Jak zacząć handel CFD…z Google, Facebook i Coca-Cola

imagesRozpoczęcie przygody z brokerem zapewne do najłatwiejszych nie należy, gdyż inwestor stoi przed koniecznościązapoznania się z wieloma różnymi informacjami. Sama oferta inwestycyjna jest oczywiście bardzo zróżnicowana, a jej zakres może znacznie różnić się pomiędzy brokerami. Biorąc pod uwagę możliwości inwestycyjne, najpopularniejszym instrumentem finansowym jest kontrakt CFD (contract for difference). Kontrakty CFD swój mechanizm mają oparty o instrumenty bazowe, jakimi są kursy walut, indeksy, czy np. kontrakty futures.

Pomimo, iż w Polsce nie jest łatwo inwestować bezpośrednio w akcje zagranicznych spółek np. IBM czy McDonald’s, to dzięki ofercie brokerów jest to możliwe, w sposób pośredni, za pomocą kontraktów CFD. Co więcej, inwestor nie musi angażować całej kwoty inwestycji, aby dokonać transakcji. Wystarczy tylko mały procent tej kwoty. Wykorzystanie CFD w inwestycjach niesie za sobą wiele różnych ryzyk, ale daje jednocześnie wiele przewag i korzyści. Główna przewaga CFD nad wystandaryzowanym kontraktem daje możliwość handlu na rynku w zasadzie bez ograniczeń czasowych, podczas gdy handel na wystandaryzowanym kontrakcie ograniczony jest czasem trwania sesji. W poprzednich wydaniach miesięcznika TREND wiele pisaliśmy o podstawach inwestowania na rynku derywatów, dlatego też zapraszamy do lektury majowych wydań miesięcznika z 2011 oraz 2012 r.

Dzięki CFD można zawierać transakcje, w których bazą są rozmaite instrumenty finansowe czy indeksy. Spektrum instrumentów bazowych jest szerokie i każdy inwestor znajdzie dla siebie dogodny kontrakt, a także dopasuje swoją strategię do jego specyfiki. Do wyboru są dziesiątki par walutowych i setki CFD na akcje, indeksy czy towary.

Biorąc pod uwagę brokerów mających swoje biura w Polsce, dostęp do rynku kontraktów CFD jest dość szeroki. Inwestor do dyspozycji ma większość najważniejszych par walutowych np. EUR/USD czy USD/JPY, a także do tych bardziej egzotycznych par takich jak np. USD/PLN, EUR/PLN, EUR/TRY). „Najpopularniejszą parą walutową jest EUR/USD, która to stanowi ponad 65% wszystkich transakcji walutowych na świecie. Jest tak, ponieważ największa wymiana handlowa odbywa się właśnie między Europą a Stanami Zjednoczonymi, a im większy wolumen transakcji między euro a dolarem amerykańskim, tym mniejsze są koszty zawierania transakcji na tej parze walutowej.” – powiedział Piotr Nowosielski, 5-letni trader, redaktor Market Voice Magazine. Dolar amerykański i euro to nie jedyne najczęściej wykorzystywane waluty w handlu CFD. „Kolejnymi parami walutowymi są wszystkie inne związane z dolarem, czyli dolar względem: funta brytyjskiego, jena japońskiego, franka szwajcarskiego, dolara kanadyjskiego, następnie nowozelandzkiego oraz australijskiego. Pary związane z dolarem to tak zwane "Majorsy", czyli jak sama nazwa wskazuje, główne pary w handlu na rynku FX.” - dodał Piotr Nowosielski.

Oferta brokerów umożliwia handel na najpopularniejszych kontraktach CFD, ale nie tylko par walutowych. W ofertach znajdziemy również CFD na popularne akcje europejskich i amerykańskich spółek notowanych na największych giełdach świata np. Londyn czy Nowy Jork. Dzięki CFD z niskim zaangażowaniem własnych środków można kupić kontrakty CFD na akcje takich gigantów, jak Google, Facebook czy Coca-Cola. Co więcej, mając w portfelu kontrakty oparte o akcje tych spółek, można otrzymywać dywidendy lub zarabiać na spadkach kursów tych akcji. Zarabianie na spadkach polskich akcji umożliwiają za to kontrakty CFD. I tym samym w ofercie brokerów znajdują się CFD oparte o akcje największych polskich spółek, zwłaszcza z WIG20 – tych z najwiekszą kapitalizacją i najwyższym obrotem. W ofertach brokerów znajdziemy również CFD oparte o akcje spółek z indeksu mWIG40. Na próżno szukać CFD na akcje małych, polskich spółek, gdyż warunki panujące na takich walorach nie sprzyjają zdrowej rywalizacji pomiędzy stroną kupującą i sprzedającą. W ofercie firm brokerskich znajdują się CFD oparte o wiele ciekawych instrumentów finansowych. Amatorzy indeksów mają do dyspozycji CFD oparte na indeksach najpopularniejszych indeksów giełdowych np. amerykańskiego S&P500, niemieckiego DAX, francuskiego CAC40 czy polskiego WIG20. Łatwo więc już można zarabiać na wzrostach nawet japońskiego indeksu NIKKEI225 przeżywającego aktualnie okres mocnej hossy. Jest również możliwość inwestowania w CFD oparte o notowania ETF-ów, choć to zdecydowanie mniej popularny rodzaj CFD. Jeśli do inwestycji nie wystarczy Coca-Cola, można poszukać innych rynków.

W dalszej kolejności pozostało inwestowanie w rynek commodities. Tym samym można zarabiać na zmianach cen złota czy srebra, miedzi czy niklu, a także ryżu i kawy. Brzmi to trochę rolniczo, ale dzięki CFD nie nie ma fizycznego dostarczenia towaru, więc przydomowy garaż dalej zmieści nasz samochód. Kontrakty CFD na towary oparte są o ceny wystandaryzowanych kontraktów futures notowanych na giełdach towarowych np. NYBOT. Zwolennicy obligacji znajdą dla siebie nawet CFD oparte o kurs niemieckich bundów, a dla bardziej wyrafinowanych graczy znajdą się nawet CFD oparte o stopę procentową, np. 3mEURIBOR, 3mSTERLING, Australia 30 Day Interbank, a także jeszcze nieco bardziej egzotyczne CFD oparte o wskaźniki inflacji, np. HICP Euro Inflation lub UK Consumer Price Index.

Zalety CFD

 • Dużo dłuższy handel CFD niż futures w zasadzie przez cały tydzień
 • Inwestycja rozliczana w czasie rzeczywistym
 • Relatywnie niższe depozyty, pozostała kwota środków może być zdeponowana na lokacie
 • Wyższe dźwignie finansowe niż futures
 • Dużo szerszy wybór instrumentów bazowych
 • Niskie spready (w przypadku płynnych instrumentów)
 • Możliwość zyskania dywidendy (w przypadku CFD na akcje)
 • Możliwość zarabiania na wzrostach lub spadkach
 • Możliwość zabezpieczenia portfela akcji kontraktem CFD na te akcje (np. ochrona portfela przed spadkiem)
 • Możliwość handlu kontraktem CFD bez daty wygaśnięcia lub rolowanie
 • Rozliczenia transakcji natychmiastowe (np. w akcjach T+3)

 

cfd tab


Na co zwrócić uwagę przy wyborze brokera

1.1. Niskie koszty transakcyjne 
- czyt. spready, które są różnicą między kupnem a sprzedażą danej waluty. Szczególnie istotne dla day-traderów oraz scalperów, którzy zawierają po kilkanaście transakcji dziennie. W ich przypadku wybór między brokerem ze spreadem rzędu 2.0 pips na parze EUR/USD, a brokerem ze spreadem 0.5 pips dziennie może przekładać się na lepszy wynik w handlu nawet o kilkadziesiąt procent.

1.2. Punkty Swap
Kolejnym istotnym kosztem transakcyjnym, ważnym dla inwestujących w dłuższym terminie, są punkty swap - to jest z kolei opłata za przetrzymanie pozycji przez noc, wynikająca z różnicy w stopach procentowych walut, które składają się na daną parę. Dobry broker zawsze powinien mieć w jedną stronę dodatnie swapy (dzięki czemu można nawet zarabiać na przetrzymaniu pozycji przez noc), a w drugą - ujemne. Niestety zdarza się tak, że wielu brokerów posiada ujemne punkty swap niezależnie od tego, w którą stronę rynku zawierają transakcje...

2. Rodzaj brokera.
Przede wszystkim chodzi o różnice między brokerem klasy Market Maker (MM) oraz ECN. Market Maker to tak zwany animator rynku, który tworzy swój własny rynek, a także może nim manipulować. Ponadto, hedgeuje transakcje klientów, co znaczy, że np. dla pozycji długiej klienta otwiera pozycje przeciwną, w związku z czym zarabia, gdy klient traci. Broker klasy ECN czy też STP lub NDD nie posiada Dealing Desku, czyli wysyła zlecenia bezpośrednio na rynek.

3. Rozszerzanie spreadów na danych
Niektórzy brokerzy stosują politykę rozszerzania spreadów podczas najważniejszych publikacji makroekonomicznych, takich jak payrollsy, czy też publikacje stóp procentowych. Mogą one rozszerzyć się w czasie publikacji nawet 10-krotnie (!), co wpływa na to, iż nie opłaca się wtedy zawierać transakcji, choć mogą to być wyjątkowe okazje do zarobku.

4. Koszty manipulacyjne - czyli wszystkie związane z wpłatą oraz wypłatą środków.
Zazwyczaj jest to zwykła prowizja uzależniona od tego, w jakim banku mamy rachunek, aczkolwiek niektórzy brokerzy potrafią pobierać również pewną niewielką kwotę za wypłatę środków, na co również powinno się zwrócić uwagę przed otwarciem rachunku.

5. Możliwość edukacji 
Szczególnie istotne dla początkujących inwestorów. Renomowani brokerzy zazwyczaj dużą uwagę poświęcają edukacji własnych klientów, zapewniając im dostęp do bezpłatnych szkoleń po otwarciu rachunku, a także indywidualnego opiekuna rachunku, który zazwyczaj jest osobą bardziej doświadczoną na rynku i może służyć cennymi poradami, szczególnie dla początkujących.

6. Regulacje, gwarancje bankowe.
Jeżeli przelewamy większe środki na rachunek, istotne jest także, aby je dobrze zabezpieczyć, wybierając brokera, który może zapewnić o bezpieczeństwie środków inwestora, posiadając gwarancje bankowe oraz pokazując, jakim regulacjom podlega. 

Autor tabelki: Piotr Nowosielski
Profesjonalny Trader Forex z 5-letnim doświaczeniem na rynku. Do Day-Tradingu wykorzystuje techniki oparte o Price Action. Redaktor Market Voice Magazine.