[Trading] - Zalety i wady bycia daytraderem

daytrader

 

 

Zanim zostałem daytraderem, próbowałem inwestycji w różnych interwałach - od kilkudniowych inwestycji do blisko 1 rocznych. Były zyski, straty, sumarycznie nie było to dla mnie warte zachodu. Pomimo innego założenia w przetrzymywaniu pozycji i tak siedziałem przez większość wolnych chwil  wpatrzony w wykresy. Dlatego też postanowiłem przełożyć to na daytrading i rozpocząłem przygodę na amerykańskich giełdach akcji. To był strzał w dziesiątkę.


Jakie zalety oraz wady bardzo szybko zauważyłem po tej zmianie? O tym przeczytasz w poniższym artykule. Zapraszam!

 

Zaznaczę jedną rzecz, jeszcze na wstępie. To, że ja spełniam się w daytradingu, nie znaczy że i Tobie ten rodzaj inwestycji będzie odpowiadał. Znam wielu traderów, którzy nie spełniali się jako inwestorzy jednosesyjni, ale przy graniu chociażby na krótki termin mieli doskonałe wyniki. Jak to mówią "dla każdego coś dobrego" :)

 

Zalety daytradingu  


#1 Spokojny sen

Odkąd kończąc sesje wiem ile zarobiłem lub jaką poniosłem stratę - nie mam stresu w dniu następnym. To jak zamknęły się giełdy w Azji nie ma dla mnie znaczenia gdyż nie posiadając żadnych pozycji otwartych przez noc, nie istnieje dla mnie ryzyko luki na otwarciu. Korzystam natomiast z takich luk na co dzień w daytradingu jeszcze w handlu przedsesyjnym.

Oczywiście, można powiedzieć, że na tym polegają inwestycji długoterminowe (w których nie przewidzisz niespodziewanych zdarzeń). Jednak to nie pasowało do mojego charakteru. Może zmieni mi się z wiekiem, co więcej sądzę, że sam za kilka lat zacznę część inwestycji przenosić na krótki/średni termin. By mieć więcej czasu na przyjemności i rodzinę. 

#2 Ciągle coś się dzieje

Jako daytrader, stale uczestniczę w tym co dzieje się na rynku. O flash crashu pisały gazety, mnóstwo blogerów, analityków itp. a mało który uczestniczył w realnym tradingu w danym momencie na rynku. Ja uczestniczyłem. Gdy problem Grecji stał się znacznie bardziej medialny i co za tym idzie wpływał na ruchy na giełdzie - również wykorzystywałem te wydarzenia. Codziennie publikowane newsy ze spółek farmaceutycznych (o których nieraz wspominam na stronie) - i mam kolejne możliwości do tradingu na rynku.

Daytrading to najbardziej aktywna forma inwestycji. Taka, która bardzo mocno pochłania. To może być i wada - szczególnie dla początkujących traderów, którzy jeszcze nie ostudzili zapału i emocji aby spoglądać na rynek, zyski/strat - w sposób bardziej przemyślany.

 

#3 Wypłata zysków

Jako daytrader możesz wypłacać swoje zyski z końcem sesji. Jeżeli posiadasz stały kapitał tradingowy - w ten sposób na bieżąco wypłacasz nadwyżki. Ja rozliczam się miesięcznie, dzięki czemu stale czuję przypływ zarabianych pieniędzy, nie mając potrzeby zwiększania posiadanego depozytu.

#4 Zamrożenie kapitału tradingowego

Trejdując aktywnie, stale obracasz posiadany kapitał. W przeciwieństwie do tradingu na dłuższy termin, w którym zamrażasz określoną gotówkę i nie możesz z niej korzystać.
 

#5 Kończysz kiedy masz na to ochotę

Sesję tradingową kończę w momencie kiedy mi to odpowiada. Jestem zadowolony z swojego wyniku w pre markecie, nic nie szkodzi bym zakończył sesję. Po 2h sesji stwierdzam, że jestem zadowolony, również mogę skończyć. Nic nie trzyma mnie przy biurku. 

#6 Możesz robić to gdziekolwiek jesteś

Jeżeli jesteś już zarabiającym traderem, nie ma dla Ciebie znaczenia czy będziesz to robił z Polski czy siedząc na plaży na Karaibach. Osobiście staram się traktować wakacje jako czysty odpoczynek, ale zdarza mi się łączyć jedno z drugim.
 

 

Wady daytradingu  


#1 Godziny tradingowe

Bardzo ciężko może być Ci połączyć pracę na etacie z próbami na rynku amerykańskim jako daytrader. Po 8h pracy licząc że pracujesz od 8 do 16, będziesz już nieco zmęczony... dodatkowo nie zaczniesz sesji od otwarcia 15:30, ani nie przygotujesz się do niej odpowiednio.

Musisz brać to pod uwagę, gdyż jak w każdej pracy - wyczerpany i zmęczony zawsze działasz mniej efektywnie.


#2 Coraz trudniejszy trading manualny

W daytradingu coraz większy % handlujących stanowią algorytmy. Odczuwam to na co dzień, kiedy komputery uprzedzają moje zlecenia. Szczególnie bolesne bywa to w scalpingu. 

#3 Cierpliwość

Jako daytrader zwykle posiadasz otwarte pozycje. Wielu daytraderów ma jednak problem związany z nieposiadaniem żadnej pozycji. Mają wewnętrzną potrzebę bycia zawsze w otwartej pozycji. To powoduje, że otwierają zupełnie nieprzemyślane pozycje, tylko po to by czuć emocje związane z tradingiem.

#4 Poziom prowizji

Nie każda oferta brokera nadaje się do daytradingu. Aktywny trading musi równać się tradingowi zyskownemu. Jeżeli grasz dużo, generujesz duży obrót - zapłacisz odpowiednio wielką prowizję. Wybieraj więc brokera takiego, który zapewni Ci prowizje na niskim poziomie.

 

#5 Pattern Day Trader Rule

Wymagania, które stawia przed Tobą broker, co do minimalnego poziomu kapitału tradingowego jeżeli planujesz daytradingu. Kapitał ten wynosi u regulowanych brokerów 25k$. Oczywiście są sposoby aby uniknąć tej regulacji. 

 

#6 Życie rodzinne i towarzyskie

Dla mnie największą bolączką godzin tradingowych w USA, jest to że z założenia trejduje od 13 do 22. Oczywiście kończyć mogę kiedy chcę, ale często trejduje cały dzień. To wpływa w dużej mierze na mniejszy czas jaki spędzam z rodziną oraz ze znajomymi w ciągu tygodnia. Jak to mówią coś za coś. W chwili obecnej, jestem jeszcze w stanie w taki sposób funkcjonować, ale zdaje sobie sprawę, że w przeciągu kilku kolejnych lat będę zmuszony zmniejszyć liczbę godzin tradingowych lub powoli przechodzić na nieco inne interwały.  

 

 

Podsumowując

zaletywadyJak widzicie tyle jest wad jak i zalet daytradingu. To moje osobiste odczucia. Sądzę, że to co dla mnie może być zaletą, ktoś inny może odebrać jako wadę.

Dlatego też, jeżeli rozważasz daytrading, to poza opracowaniem skutecznej strategi przemyśl jakie korzyści będą z tego płynąć. Co ważne, zastanów się również nad wadami - szczególnie godzin tradingowych. To jest rzecz najtrudniejsza, szczególnie jeżeli posiadasz rodzinę.


Pamiętaj, żeby zawsze mieć odskocznię od tradingu. Coś co poza godzinami sesyjnymi pozwoli Ci się wyluzować, zresetować oraz podejść do kolejnej sesji z czystym umysłem. Daytrading jest bardziej stresującym stylem tradingowym niż inwestowanie średnio czy długoterminowe.


 

Jesteś daytraderem? A może grasz na dłuższy termin? Jakie są według Ciebie plusy i minusy tradingu jaki uprawiasz?