[Trading] Stanowisko tradingowe - dlaczego tak ważne?

komp1

 

Co jakiś czas otrzymuje zapytanie jak zbudowane jest moje stanowisko tradingowe. O swoim stanowisku wspominałem już dwukrotnie na łamach strony. Jednak był to stary wpis, jeszcze z 2011 roku. Od tego czasu moje stanowisko mocno się zmieniło. Jak wygląda teraz oraz z czego się składa? Przeczytasz w tym tekście.

 

Na przestrzeni lat moje stanowisko tradingowe ulegało znacznym zmianom. Kiedy jeszcze trejdowałem w biurze tradingowym, pod nadzorem właściciela biura, moje stanowisko było 2 monitorowe. Następnie uległo powiększeniu do 3 monitorów. Na tamten czas było to dla mnie wystarczające stanowisko.


Dlatego też, kiedy postanowiłem odejść z biura tradingowego i rozwinąć swoje własne, wystartowałem również z 3 monitorowym stanowiskiem. Jak wyglądało moje stanowisko pracy w 2011 roku: znajdziesz tutaj - stanowisko 3 monitorowe .

Aktualnie posiadam 6 monitorowe stanowisko tradingowe Advanced BOX , której dokładniejszy opis możecie znaleźć tutaj. Jestem z niego w pełni zadowolony, sądzę że bez problemu posłuży mi jeszcze przez kilka lat. Posiadam również drugie mniejsze stanowisko tradingowe - 4 monitorowe Basic BOX.

Poniżej opiszę kilka parametrów, na które osobiście zwracam największą uwagę, gdyż dla mnie jako tradera mają one znaczenie.

 

 

Ile monitorów tak naprawdę potrzebnych do tradingu?

Jeden, dwa, trzy... a może 10? Dokładnie tyle, ile potrzeba Ci by odpalić wszystkie potrzebne programy czy aplikacje. Może opowiem bazując na stanowiskach traderów, z którymi się znam, z którymi dzielę biuro. Stanowiska są naprawdę przeróżne - zarówno patrząc na ilość cali, układ czy ilość monitorów. W biurze traderzy mają 19 calowe monitory jak i 24 calowe.

Liczba monitorów waha się od 2 go 6 monitorów, jednak większość posiada 3-4 monitory ustawione w układzie parabolicznym lub przyczepione do uchwytu 4 monitorowego.


Wszystkie sześć monitorów to czasami dla mnie zbyt dużo. Są sesję, podczas których nie wykorzystuje wszystkich monitorów, bo zbyt mało dzieje się na rynku abym ich potrzebował. Czasami ludzie mówią, że nigdy za wiele monitorów - trader zawsze je jakoś wykorzysta. Osobiście się z tym nie zgadzam - za dużo monitorów może równie dobrze rozpraszać. Wychodzę z założenia, że lepszym rozwiązaniem jest start z mniejszą liczbą monitorów - jeżeli faktycznie poczujesz taką potrzebę - dokup więcej. Stanowisko nie ma świetnie wyglądać bo ma 4, 6, 10 czy 12 monitorów - ono musi być funkcjonalne. 


Do czego ten komputer ma być Ci potrzebny?

 

komp2Warto zacząć od tego, aby ocenić czy komputer traktujesz typowo pod trading czy interesuje Cię również by na nim grać, np. w Wiedźmina :) Jeżeli interesuje Cię komputer do wszystkiego, w tym do gier - musisz poznać wymagania poszczególnych programów.

Jeżeli jednak, komputer ma Ci służyc przede wszystkim do tradingu, a dodatkowo podstawowych funkcji - pisanie, przeglądanie internetu itp. - wtedy polecam abyś nie przesadzał z tym co postanowisz do komputera "wsadzić". Na początku poznaj jakie wymagania stawia Twoja platforma tradingowa.

Z doświadczenia wiem, że większość platform ma dość niskie wymagania. Skupię się na czymś zupełnie innym, a mianowicie opóźnieniu. Opóźnienie jakie może nieść za sobą zbyt słaby komputer.

Co mam na myśli przez opóźnienie - jest to czas jaki upłynie od złożenia przez Ciebie zlecenia do jego faktycznego dotarcia na rynek. Nie będzie to z pewnością różnica, którą zauważysz okiem (chociaż przy porównaniu bardzo słabego komputera z nieco mocniejszą maszyną - i taką różnicę można wychwycić).

 

Nasuwa mi się tutaj pewne porównanie - czy oglądając mecz w telewizji zdarzyło Ci się ułamek sekundy przed tym jak na Twoim tv zespół strzelił gola - usłyszeć wiwatującego (lub klnącego gdy strzelil nie ten zespół co powinien) sąsiada? Teoretycznie macie tego samego dostawcę, jednak Twój sąsiad otrzymał obraz ułamek sekundy wcześniej. Niby nic, ale w tradingu taki ułamek sekundy wcześniej potrafi zrobić dużą różnicę.

Mniej więcej w ten sam sposób można porównać komputer, który zakupisz w sklepach sieciowych do komputera, który typowo zostanie przygotowany pod trading. Uwierz mi, poczujesz różnicę. Trejdowałem długo na kiepskim sprzęcie. Wystarczającym do obsługi platformy, to fakt. Kiedy tą samą platformę odpaliłem na mocniejszym komputerze.... nagle zniknęły opóźnienia na otwarciu, wiszące kwotowania przy wzroście płynności na rynku. Oczywiście nie zniknęły bezpowrotnie - bo przy dużym wzroście wolumenu, nawet platforma (a raczej serwery) ma swoje ograniczenia. Jednak mogłem być pewny, że mój komputer w takich wypadkach nie zawinił.

 

Które komponenty mają znaczenie

Liczy się jakość. Jakość, to zazwyczaj dobór podzespołów, które spełniają odpowiednie kryteria. W przypadku tradingu, znaczenie ma kilka komponentów, na które zwrócę uwagę:

Procesor

Korzystam z procesora i7-4770k. Uważam, że traderzy którzy nie mają zbyt dużych wymagań stawianych przez platformy (oraz liczbę ściąganych danych) spokojnie mogą korzystać z procesorów Intel i5, a nawet i3. Nie polecam natomiast korzystania z przestarzałych już procesorów Intel z serii takich jak Pentium, Due, Celeron. To samo dotyczy procesorów AMD - z nich najlepiej w ogóle nie korzystać jeżeli planujesz trading (są o 30-40% wolniejsze od procesorów Intela) - dotyczy to przede wszystkim starszych modeli. 

 

RAM

Minimum jakie powinieneś rozważąc to 4 GB. Osobiście posiadam 16 GB, jest to dla mnie poziom wystarczający. Zwykle w użyciu mam od 3.5 do 7 GB. Jest to uzależnione od ilości okien w platformie, które mam odpalone oraz innych aplikacji wspomagących trading z których korzystam.

Pamiętaj, że są moment kiedy większa ilość RAM nie wpłynie na możliwości wykorzystywanej platformy / czy aplikacji których używasz. Jest tak np. z platformą Ninja Trader - ma ona swoje ograniczenia, w przypadku korzystania z dużej liczby wykresów, wskaźników - nawet zwiększona liczba RAM'u nie wpłynie na działanie platformy.

8 do 16 GB RAM'u to poziom z pewnością wystarczający. Pamiętaj by był to RAM DDR3, a dla części musi to być już DDR4.

 

Płyta główna

Stawiam na markę. Marka swoje kosztuje, ale zapewnia jakość. To dla mnie wyznacznik, którego się trzymam. Posiadam płyty główne z rodziny ASUS oraz Gigabyte (kwestia na którym sprzęcie). Płyty te zapewniają o wiele szybszy transfer danych pomiędzy dyskiem a Ramem. W skrócie - programy ładują się szybciej. Odpuść płyty firm Asrock oraz Intel.

 

Dysk

Korzystam z dysków SSD. Ponownie - liczy się szybkość: włączenia komputera, odpalenia aplikacji. W tym wypadku chyba nie trzeba za dużo wyjaśniać. Jeżeli chcecie porównać szybkość ładowania się komputera z SSD / HDD - spójrzcie chociażby na ten filmik: porównanie HDD i SSD. Co ważne dysk SSD nie musi być duży - liczy się aby zainstalowany był na nim Windows oraz programy, z których korzystasz. Pod resztę danych - możesz podpiąc drugi, tańszy dysk HDD.

 

Monitory

Nieraz słyszę głosy, że warto kupić monitor 4k; że liczy się aby przestrzeń robocza była jak największa stąd najlepiej żeby monitor miał jak największa rozdzielczość. Dla mnie jest to kompletny nonsens. Oczywiście na jednym monitorze 23 czy 27 calowym można upchać ile się da jeżeli ma on dużą rozdzielczość. Ale co z tego skoro wszystko co zamieszczę będzie relatywnie małe? Jestem zwolennikiem racjonalnego dobierania monitorów pod kątem tego, że mają one służyć tradingowi. Dlatego też uważam, że monitory w przedziale cenowym 600-1000 zł to maksimum na jakie powinieneś patrzeć. Zakładam tutaj wielkość do 24 cali. Po co przepłacać i wydawać 2-3k pln za monitor o większej rozdzielczośc.

 

Jak wygląda moje stanowisko tradingowe oraz z czego się składa - znajdziesz na poniższym filmie:

 

{youtube}D2CebVILbJw{/youtube}

 

 

Komputer nie będzie trejdował za Ciebie! 

Pamiętaj, że jak mocną maszynę nie zbudujesz lub zakupisz - ona nie jest gwarantem Twojego sukcesu na giełdzie. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę na rynku, nie odczujesz różnicy między mocniejszym i słabszym komputerem. Powinieneś skupić się nad pracą nad samym sobią i strategiami, które będą dla Ciebie skuteczne. Dopiero w dalszej kolejności, gdy pojawią się współmierne zyski, powinieneś pomyśleć nad tym by zwiększać swoją przewagę nad innymi traderami. 


PC Trader BOXTM

W artykule wykorzystałem kilkukrotnie linki do strony PC Trader Box - www.pctraderbox.pl. Jest to firma, którą założyłem, jedyna w Polsce, która zajmuje się tworzeniem wielomonitorowych stanowisk tradingowych. Jeżeli jesteś kompletnym laikiem w składaniu komputerów. Jeżeli nie masz czasu na testy odpowiednich podzespołów, w tym kart graficznych, które obsługiwać będą określoną liczbę monitorów. A przede wszystkim jeżeli zależy Ci na fachowej pomocy w zakupie porządnego sprzętu na lata ->  możesz szybciej, a zarazem pewnie skorzystać z przetestowanych produktów marki PC Trader BOXTM.


Podziel się poniżej zdjęciem Twojego stanowiska tradingowego. Jestem ciekaw jak rozwiązany jest u Ciebie układ monitorów. A może trejdujesz na laptopie i pod niego masz zbudowane stanowisko?