[Trading] - Jak uniknąć prowizji lub znacznie je obniżyć

kosztyik

 

Przeliczyłeś kiedykolwiek prowizje jakie płacisz brokerowi za możliwość zawierania transakcji? Czy wiesz, że wykorzystując odpowiednie narzędzia, masz możliwośc uniknięcia prowizji u brokera? Uniknięcia lub chociażby znacznego zaniżenia kosztów transakcyjnych. W dalszej części znajdziesz porady, jak tego dokonać.

 

Opłaty jakie czekają Cię na giełdzie

Trejdując u brokera lub firmy proptradingowej musisz liczyć się z takimi kosztami jak:

1. Commission.

2. SEC.

3. NASD/TAF.

4. NSCC.

 

W przypadku opłat SEC, NASD, TAF, NSCC - są to niskie koszty, w zasadzie nieodczuwalne dla tradera. Co ważne część z tych kosztów pobierana jest tylko podczas sprzedaży akcji lub otwierania pozycji krótkiej.

 

Kluczowe z punktu widzenia Tradera są wielkości prowizji, czyli Commission. Poziom prowizji wynosi od kilka do blisko 10$ dolarów za pozycję. W innym modelu liczenia opłat - prowizja pobierana jest od akcji (zazwyczaj z określonym minimum). Ten schemat dotyczy brokerów. W przypadku firm proptradingowych - prowizja naliczana jest od akcji (bez minimum). Zazwyczaj waha się w przedziale kilkudziesięcu centów licząc na 1000 akcji.


Podstawowy warunek: dostep do ECN oraz routów

Abyśmy mogli przejść do konkretów, broker u którego trejdujesz (w przypadku firm proptradingowych warunek ten jest zawsze spełniony) musi umożliwiać Ci dostęp do ECN (Electronic Communication Networks) oraz szeregu innych routów.

Wszystkie firmy proptradingowe zapewniają dostęp do olbrzymiej liczby ECN'ów. Ciut mniejszą liczbę zapewnia duża grupą brokerów udostępniających dostęp do giełd akcji.

Nie wszyscy brokerzy jednak mają ECNy w ofercie. Nie licz na ECN u brokerów zapewniających dostęp jedynie co CFD.

 

 

Branie (removing liquidity) oraz dawanie (adding liquidity) płynności na rynek

imagesAbyśmy mogli przejść do konkretów, broker u którego trejdujesz (w przypadku firm proptradingowych warunek ten jest zawsze spełniony) musi umożliwiać Ci dostęp do ECN (Electronic Communication Networks) oraz szeregu innych routów.

Sprawdź czy Twój broker to umożliwia !

 

Na czym polega branie oraz dawanie płynności na rynku. Wyjaśnie to na prostym przykładzie, który łatwo można odnieść chociażby do składania zleceń na giełdzie polskiej lub na rynku Forex.

 

Branie płynności / removing liquidity: kiedy wykorzystujesz zlecenia rynkowe. Otwierasz pozycję długą wypełniając zlecenie po najlepszych cenach sprzedaży lub otwierasz pozycję krótką wypełniając zlecenia po najlepszych cenach kupna.

Zalety: Twoje zlecenie wypełnione jest natychmiast.

Wady: pobierana jest od Ciebie opłata za ten rodzaj wypełnienia.

 

Dawanie płynności / adding liquidity: kiedy wykorzystujesz zlecenia z limitem. Otwierasz pozycję długą oczekując na wypełnienie Twojego zlecenia po stronie kupna lub otwierasz pozycję krótką oczekując na wypełnienie zlecenia po stronie sprzedaży.

Zalety: większość ECN'ów płaci za wypełnienie zlecenia z limitem.

Wady: nie jest możliwe do wykorzystania dla strategii w których liczy się szybkość otwarcia pozycji po określonej cenie.

 

Jak to wygląda na realnym przykładzie

Abyśmy mogli przejść do konkretów, broker u którego trejdujesz (w przypadku firm proptradingowych warunek ten jest zawsze spełniony) musi umożliwiać Ci dostęp do ECN (Electronic Communication Networks) oraz szeregu innych routów.

 

-> Wariant 1: branie płynności z rynku - removing liquidity. Wariant najbardziej kosztowny

Przykład zagrania na spółce CLSN z dnia 8.06.15. Otwarłem pozycję krótką o wielkości 1500 akcji z ceny 2.68$. Zamknięcie nastąpiło po cenie 2.64$. Realizacja 4 centowego zysku = 60$. To zysk liczony jako "gross", czyli bez odjęcia pozostałych opłat.

Pozycję otwarłem/zamknąłem biorąc płynność z rynku. W związku z tym policzone zostały dodatkowe koszty za skorzystanie z danego ECN'a jako remove liqudiity. W poniższej tabeli opłata ta zaznaczona jest w oknie "Ecn Fee". Sumując koszt otwarcia/zamknięcia pozycji stanowił na tym przykładzie: 5,4$.

Dodatkowo zapłaciłem koszty SEC, TAF, NSCC, Commision - o łącznej sumie: 0,8849$.

Sumarycznie koszt otwarcia i zamknięcia pozycji wyniósł 5,4$ + 0,8849$ = 6,2849$.

W przeliczeniu na akcję był to koszt 0.002094$ na akcję.

 

przyklad branie

 

 

-> Wariant 2: otwarłem pozycję biorąc płynność z rynku, a zamknąłem dając płynność na rynek. Wariant zmniejszający ponoszone koszty.

 

Przykład zagrania na spółce CIEN z dnia 8.06.15. Otwarłem pozycję długą o wielkości 1500 akcji z ceny 24.22-24.23$. Zamknięcie nastąpiło po cenie 24,35$ - 500 akcji, 24,40$ - 500 akcji oraz 25,50$ - 500 akcji. Realizacja 4 centowego zysku = 283$. To zysk liczony jako "gross", czyli bez odjęcia pozostałych opłat.

Pozycję otwarłem biorąc płynność z rynku. Poniosłem w związku z tym opłatę na poziomie: 2,7$.

Zamknięcie nastąpiło natomiast dając płynność na rynek. Zarobiłem dzieki temu: (3,45$)

Dodatkowo zapłaciłem koszty SEC, TAF, NSCC, Commision - o łącznej sumie: 1,5694$.

Sumarycznie koszt otwarcia i zamknięcia pozycji wyniósł 2,7$ - 3,45$ + 1,5694$ = 0,8194$.

W przeliczeniu na akcję był to koszt 0.0002731$ na akcję.

 

przyklad dawanie

 

 


-> Wariant 3: dawanie płynności na rynek - adding liquidity. Wariant pozwalający dodatkowo zarobić

Przykład zagrania na spółce BIOC z dnia 2.06.15. Otwarłem pozycję krótką o wielkości 900 akcji z ceny 3.47$. Zamknięcie nastąpiło po cenie 3.43$. Realizacja 4 centowego zysku = 36$. To zysk liczony jako "gross", czyli bez odjęcia pozostałych opłat.

Pozycję otwarłem/zamknąłem dając płynność na rynek. W związku z tym zarobiłem dodatkowo na otwieraniu pozycji od ECN'ów. W tym wypadku zarobiłem: (4,14$)

Dodatkowo zapłaciłem koszty SEC, TAF, NSCC, Commision - o łącznej sumie: 0,5439$.

Sumarycznie koszt otwarcia i zamknięcia pozycji wyniósł (4,14$) - 0,5439$ = (3,5961$)

UWAGA! W przypadku otwarcia pozycji poprzez dawanie płynności na rynek nie poniosłem żadnych kosztów. Co więcej ZAROBIŁEM dodatkowo na tej transakcji: 3,5961$.

W przeliczeniu na akcję zarobiłem na otwarciu tej pozycji dodatkowo 0,001997$ na akcję.

 

przyklad tylkodawanie

 

 

Podsumowując

Analizując ostateczne koszty jakie poniosłem otwierając pozycję przy 3 wyżej opisanych wariantach:

1. Koszt: 0,002094$  / akcja. Co na 1000 akcji daje koszt: 2,094$

2. Koszt: 0,0002731$ / akcja. Co na 1000 akcji daje koszt: 0,2731$

3. Zysk: 0,001997$ / akcja. Co na 1000 akcji daje dodatkowy zysk: 1,997$.


Fajnie prawda? Otwierasz pozycję, nie płacisz prowizji, a jeszcze na tym zarabiasz! Takie rzeczy tylko na giełdach w USA :) Widzimy znaczną różnicę miedzy wariantem 1, a pozostałymi dwoma. Jeżeli Twoja strategia umożliwia Ci wykorzystanie wariantu 2 lub 3 - skorzystaj!

Wykorzystane przeze mnie routy w powyższych przykładach kosztują 1,8$/1000 akcji. Są oczywiście inne (tańsze/droższe) routy. Do własnych kalkulacji musisz użyć również poziomu prowizji jaki masz u swojego brokera. Miej proszę to na uwadze. W przypadku droższych brokerów, wariant 3 -może się okazać że działa na zasadzie jak wariant 2 - czyli pomoże Ci obniżyć koszt, ale nie da dodatkowego zysku.


UWAGA!

Jak widzimy jeżeli mamy możliwość składania zlecenia z limitem, nie musimy reagować tu i teraz na otwarcie/zamknięcie pozycji - WARTO korzystać z teog co dają ECNy i dodatkowo zarobić na prowizji wypłacanej przez poszczególne routy. Oczywiście wariant 3 - czyli zarabia na dawaniu płynności nie jest zawsze taki prosty do zagrania. Jeżeli musimy szybko zamknąć pozycję, nikt nie będzie zwracał uwagi na dodatkowe dolary z dawania płynności.

Jeżeli Twoja strategia tradingowa wymaga od Ciebie reagowania na nagłe ruchy, w takim wypadku zdecydowana większość transakcji będzie realizowanych w wariancie numer 1. Czyli wyłącznie brania płynności z rynku.

Osobiście stosuje kilka strategii tradingowych. Zdecydowana większość z nich spełnia właśnie wariant numer 1. Jednak w przypadku wielu transakcji, jeżeli pojawia się możliwość wychodzenia z pozycji dając płynność - korzystam z tego. Bardzo często transakcje scalpingowe realizuje przy wyłącznym dawaniu płynności na rynek.

 

Mam nadzieje, że informacje powyższe okaża się dla Ciebie przydatne. Jeżeli masz jakies pytania czy wątpliwości, zapraszam do dodawania komentarzy poniżej artykułu.