[Trading] - Najlepsze darmowe skanery akcji

skanery

 

Często otrzymuje pytania typu "Tomek w jaki sposób znalazłeś daną spółkę" czy "Tomek jak to możliwe, że znalazłeś tak ciekawą spółkę jeszcze zanim doszło na niej do mocnego wybicia"?

To dlatego, że odpowiednio przygotowuje sie do sesji tradingowej. Przez odpowiednio mam na myśli przygotowuję sygnały pod otwarcia pozycji jeszcze przed sesją. By tego dokonać wykorzystuje darmowe skanery akcji. Dają mi one wiele ciekawych pomysłów na przeprowadzenie transakcji.

W trakcie sesji giełdowej wykorzystuje natomiast skanery akcji działające w czasie rzeczywistym. Nie wyobrażam sobie przeszukiwania blisko 8000 spółek dzień po dniu, jest to po prostu niemożliwe fizycznie. Posiadając odpowiednie skanery, programy robią to za mnie, a wyniki w postaci spółek spełniających ustalone przeze mnie kryteria otrzymuje w przeciągu milisekund czy sekund. Zgodzisz się ze mną, że daje mi to olbrzymią przewagę nad innym graczami na rynku.

 

Dlaczego warto korzystać ze skanerów akcji?

Zacznijmy od tego, że przeszukiwanie spółek potrafi zając bardzo dużo czasu. Jeżeli sesja zaczyna się o 9:30 a.m. to o ile wcześniej musiałbyś wstać, aby ręcznie przejrzeć kilka tysięcy spółek? Pomyśl, że jako aktywny day trader robiłbyś to codziennie. Ten czas możesz przeznaczyć na nieco dłuższy sen lub inne aktywności np. sportowe. Dzięki temu z pewnością podejdziesz do sesji bardziej zrelaksowany, wypoczęty i wyzbyty niepotrzebnych emocji.

Zapraszam również do przejrzenia darmowych wykresów giełdowych , dzięki którym w czasie rzeczywistym możesz przeglądać wykresy spółek notowanych na amerykańskich giełdach.

Jakie są skanery akcji?

Przede wszystkim musimy podzielić skanery akcji na

 • darmowe skanery akcji
 • płatne skanery akcji

 

Jak możesz się łatwo domyślić, płatne skanery akcji oferują o wiele większa funkcjonalność. Jednak najważniejsze jest to, że działają one w czasie rzeczywistym. Reagują więc na to co faktycznie dzieje się na rynku. Informacje zwrotną otrzymujesz natychmiastowo, a nie jak w przypadku darmowych skanerów z opóźnieniem 15 minutowym. 15 minut w day trading to szmat czasu. Jeżeli czekasz na wybicie górą z konsolidacji, a otrzymasz sygnał ze skanera akcji 15 minut po wybiciu – jaki jest tego sens?

Dlatego też warto abyś odpowiednie skanery wykorzystywał w odpowiedni sposób.

Najważniejsza funkcjonalność skanerów akcji

W przypadku skanerów akcji, zwracam przede wszystkim uwagę na to jakie filtry przeglądania oferują. Mam tutaj na myśli filtry związane z analizą techniczną jak i fundamentalną.

Wśród filtrów związanych z analizą techniczną najlepsze skanery dają możliwość:

 • wyszukiwania odpowiednich formacji analizy technicznej na wykresie (np. trójkątów, wsparć, oporów, head&shoulders .etc)
 • wyszukiwania odpowiednich formacji świecowych
 • wyszukiwania na bazie wskaźników np. średnich kroczących

 

Wśród filtrów związanych z analizą fundamentalną (z której osobiście nie korzystam więc i ekspertem nie jestem) skanery dają możliwość przeszukiwania pod kątem:

 • informacji związanych z wycenami spółki
 • wskaźnikami fundamentalnymi

 

Wśród najbardziej ważnych dla mnie informacji są wszelkie związane ze wzrostem zmienności jak i wolumenu na spółkach. Jak możesz się domyślić taką funkcjonalność aby odpowiednio wykorzystać w sesji – musisz posiadać w czasie rzeczywistym.

Kluczowe dla mnie w trakcie dnia sesyjnego filtry muszą oferować ustalenie:

 • przedziału cenowego,
 • średniego dziennego zasięgu ruchów spółki,
 • średniego dziennego wolumenu zmian wolumenowych,
 • największych ruchów w ciągu sesji tradingowej,
 • największych ruchów w ciągu minionego tygodnia

 

W jaki sposób wykorzystuje skanery akcji?

Korzystam zarówno z darmowych skanerów akcji, jak i z tych płatnych. Od czego to uzależniam? W zależności jaki jest mój cel przygotowania do sesji.

W przygotowaniu przedsesyjnym wykorzystuje darmowe skanery akcji. Dzięki ich funkcjonalności przeglądam:

 • market moversy z dnia poprzedniego spółki o największej tygodniowej zmienności
 • spółki ze wzrostem wolumenu w dniu poprzednim w stosunku do normy

 

Spółki które widzisz na mojej darmowej liście Spółki na radarze , którą codziennie publikuję – bazuje na symbolach, które znalazłem dzięki niniejszej liście skanerów.

Jak tego dokonuje? Posłużę się przykładem na bazie mojego ulubionego darmowego serwisu udostępniającego skanery akcji – finviz.com:

Jak widzisz przeglądam spółki, które poprzedniego dnia był tzw. Stock moversami. Wygenerowały wolumen zdecydowanie większy niż średni oraz miały większą zmienność. Te informacje pozwalają mi na stwierdzenie, że w kolejnych dniach jest również możliwość, że coś ciekawego na nich się wydarzy. Dodaje te spólki do obserwacji.

Dodatkowo codziennie zaglądam na oficjalną stronę NASDAQ. Znajduje tam tzw. Market movers z dnia poprzedniego szczególnie z handlu posesyjnego lub przedsesyjnego. Jeżeli w tych godzinach handlu coś się na spółce już działo (większy wolumen lub zmienność) jest to dla mnie sygnał, że i w nadchodzącej sesji może być to aktywna do tradingu spółka.

 

nasdaq tscoJak na zaznaczonym przykładzie – TSCO prezentuje w post markecie spadek na poziomie nieco ponad 7% przy obrocie blisko 300 000 akcji. Jest to dla mnie sygnał, że już w pre markecie i kolejnej sesji może na niej się coś podziać.

 

Jakie skanery wykorzystuje do tego typu przygotowania przedsesyjnego?

Korzystam z darmowych skanerów akcji, dzięki którym przeglądam interesujące mnie przed sesją spólki. Spółki, na których widzę potencjał do tego, że mogą kontynuować swój ruch, może dojść na nich do odwrócenia trendu lub są to tzw. potencjalni market movers.

 

Finviz.com

 

finviz

 

 


Najcześciej wykorzystywany przeze mnie skaner akcji to Finviz.com . Korzystam z niego odkąd powstał, czyli od 2007 roku. Genialne narzędzi, które polecam wszystkim z Was. Przede wszystkim masz w jednym miejscu zebrane spółki w idealnie posegregowany sposób.

Zaczynając od podziału na spólki z największa zmiennością (największe dzienne wzrosty oraz spadki) wygenerowaną na wzmożonym wolumenie. Gdy wybierzesz określoną spółkę otrzymujesz od razu informację na temat informacji dotyczących fundamentów spółki jak również wykres z zaznaczonymi formacjami analizy technicznej. To szczególnie warta uwagi funkcja dla początujących traderów. Nie musisz nic analizować sam, ale widzisz już na wykresie jak wyznaczone zostały formacje analizy technicznej i na bazie tego możesz się uczyć.

Przechodząc dalej znajdziesz zagregowane z różnych serwisów newsy giełdowe. Jeżeli nie korzystasz z opisanych w innym z artykułów "Stock Market News" źródłek pod szukanie newsów, to również będzie ok rozwiązanie.

Dochodzimy do najważniejszej zakładki według mnie na finviz.com – czyli to przeglądarki akcji. Znajdziesz w niej podział na wyszukiwanie spółek bazując na danych:

 • fundamentalnych
 • technicznych
 • połączeniu tych dwóch danych

 

Załóżmy dla przykładu. Interesuje Cię by znaleźć spółki, które w minionej sesji wygenerowały minimum 5% wzrost, na dwukrotnie więszym wolumenie. Zarazem chciałbyś abyś te spółki należały tylko do sektora finansowego. Z fundamentalnych danych – chciałbyś aby te spółki miały Earning per share (EPS) w tym roku na poziomie min 30% wzrostu.

 

finviz exm

Program automatycznie poda Ci wyniki z zaznaczonymi spółkami spełniającymi te kryteria. Teraz możesz przejść do analizy wybranych spółek bazując na np. ich wykresie.

Z podanej listy, wybieram spółkę PVTB. Mogę przyjrzeć się teraz bliżej jej wykresowi. Jak widzę, rysuje się na niej pewne ograniczenie. Które w przyszłości może mieć dla mnie znaczenie. Od razu widzę, też wszystkie dane fundamentalne, newsy ze spółki itp. Pełne źródło informacji w jednym miejscu.

 

finviz pvtb

Z kolejnych danych jakie dostarcza nam platforma Finviz.com warte uwagi są:

 • zmiany na sektorach – zarówno w ujęciu dziennym, tygodniowym czy miesięcznym

 

finviz sec

 • mapa spółek, na której widzę jakie spółki w każdym z sektorów wiodły prym

 

  sec w1 131862693

Finviz oferuje nie tylko bardzo bogatą funkcjonalność, ale również ma świetny interfejs dzięki czemu przyjemnie korzysta się ze strony. To niestety dalej rzadkość jeżeli chodzi o tego typu platformy. Dlatego wielki plus dla Was Finviz!

Polecam abyś dodał przeglądarke spółek Finviz.com do listy swoich ulubionych witryn i sprawdzał ją codziennie.


Finance.yahoo.com

financeyahoo


Przez pierwsze lata mojego tradingu, gdy skupiony byłem na określonej dziennie zmienności spółek – czyli na tradingu w pewnym przedziałe cenowym – korzystałem na bieżąco ze skanera udostępnianego przez Finance Yahoo .

Jest to bardzo prosty skaner, która aktualnie posiada zdecydowanie mniejszą listę funkcji niż miało to miejsce dawniej. Dzięki funkcjom skanera sprawdzisz spółki charakteryzujące się określonymi parametrami, takimi jak:

 • sektor do którego należą
 • informacje dotyczące ceny spółki
 • informacje na temat zysków spółki
 • informacje na temat wyników finansowych spółkiGoogle Finance

google


Google Finance Screener - bardzo podobny skaner do Finance Yahoo. Mam tutaj na myśli prostotę skanera, wygląd jak i funkcjonalność.

Jest ona może nieco bogatsza niż w przypadku Finance Yahoo. W formie wyboru przedziałów (maksimum, minimum) wybierasz interesujący Cię przedział:

 • danych dotyczących ceny
 • informacji o zmienności
 • dywidendach
 • wynikach finansowych

 

Po dokonaniu wyboru, otrzymujesz pełną listę spółek, które spełniają te kryteria. Uważam, że zarówno Finance Stock Screener jak i Google Stock Screener są dobre do wstępnej selekcji spółek. Mogą być przydatne przede wszystkim do ogólne przeglądu spółek lub ewentualnie dla inwestorów średnio czy długoterminowych.

 

StockCharts.com

stockcharts

Bardzo ciekawa platforma skanująca akcje - StockCharts.com . Warta do wykorzystania ze wględu na to, iż posiada bardzo rozbudowany system analizujący formacje analizy technicznej z podziałem na to, czy spółki znajdują się w trendzie wzrostowym, spadkowy czy konsolidacji.

Posiada ona z góry zdefiniowane filtry wyszukiwania, które dzielą analizę techniczną na filtry dotyczące:

 • formacji pro wzrostowych, spadkowych czy konsolidacji

 

Traderzy mają równiez możliwość znalezienia spółek w punktach zwrotnych oraz układów bazujących na wykresach świecowych.

Bardzo ciekawe jest połączenie tego skanera wraz z informacjami płynącymi z danych z Finviz.com Ciekawą również informacja jest to, że dzieli ona wyszukane spółki na to z jakich giełd one podchodzą: NYSE, NASDAQ, AMEC, OTC oraz giełdy TSX czy London Stock Exchange.

Przefiltrowane spółki możemy oglądać na wykresach liniowych oraz świecowych.

 

Zacks.com

zacks


Zacks.com - oferuje on przeglądarke spółek notowanych na amerykańskich giełdach, jak również osobną przeznaczoną dla ETF'ów. Ta przeglądarka jest zarówno dla traderów którzy czekują danych fundamentalnych jak i technicznych dotyczących spółek.

Nie do końca podoba mi się interfejs, przy tak bogatej liczbie kryteriów wyszukiwania Zack.com mógłby postarać się o bardziej przyjemny interfejs. Jednak biorąc pod uwagę, że mamy to wszystko za darmo – nie można aż tak narzekać :)

 

Zajmujesz się tradingiem profesjonalnie? Potrzebujesz Real-Time Stock Screener?

Jeżeli jesteś day traderem i potrzebujesz wyszukiwarki spółek działającej w czasie rzeczywistym, w takim wypadku musisz zdecydować się na skorzystanie z płatnych skanerów akcji.

Dzięki ich wykorzystaniu, jesteś przed innymi traderami. Pamiętaj, że na giełdzie czas to pieniądz. Jeżeli masz informacje nawet kilka sekund przed innymi graczami, masz szansę otworzyć pozycję po zdecydowanie lepszej cenie.

Jeżei potrzebujesz wyszukiwarki działającej w czasie rzeczywistym – w takim wypadku jest według mnie tylko jedna opcja Trade Ideas Pro .

Trade Ideas Pro oferuje dwie wersje przeglądarki: Trade Ideas Basic oraz Trade Ideas Premium. Osobiście korzystam z Trade Ideas Stock Scanner od 2007 roku i program ten zaoszczędził mi setki godzin przygotowań jak i pozwolił na zarobienie dużych pieniędzy. Robię tysiące transakcji rocznie. Jedna udana transakcja pozwala mi na opłacenie rocznego kosztu dostępu do tejże platformy. Jak widzisz więc warto z niej korzystać.

Jeżeli pragniesz zostać day traderem, będziesz potrzebował dostępu do tego typu platformy. Biorąc pod uwagę fakt, że wiem iż początkujacy traderzy zupełnie inaczej patrzą na wydawanie pieniędzy, które chcieliby przeznaczyć na powiększenie swojego kapitału polecam abyś potraktował to jak stałą inwestycję. Koszt który ponosisz aby być lepszym traderem oraz zwiększyć swoją przewagę na rynku.

Jeżeli jako day trader korzystać będziesz w sesji ze skanerów których pokazują dane opóżnione o 15 minut, nigdy nie będziesz w stanie wyłapać dobrego momentu na otwarcie pozycji. Wyobraź sobie sytujacę w której na danej spółce publikowany jest news. Dochodzi do mocnegu wybicia. Niestety Ty otrzymujesz tą informacje 15 minut później i zapewne starasz się gonić kurs spółki. W efekcie czego w większości przypadków – stracisz. Jaki to ma sens?

Specjalnie dla Was mamy w ofercie 30% zniżkę na produkty firmy Trade Ideas. To świetna oferta, której nie znajdziesz w sieci. Dzięki temu możesz przetestować w naprawdę świetnej cenie Trade Ideas Pro i ocenić czy jest warta wykorzystania. Jestem pewny, że się nie zawiedziesz.

 

Podczas sesji tradingowej - od 2007 roku - w celu szukania interesujących mnie spółek, korzystam ze skanera akcji Trade Ideas. To świetny skaner akcji działający w czasie rzeczywistym na giełdach amerykańskich akcji NYSE, NASAQ i AMEX. Skorzystaj z 30% zniżki używając kodu: 30BEDAYTRADERPL na stronie Trade-Ideas.com .

 

Posiadasz inne ciekawe skanery akcji? Podziel się ze mną informacją na ich temat w komentarzu poniżej..