Jak wykorzystać "Short Squeeze" w tradingu

imagesSzukając spółek, które mają szanse na potencjalny dynamiczny wzrost, warto zwrócić uwagę na wskaźnik "Float short". Ukazuje on liczbę pozycji krótkich które otwarte są obecnie na danym instrumencie.

Short squeeze - czyli wychodzenie z pozycji krótkich przez graczy, przy nagłym odwróceniu trendu na rynku (ze spadkowego na wzrostowy), bywa bardzo dynamiczne.

Jest ono tymbardziej dynamiczne, gdy odwracają się trend sprawia, że coraz to większa liczba graczy z pozycjami krótkimi zamyka swoje pozycje lub wycinane są one za pomocą stop lossa. To tak naprawdę stanowi jeszcze większy katalizator do mocnego podbijania kursu.

Im większy udział graczy krótkich (czyli wielkość float short większa) tym potencjał zagrania pod short squeeze znacznie wzrasta.

Biorąc pod uwagę:

  • odwrócenie trendu ze spadkowego na wzrostowy
  • wybicie górę, czyli ważny breakout, który mocno interesuje kupujących
  • duża liczbę posiadaczy krótkich pozycji

Przy wybiciu nie tylko chęć kupujących sprawi, że kurs się wybije, ale również duży udział w tym będą mieli gracze zamykający swoje krótkie pozycje.

Pytanie brzmi: Jak znaleźć spółki, które można wykorzystać pod short squeeze?

Polecam skorzystać z dwóch serwisów, które dostarczą Wam ważnych informacji:

  1. Finviz.com
  2. ShortSqueeze.com

Na stronie Finviz.com, w zakładce Screener znajdziesz filtr "Float short". Oczywiscie największy potencjał mają te spółki gdzie % udział jest jak największy czyli powyżej 20-30%. Gdy zaznaczysz tą opcję pojawi Ci się bardzo wiele spółek. Proponuje abyś skupił się na tych, które prezentują odpowiednią płynność - według mnie minimalnie 100-500k akcji dziennie. Powód jest prosty - na bardzo mało płynnych spółkach, ruch może być nagły, płynność kiepska i może spotkać Cię sytuacja gdy zamykać pozycje będziesz musiał po dużym spreadzie.

Drugi serwis - ShortSqueeze.com - jest już w dużej mierze płatny. Ale jak sama nazwa wskazuje, dostarcza on bardzo konkretnych, ale i liczonych w czasie rzeczywistym informacji o wszystkim co związane z krótką sprzedażą. Podstawowe informacj (podobne do ukazanych na Finviz.com) znajdziecie wpisując na głównej stronie symbol spółki i naciskając przycisk "Short quote".

Masz już potencjalne spółki do grania, przefiltrowane pod względem:

  1. Udziału krótkich graczy
  2. Średniego wolumenu

Warto abyś teraz spojrzał na wykresy i zaznaczył miejsca, które mogą być interesujące pod kątem wybicia.

 

Przykład

Poniżej przykład - spółkca JCP, której "float short" stanowi 33%. Patrząc na wykres o interwale godzinowym zauważam 2 rzeczy:

  1. Podwójne dno - sygnał odwrócenia
  2. 1 mocny sygnał do wybicia powyżej ceny 7.08-7.13$

 

 

W nieco szerszym ujęciu patrząc, liczy się również linia trendu spadkowego, wybicie powyżej którego może oznaczać pojawienie się dodatkowego sygnału kupna.