[Trading] - Energetyki i ropniaki - przegląd

2

 

Początek miesiąca należał do ropniaków i energetyków. Pisałem o tym w artykule "Energetyki i ropniaki w natarciu". Było kilka mocnych wzrostowych sesji, po których doszło do ponownych spadków. Wiele ze spółek znlazło się już blisko poziomów sprzed wybicia w górę.

Poniżej przegląd spółek, o których pisałem i na których trejdowałem w tym miesiącu z sektora energetycznego. Uważam, że na tych spółkach może dużo się jeszcze podziać. Niekoniecznie już teraz, ale w perspektywie tygodni czy miesięcy. Lepiej być przygotowanym.

 

Energetyki i ropniaki

Sektor ten warto mieć na uwadze. Płynności na pewno będzie w tym roku tam jeszcze dużo, a co za tym idzie i zmienności. Oczywiście najprościej trejduje się na nich, gdy cały sektor jest mocno skorelowany. Ale trafiają się również pojedyczne wybicia, tzw. pump and dumps na części z nich.

Przykładem jest np. ostatnio przeze mnie trejdowany SDRL:

 

{youtube}hcSABxbuaa4{/youtube}

 

Inne sektory

Poza sektorem energetycznym - mocno obserwuje również farmaceutyki, solary, budowlanke, lotnicze. To moje ulubione sektory do trejdowania gdy korelacja jest bardzo mocna i cały sektor ma mocny ruch. Zwykle przynosi to wiele sesji, na których można dobrze potrejdować. 

 

Co jest dla mnie wyznacznikiem na energetykach/ropniakach

Dla przypomnienia: trejdując na energetykach i ropniakach zwracam uwagę na 2 ETF - XLE oraz XOP. Gdy korelacja między spółkami jest duża, są one generalnie idealne do naśladowania. Bywają sesje w których nie mają na znaczeniu gdy pojedyncza spółka jest pchana. Ale mimo to warto je obserwować trejdując na spółach energetycznych i ropniakach.

 

xle

 

arp

 

Co obserwuje wśród ropniaków i energetyków (aktualizacja)

Poniżej zaktualizowałem wykresy spółek ropniaków i energeytków. Te, które mam na stockwatchu. Oczywiście gdy pojawią się inne ciekawe, mniej płynne z tego sektora również na nich będę trejdował. Liczy się wzrost wolumenu i zmienności. Ładnie na wykresach widać kluczowe poziomy oporów w pobliżu których kursy ostatnio się znalazły.

Poniżej wykresy spółek, które mam również na radarze jeżeli chodzi o ropniaki i energetyki:

 

arp

 

arp

arp

 

arp

 

arp

 arp

arp

 

arp

 

arp

 

arp

 

arp

 

arp

 

arp

 

arp

 

arp

 

arp