[Proptrading] - Kalkulator - Broker .vs Proptrading .vs Remote Trading

kalkulator

 

Jak wygląda poziom opłacalności związany ze współpracą z firmą proptradingową (pracą w biurze lub tradingiem zdalnym) z pewnością Was zainteresuje. Wszystko bazuje na trzech najważniejszych kwestiach: podziale generowanych zysków, innym poziomie opłat, różnicy w dostępnych routach (a co za tym idzie ich cenach).

W poniższym artykule znajdziesz kalkulatory opłacalności oraz moje spojrzenie na ten temat. Czyli kiedy dla Ciebie opłacalna jest współpraca z firmą proptradingową, kiedy lepiej byś pozostał przy brokerze.


Ten artykuł należy do cyklu "Proptrading", w którym odkrywam przed Tobą świat branży proptradingowej. Branży, w której jestem od 2007 roku i staram się od tego czasu ją popularyzować. Zapraszam do przeczytania również innych części w kolejności chronologicznej:

Część 1: Moja historia i trochę motywacji - czyli o tym jak rozpocząłem swoją przygodę na amerykańskich rynkach akcji.
Część 2: Proprietary Trading Firm - praca w biurze proptradingowym

Część 3: Remote Trading - Trading zdalny - dla kogo
Część 4: Kalkulator - Broker .vs Proptrading .vs Remote Trading


Należy zacząć od tego byś przygotował dane historyczne swojego tradingu. Musisz podsumować jaki średnio generujesz obrót miesięcznie, jaki masz poziom zysków przed opłatami, jakie masz inne koszty (np. platforma, kwotowania).

 

Jak to sprawdzić?

Musisz przekalkulować na swoim przykładzie, analogicznie do tego w jaki sposób przedstawiłem to poniżej.

 1. Sprawdź jaki obrót generujesz

Po co? Bo to jest jeden z najważniejszych czynników, które określają czy remote/proptrading jest dla Ciebie opłacalny. Brokerzy zazwyczaj pobierają opłaty od wypełnienia, z określonym minimum. Firmy proptradingowe - minimum nie wymagają.

Określone minimum to ważna sprawa. Zauważ sytuacje: broker reklamuje się, że ma opłaty na poziomie 0.0049$ za akcję, brzmi fajnie. Ale gdzieś tam jest gwiazdka przy której masz informację - że minimum to 4.95$. Oznacza to, że by było to opłacalne musisz wchodzić 1000 akcji. Gdy otworzysz pozycję o wielkości 100 akcji nie zapłacisz 0,495$ / 100 akcji, ale wymagane minimum czyli 4.95$.

Grając w propie takiego minimum nie masz - i zapłaciłbyś znaaaacznie mniej.

Stąd również przeanalizuj takie rzeczy jak:

- średni miesięczny generowany wolumen

- średnia wielkość otwieranej przez Ciebie pozycji (czy załapujesz się na minimum u brokera czy nie).

 

Te dane już masz? No to przechodzimy do kolejnej części.

 

2. Sprawdź swój średni poziom prowizji

Miałeś w zeszłym miesiącu 50 000 akcji obrotu? Ok sprawdź teraz ile średnio zapłaciłeś prowizji. Weź pod uwagę:

- poziom prowizji (commission)

- poziom ECN fee/rebate (jeżeli posiadasz u swojego brokera)

- inne opłaty: SEC, TAF/NASD, NSCC (to akurat najmniejsze z opłat)


I określ ile płacisz za akcję już sumarycznie tych wszystkich opłat. Ja przyrównam to w poniższych przykładowych porównaniach do tego co ja płacę jako Remote Trader oraz gdy porównam inne rachunki (np. do brokerów których opisuje w dziale "Brokerzy"). Przyrównam to w momencie kiedy przede wszystkim biorę płynność z rynku oraz gdy ją daje. 5 przykładów od 50 000 akcji miesięcznie do 3.5 mln akcji miesięcznie. To Ci uzmysłowi różnice w opłatach dla aktywnego daytradera.

 

Przykład #1 - obrót 50 000 akcji miesięcznie

Oszczędność na współpracy jako Remote Trader: 227$ do 300$

 

 prowizja1

 

prowizja1 1 

Przykład #2 - obrót 150 000 akcji miesięcznie

 

Oszczędność na współpracy jako Remote Trader: 682$ do 900$

 

 prowizja2

 

prowizja2 2

 

 

Przykład #3 - obrót 500 000 akcji miesięcznie

 

Oszczędność na współpracy jako Remote Trader: 2275$ do 3000$

 

 prowizja3

 

 

prowizja3 3

 

 

Przykład #4 - obrót 1 000 000 akcji miesięcznie

 

Oszczędność na współpracy jako Remote Trader: 4550$ do 6000$

 

 prowizja4

 

prowizja4 4

 

 

Przykład #5 - obrót 3 500 000 akcji miesięcznie

 

Oszczędność na współpracy jako Remote Trader: 15925$ do 21000$

 

 prowizja5

 

 

 

 

 

prowizja5 5

 

 

W tych przykładach mój poziom opłat się nie zmienił. Jednak gdybym tylko więcej dawał płynności na rynek - to przy 3 500 000 akcji obrotu miesięcznie opłaty zmniejszyłbym więcej niż o połowę.

Tutaj dochodzimy do kolejnej kwestii. Z jakich ECN, dark pools czy smart routów możesz korzystac trejdując u brokera i przy współpracy z firmą proptradingową. To ma olbrzymie znaczenie dla kosztów jakie poniesiesz.

Ja do powyższych obliczeń wykorzystałem:

- dla brokera koszt wzięcią pozycji na poziomie 3$/1000 akcji

- dla firmy proptradingowej na poziomie nieco poniżej 2$/1000 akcji

Skąd ta różnica? Bo takie możliwości daje mi moja firma, mam mnóstwo tanich bramek: smart routerów czy dark poolsów.

Brokerzy zwykle nie posiadają w 1/10 tak olbrzymiej bazy jak firmy proptradingowe. Dlatego też masz mniejszą możliowość wyboru pomiędzy wykorzystywanymi ECN'ami. Nie wspominam tutaj w ogóle o brokerach, którzy oferują CFD - tam nie ma mowy o ECN.

 

3. Pamiętaj o podziale zysków

Mając konto u retail brokera - otrzymujesz po prowizjach 100% wygenerowanych zysków. Wspólpracując z biurem proptradingowym / remote tradingowo - otrzymujesz określony % od swoich zysków.

W przypadku biura proptradingowego - zakładam 35-50% zysków; W przypadku współpracy jako Remote Trader - zakłada od 80% zysków.

Pierwsze co możesz powiedzieć? Eeee to wolę brokera, bo po co mam się dzielić z kimś zyskami. Ok, masz rację. Ale w tym momencie wracamy do punktu pierwszego - czyli poziomu generowanego przez Ciebie obrotu.

Jeżeli w skali miesiąca wydajesz na prowizje dużo, w proptradingu może być to 10 razy mniej. W takim wypadku nawet po podziale zysku będziesz znacznie do przodu. To zobaczysz za chwilę w przykładach oraz będziesz w stanie sam sprawdzić w kalkulatorach.


Przy tychże wyliczeniach musimy uwzględnić jeszcze inne kwestie:

- dodatkowe opłaty: platforma, kwotowania

- wielkość prowizji

 

Przy wyliczeniach przyjąłem, że:

1. Proptrading: 135$/miesiąc platforma, 300$/miesiąc kwotowania (pełna paczka).

2. Broker: 0$ za platformą i kwotowania (zwykle taka jest oferta przy spełnieniu kilku warunków). Chociaż poza tym musisz ponieść normalny koszt kwotowań (dane non-pro) więc około 50$ przy pełnej głębi rynku.

3. Prowizja broker: 0.00815$/akcja.

4. Prowizja proptrading: 0.00215$/akcja.

5. Payout split w firmie proptradingowej: 85% (w zasadzie w obliczeniach tych warto brać pod uwagę tylko wspólpracę jako Remote Trader. Gdy pójdziesz do biura proptradingowego, Twój payout split będzie maksymalnie na poziomie 40-50%. Opłacalność w stosunku do brokera spadnie).

 

Przykład #1 - 50 000 akcji wolumen

por 1

 

 

 

Przykład #2 - 150 000 akcji wolumen

 

por 1

 

 

 

Przykład #3 - 200 000 akcji wolumen

 

por 1

 

 

 

Przykład #4 - 250 000 akcji wolumen

 

por 1

 

 

 

 

Przykład #5 - 500 000 akcji wolumen

 

por 1

 

 

 

Przykład #6 - 1 000 000 akcji wolumen

 

por 1

 

 

 

Przykład #7 - 3 500 000 akcji wolumen

 

por 1

 

 

Jakie wnioski z powyższych kalkulacji?

Kluczowy jest generowany przez Ciebie obrót jak i poziom prowizji. Fakt, że ponosisz dodatkowe koszty platformy/kwotowań w firmie proptradingowej zanika już przy obrocie na poziomie 100-200k. Im większy obrót tym większa oszczędność będąc traderem w firmie proptradingowej (obojętnie czy w biurze czy jako remote).

Sądzę, że generując obrót na poziomie 130-200k akcji miesięcznie warto zacząć rozważać opcję współpracy z firmą proptradingową. W takim wypadku zarówno oszczędność na opłatach jak i brak wiekszego wpływu dodatkowych opłat - zostanie wynagrodzona.

Zauważ również jak zmienia się próg przejścia na pozytywny wynik netto (po opłatach). Zdecydowanie szybciej ma to miejsce w przypadku proptradingu. I tutaj dochodzi kwestia payout splitu. Moment, w którym payout split jest opłacalny widzimy wyraźnie.


 

Jak więcej widzisz kluczowe w tym momencie są takie zmienne jak:

- generowany przez Ciebie obrót, a co za tym idzie poziom płaconych prowizji

- jaki masz payout split (im lepsze wyniki generujesz tym lepszy payout split można wynegocjować)

 

Dostosuj więc sytuacje pod Ciebie. Dla ułatwienia przygotowałem plik kalkulacyjny, w którym możesz wrzucić:

1. Poziom opłat

2. Dodatkowe opłaty

3. Payout split

 

Pozwoli Ci to określić, czy pod kątem Twojej strategii, obrotu, wyników - opłacalne jest przejście na proptrading. Jeżeli dotychczas z wynikami trejdujesz u brokera, mając rachunek w domu maklerskim - trading w ramach biura proptradingowego z pewnością będzie dla Ciebie olbrzymią zmianą. Jeżeli jesteś traderem, który osiąga już wyniki na giełdzie (trejdując na rachunku u brokera) musisz przekalkulować, czy przejście do biura proptradingowego jest dla Ciebie opłacalne finansowo.

Przygotowałem w tym celu specjalny plik z kalkulacjami. Podaj w poniższym formularzu swoje imię oraz maila - a otrzymasz ode mnie dwa pliki kalkulacyjne (opłacalnośc broker w stosunku do biura tradingowego oraz opłacalność zmiany biura tradingowego na remote trading).

 Trejdujesz w biurze proptradingowym, ale myślisz o przejściu na Remote Trading?

Nieco inaczej wygląda sytuacja gdy trejdujesz już jako trader w biurze proptradingowym, ale pragniesz przejść na Remote Trading. Wydawałoby się, że należy porównać tylko payout. Ale tak nie jest. Porównaj bardzo uważnie jak kalkulowane są w Twoim biurze i wybranej firmie opłaty:
- commission
- NSCC
- SEC
- NASD/TAF

Zdarza się, że firmy narzucają dodatkowe opłaty w clearing fee, przez co z np. 0.00025$/akcja prowizji okazuje się, że jest 0.0005$/akcja.

W kalkulacjach poniżej założyłem:

- ten sam poziom opłat w biurze proptradingowym i jako gracz remote

- możliwość określenia payout splitu dla biura i przy remote

 

To na start pozwoli Ci określić ile pieniędzy Ci ucieka do właściciela biura i przemyśleć sprawę podwyżki lub przejścia na swoje (z przejściem na swoje wiąże się kilka innych spraw, które opisałem w artykule "Remote Trading - dla kogo".

 

Przyrównam payouty:

- w biurze 40% do 50%

- w proptradingu 80% do 85%

 

pr rt


pr rt

 pr rt

 

 

Ameryki nie odkrywam - większy payout = większa kwota na Twoim koncie. Ale i odpowiedzialność finansowa w pełni Twoja. Jednym to nie jest na rękę. Ja sobie takiej sytuacji natomiast nie wyobrażam by doświadczony trader, nie miał odwagi by trejdować z własnym zabezpieczeniem za lepszy %.

  

Jaki wniosek?

 

Rezygnacja z tradingu na koncie u brokera i próba dostania się do biura proptradingowego opłacalna jest dla Ciebie w dwóch przypadkach:

  1. Nie osiągasz dotychczas zysków i chciałbyś w biurze proptradingowym się czegoś nauczyć.
  2. Generujesz obrót na poziomie minimum 150 000 akcji miesięcznie, ponosząc u brokera średnio opłaty na poziomie 8-10$/1000 akcji.

 

Rezygnacja z tradingu na koncie u brokera gdy osiągasz dobre wyniki, sensowna jest tylko jeżeli planujesz przejść na Remote Trading. Ten temat rozwinę wkrótce. Jest to opłacalne z tego względu, że otrzymasz payout split na zdecydowanie wyższym poziomie.

 
Proprietary Trading Firm, czyli firmy proptradingowe stworzone są z myślą o bardzo aktywnych traderach. To nie oferta dla inwestorów, którzy myślą o długoterminowym lub średnioterminowym inwestowaniu. Takim osobom polecam retail brokerów - jak na przykład Interactive Brokers .

Jeżeli jednak jesteś daytraderem, który do tej pory nie miał pojęcia o istnieniu firm proptradingowych i/lub gdy generujesz większy obrót w skali miesiąca wtedy z pewnością tematyka Remote Tradingu może Cię zainteresować.

 

 

Masz pytania odnośnie oplacalności, proptradingu czy Remote Tradingu - napisz w komentarzu poniżej.