestety nie każdy potrafi w przemyślany sposób owo ryzyko brać na siebie. "Psychologia ryzyka" to w istocie poradnik działania na ryzykownych rynkach. Dzięki niej zarówno osoby z dużym doświadczeniem, jak i początkujący mają szansę w pełny sposób przygotować się do spekulacji giełdowej.

 

 

 

Co ostatnio ciekawego czytałeś? Jakie Ty polecisz ciekawe książki (niekoniecznie strice giełdowe)?