Moje ulubione filmy o tematyce giełdowej (część 1)

filmy

 

Dzisiaj będzie dość przyjemnie :) Ostatnio naszło mnie na odświeżenie filmów o tematyce giełdowej, które kiedyś oglądałem. Rzadko kiedy filmy oddają dokładny klimat giełdy oraz tego co robimy w trading roomie. Jednak wiele z nich po prostu bardzo dobrze się ogląda, szczególnie gdy opowiadają częściowo o naszym codziennym życiu traderów.

Co prawda tak odjechanych imprez jak w "Wilku z Wall Street" może nie robimy, ale bywało dość ciekawie :) Poniżej znajdziesz pierwszą część artykułu, w którym znajdziesz: filmy oraz seriale o tematyce giełdowej, które najbardziej mi się podobały.

 

Jakie filmy giełdowe lubię najbardziej
Te, które po pierwsze: które oddają klimat giełdowy. Po drugie: są chwilami śmieszne. Po trzecie: dobrze rozumie się w nich "podłoże" (jak na przykład w filmie "Chciwość"). Co ciekawe "Chciwość" oraz "Wilk z Wall Street" to jedyne dwa filmy, które oglądała ze mną żona i po których powiedziała, że na kolejne mogę sobie chodzić już z kolegami ;))

 

Amok - coś z kina polskiego

To bardzo stary film, ale bardzo dobry. Pokazuje inne realia, bo dopiero początki giełdy polskiej. W filmie opowiedziana jest historia młodego dziennikarza, który ma przygotować audycję na temat giełdy. Jest rok 1993. Świat akcji, wciąga go tak bardzo, że jego historia zmienia się diametralnie. Nie będę opisywał tego co dzieje się w filmach, o których opowiem, bo zepsuje Wam oglądanie.

 

amok

 

W tym filmie najmocniej utkwiło mi w głowie jedno zdanie:

"I co? Skaleczyłeś się. Krwawisz co? Jak widzisz umię stracić."

 

To tak apropo tego, gdy chciwość u niektórych bierze górę nad zdrowym rozsądkiem.

 

Chciwość (w oryginale Margin Call)

Jeżeli w czasie kryzysu byłeś aktywnym traderem, wiesz co działo się na rynku, to z pewnością film dla Ciebie. Osoby, które nie znały historii stojącej za upadkiem momentami mogą poczuć się zagubione. W filmie nie są bowiem rozwijane wszystkie wątki. 

Widz może tylko domyślić się w jakim banku odbywa się akcja. Pamiętajmy, że dzieje się ona na dzień przed rozpoczęciem kryzysu, a bank jest mocno umoczony w w derywatach kredytowych.

 

margincall

 

Film ukazuje jak wygląda praca od strony traderów oraz maklerów. W pewien sposób to przestroga przed tym, co próbują wciskać w ładnym opakowaniu konsultanci firm brokerskich, szczególnie gdy są w tarapatach.

 

 

Zbyt wielcy by upaść (w oryginale Too big to fail)

Pozostając w temacie ostatniego kryzysu, polecam bardzo mocno film "Zbyt wielcy by upaść". Osobiście znałem realia kryzysu, fakty jakie przewijały się (na tyle na ile media oraz moja wiedza mi na to pozwoliły) praktycznie codziennie i jak wpływały one na trading na rynku akcji na giełdach amerykańskich. Film idealnie oddaje to w jaki sposób kryzys musiał zostać zastopowany, jakie decyzje musiały zostać podjęte.

Jak zwykle, lepiej i szerzej opisane jest to w książce o tym samym tytule.

 

toobig

 

Film przedstawia fakty. Dowiesz się w jaki sposób podejmowane były decyzje w celu uratowania banków. Co ważne, nie ma tutaj wymyślonych banków. Wszystkie największe instytucje przedstawione są zgodnie z realiami. To samo dotyczy ich prezesów oraz pracowników mających największa decyzyjność.

 

 

Poniżej dwa filmy, które zestawiłbym na tym samym poziomie jeżeli chodzi o przekaz. Zupełnie inny jednak marketing/kapitał stał za pierwszym oraz drugim filmem. W obydwu motyw przewodni to zarobienie dużych pieniędzy, w sposób nie do końca uczciwy. Wszystko to zabarwione dobrymi imprezami, drogimi samochodami i luksusem. To filmy nie do końca należące do grupy moich ulubionych, jednak z pewnością do grupy które niosą pewną przestrogę dla chcących szybko zarobić.


 

Ryzyko (w oryginale Boiler Room)

Oryginaly tytuł oddaje bezpośrednio to czym faktycznie zajmowali się pracownicy w firmie JT Marlin. Boiler Room to forma działalności polegająca na telefonicznej sprzedaży dóbr o wątpliwej jakości. 

W tym filmie dobrami tymi były oczywiście akcje. Ponownie dobry film dla osób, które nie zaznały jeszcze sztuki manipulacji. A na polskim rynku działa wiele pseudo brokerów, którzy dzwonią opowiadając jaką to złotą inwestycję mają dla Ciebie przygotowaną. Pamiętaj, aby szybko dziękować za takie rozmowy. Nie trać swojego czasu i co ważne pieniędzy.

Film dobrze obrazuje tą sytuację. Jaka jest motywacja osoby, która pragnie Ci wcisnąć produkt. I sposób w jaki Ty jesteś traktowany.


boilerroom

 

 

Wilk z Wall Street (w oryginale Too big to fail)

Wilk z Wall Street to taki Boiler Room, jednak zrobiony na wypasie. Więcej seksu, imprez, luksusu. Widać, że film przygotowany z rozmachem. Co ważne bazuje na prawdziwej historii. Dla mnie jest to dość słabe od strony moralnej.

Film zobaczyłem, nawet w kinie byłem. Także sam dołożyłem swoją cegiełkę dla Belforda, który jest pierwowzorem głównego bohatera. Dość to mimo wszystko jest niesmaczne, jeżeli weźmie się pod uwagę na jaką skalę oszukal on swoich klientów. Dziś ta "gwiazda" sprzedaje dobrze swoje szkolenia po całym świecie. Nawet niedawno w Polsce był. Trzeba przyznać, że film był dla niego idealnym zabiegiem marketingowym.

A sam film? Ogląda się dobrze, mimo że giełda jest conieco z boku. Ale nie o to przecież w tym filmie chodziło. Jak zawsze bardzo dobra rola DiCaprio, którego bardzo lubię jako aktora.

 

wilkzwall

 

 

 

Wojownicy z Wall Street (w oryginale Wall Street Warriors)

Bardzo fajny serial, który ukazuje zarówno pracę daytraderów akcyjnych z giełd amerykańskich (w tym aktualnie dość sławnego w świecie daytraderów Tima Sykesa). Odcinki dośc krótkie bo każdy z nich trwa niecałe 30 minut. Także wszystkie można zobaczyć w dość krótkim czasie.

Zostały wydane 3 sezony odcinków Wall Street Warriors. Mnie osobiście zainteresowały głównie odcinki, które częściowo były związane z najbliższym mi rynkiem czyli NYSE, NASDAQ, AMEX. A zarazem z daytradingiem: pod tym kątem polecam historie Tima Sykesa oraz Alexa Gerchika. Wśród innych odcinków poznać można równiez menedżerów z Hedg Fundów, analytików czy maklerów pracujących bezpośrednio na giełdzie.

Wszystkie odcinki w polskiej wersji językowej znajdziesz na youtube :)

 

wojownicy

 

 

O tematyce giełdowej

Filmów o tematyce giełdowej jest naprawdę dużo. Opisałem powyżej tylko kilka, z tych które najbardziej mi się spodobały i utkwiły w pamięci. Wkrótce druga część, w której znajdziesz kolejne ciekawe filmy. W dniu dzisiejszym premierę będzie miał kolejny film z serii kryzysowych: Big Short. Jego premiera w Polsce będzie miała miejsce 1 stycznia 2016. Zapowiada się dobry film :)

Na Youtube oraz w internecie bez problemu znajdziesz wyżej opisane filmy.

 

A jakie filmy o tematyce giełdowej Ty polecisz? Podziel się ze mną tą informacją poniżej w komentarzu.