Trading w pre market + przygotowanie do sesji

imagesKolejny raz przypomnę jak ważne jest przygotowanie do sesji. Nieraz zdarza się przegapić doskonale wejście na spółkach, przez co szukamy już podpięcia się pod ruch. W daytradingu moment wejścia jest natomiast kluczowy, dlatego też dobre przygotowanie do sesji pozwala na wychwycenie większej liczby mocnych sygnałów do otwarcia pozycji.

Plan ten można analogicznie przenieść na inne rynki, ja natomiast skupię się na giełdach amerykańskich. Sesja giełdowa w USA zaczyna się o godzinie 15:30. Jednak pre market działa już znacznie wcześniej, sensowny obrót w jego trakcie można zauważyć już od godziny 13:30-14:00.

Przygotowanie do sesji w moim przypadku rozpoczyna się od godziny 13:00 gdy analizuje spółki z post marketu oraz te publikujące dane finansowe (po sesji dnia poprzedniego, danego dnia w pre markecie/sesji/post markecie oraz dnia następnego). O przygotowaniu do sesji pisałem również tutaj: Jak szukam tzw. stocks in play. Dzięki informacjom zawartym w w/w artykule będziesz wiedział jak znaleźć spółki w pre markecie.

Nieco później rozpoczynam przygotowanie do sesji w okresie gdy kończą się publikacje wyników kwartalnych spółek (zwykle są to ostatnie 2-3 tygodnie kwartału oraz pierwsze dwa tygodnie kolejnego kwartału). Wtedy zazwyczaj rozpoczynam przygotowanie do sesji oraz trading od godziny 14:00.

Spójrzmy na spółki grane już w pre markecie. Zasada zwykle jest prosta - to co warte uwagi jest już w pre markecie, tak samo ciekawe do grania może być w trakcie regularnej sesji giełdowej.

Kilka zasad, których warto według mnie się trzymać w pre markecie to:

Wolumen

Trading w pre markecie obarczony jest zdecydowanie większym ryzykiem. Dlatego też trzeba sprawdzić jak zmienia się wolumen w pre markecie na danym symbolu w stosunku do jego średniego obrotu realizowanego w trakcie normalnych sesji.

Na bardzo wielu spółkach w handlu przedsesyjnym realizowany jest już obrót. Jednak różnice robi fakt czy obrót ten wynosił 100, 500, 1000 akcji, a może 100 000 akcji lub 500 000 czy więcej. Mały obrót nie wskazuje jeszcze na nic wielkiego, im większy tym potwierdzenie słuszności ruchu w pre markecie.

Nawet duży obrót niekoniecznie znaczy, że warto na danej spółce trejdować. Jeżeli obrót w pre markecie na symbolu widzimy, że wynosi np. 400 000 akcji, ale np. 90% z tego poszło w jednej transakcji, spółka staje się mniej interesująca.

Możliwość znalezienia spółek generujących obrót w pre markecie umożliwia:

- Trade Ideas

- oficjalna strona NASDAQ

Większość brokerów posiada alerty informujące o spółkach realizujących zwiększony obrót w pre markecie. 

Spółki, które już w pre markecie generują obrót, w zdecydowanej większości stanowią tzw. stocks in play w sesji.

 

Zmienność

Zmienność spółek w trakcie handlu przedsesyjnego bywa naprawdę duża. Szczególne znaczenie ma to wśród droższych spółek. Bardzo często wyrysowane w pre markecie opory oraz wsparcia mają znaczenie na otwarciu sesji.

Jeden z ostatnich przykładów to spółka DDD:

  • w handlu przedsesyjnym ruszyła z 52.50$ do ceny 58.84$ na otwarciu sesji (nie widać tego na wykresie).
  • ten ruch świadczył już o możliwej dużej zmienności, która może pojawić się w regularnych godzinach handlu
  • tak również się stało


images

 

Cena

Im wyższa cena spólki tym potencjalnie większych ruchy realizowane już w pre markecie. Wielkość pozycji zazwyczaj zmniejsza się wraz ze wzrostem ceny spółek. Cel to przede wszystkim ograniczenie ryzyka.

Warto tutaj wspomnieć o możliwości sztucznego podbijania ceny spółek w pre markecie - tzw. spoofing. Jest to manipulacja kursem, która ma za zadanie podwyższyć cene akcji tak aby osoba manipulująca uciekła z pozycji. Po zamknięciu pozycji, duże zlecenia kupna są kasowane.