Komputer do tradingu

W sytuacji kiedy trading zaczynasz traktować jako swoje główne źródło dochodów, co za tym idzie jako normalną pracę, warto pomyśleć o zainwestowaniu w swoje stanowisko pracy. Dobrze zorganizowane stanowisko pracy + dobry sprzęt to podstawa w tradingu. Warto przyjrzeć się różnorakim rozwiązaniom, które w dużym stopniu ograniczą liczbę potrzebnych komputerów oraz ilości monitorów.

Ilość i jakość sprzętu uzależniona jest oczywiście od wymagań jakie stawia przed nami każdy z poczególnych programów, które w trakcie sesji giełdowej nam są potrzebne. Skupię się tutaj na wymaganiach jakie stawia m.in. Sterling Trader (czyli najczęściej używany program wśród graczy na giełdzy amerykańskiej), eSignal, programy wspomagające trading. Należy pamietąć, że do tradingu potrzebne są trzy współgrające ze sobą rzeczy: dobry sprzęt, odpowiednie stanowisko pracy oraz bardzo dobre łącze internetowe.

1. Komputer + monitory

Na początek rozważmy jaki sprzęt potrzebny jest pod stanowisko traderskie. Wszystko zależy od ilości programów, rynków które obserwuje trader, narzędzie wspomagających. Jednak zwykle stanowisko wymaga minimalnej liczby 2 monitorów. Standar to minimalnie 3 monitorowe stanowisko. Mnie osobiście 3 monitory w obecnej chwili wystarczają do komfortowej pracy.
Z pewnością darowałbym sobie komputery, które minimalnie spełniają progi wymagań poszczególnych komputerów. Komputer tradera musi być sprawny, szybki. I tutaj zmierzamy do sedna: najważniejsza sprawa to odpowiedni procesor. W zasadzie tutaj mamy pod rozwagę dwu- i czterordzeniowe procesory. Jednak platforma wykorzystywana do tradingu i tak maksymalnie będzie korzystać z jednego lub dwóch rdzeni w celu wykonania kalkulacji. Dlatego też czasami lepszym rozwiązaniem jest bardzo dobry 2 rdzeniowy procesor niż słaby 4dzeniowy.
Pytanie z jakiej firmy? Większość technicznych w firmach typu proprietary trading poleca procesory Intela (w porównaniu do AMD blisko o 30-40% szybsze). Ilość procesorów w ofercie Intela szeroka -> najpopularniejsze to jednak i3, i5 oraz i7. Osobiście posiadam i3-2100 CPU, 3.10 GHz. Wystarczający jak dla mnie.

Następnie pamięć RAM. Pod platformę tradingową, narzędzia wspomagające, wystarczająca pamięć to 4GB.

Kolejny najważniejsze aspekt -> ile monitorów potrzeba pod trading. Osobiście posiadam w tej chwili 3 monitory 23 calowe panoramiczne firmy ACER V233H. Jestem z tego zestawu zadowolony. Pod trading w sam raz -> zarówno pod kątem ceny jak i jakości. W komputerze posiadam 2 karty graficzne: NVIDIA GeForce GT 220 (z wyjściami DVI, VGA, HDMI) oraz Intel(R) HD Graphics Family zintegrowana z procesorem (wyjścia VGA, DVI, HDMI). Taki set pozwala na podpięcie wielumonitorów. Rozdzielczość ekranów 1920x1080. Zapewnia przyjemną pracę.

2. Odpowiednie stanowisko pracy

Przy wygodnym biurku pracuje się zupełnie inaczej, szczególnie gdy masz możliwość dobrego rozłożenia monitorów na swoim stanowisku pracy. W zależności od tego z jak wielu monitorów korzystasz - przygotuj swoje stanowisko odpowiednio pod ich liczbę. Polecam biurka z przelotkami, które umożliwiają odpowiednie ułożenie kabli tak aby nie plątały się między nogami.

 

3. Bardzo dobre łącze internetowe

Daytraderzy grający z Polski na amerykańskich giełdach już na samym starcie są w gorszej sytuacji od amerykańskich kolegów. Nie ma co liczyć na lepszy ping niż 120ms do Stanów. Dlatego też trzeba postarać się aby opóźnienia nie były znacznie większe. Taki przedział 130-160ms jest jak najbardziej akceptowalny. Ale swoją drogą liczy się również inna ważna rzecz, a mianowicie stabilność łącza internetowego. Jakiekolwiek awarie, nagły brak sieci uniemożliwia zamknięcie pozycji (przez co może pojawić się nieoczekiwana większa strata).  

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firm, które posiadają możliwość podpięcia pod światłowód. Dla graczy indywidualnych jednak może stanowić to problem finansowy. Koszt takie łącza przy założeniu, że jest to łącze symetryczne 10Mbps/10Mbps - to zwykle koszt ok 800/1000 zł miesięcznie netto. Za to cenę może być jednak pewni gwarancji łącza, jego skuteczności działania oraz stabilności oraz powiązanych z tym świadczeń dodatkowych.

Alternatywa dla zdalnych graczy to łącze sieciowe - ale tutaj należy liczyć się z możliwymi awariami oraz wahaniami przepustowości. Stabilność takiego łącza również pozostawia wiele do życzenia. Ale cena na poziomie 60-200 zł miesięcznie z pewościa jest bardziej akceptowalna.