Dlaczego Twój trading nie przynosi zysków?

imagesDobry psycholog wie, że przed wyleczeniem należy postawić diagnozę. Nie możesz rozwiązać problemu, zanim nie zidentyfikujesz w czym tkwi dany problem.

Zbyt często, traderzy zakładają, że gorsze rezultaty w tradingu spowodowane są jedną, prostą przyczyną: niewłaściwym tokiem myślenia; złym dobórem wskaźnika bądź patternu na wykresie. W rezultacie zaczynają szukać guru tradingu, mentora, ale ich wynik zysków/strat nadal spada.

W rzeczywistości jest wiele powodów, które sprawiają, że trading w danym okresie nie przynosi zysków. Trader musi dowiedzieć się, które mogą dotyczyć jego osoby, aby sprawnie i skutecznie sobie z nimi poradzić.

 

Poniżej lista głównych problemów, które okazują się pomocne w wyszukaniu i dalszym rozwiązaniu problemów pojawiających się w tradingu:

 

  1. Problem z umiejętnościami oraz doświadczeniem: wielu graczy giełdowych, postanawia zaryzykować większe pieniądze, zanim zdobędzie odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. Nie są oni emocjonalnie przygotowani do zarządzania ryzykiem, podejścia z dystansem do pierwszych sukcesów/porażek. Nie są oni również przygotowani na fakt, że rynek jest zmienny, nie dający się zamknąć w określone ramy i wzorce. Są jak początkujący golfiści, którzy decydują się na wzięcie udziału w wielkim turnieju. Frustracje jakie mogą z tego wyniknąć są spowodowane brakiem doświadczenia oraz przygotowania. Rozwiązaniem tego problemu jest opracowanie programu szkoleniowego, dzięki któremu trader zdobędzie wiedzę pozwalająca mu na odpowiednią ocenę rynku, rozpoznania patternów na wykresach i odpowiednie ich wykorzystanie. Musi za tym iść równolegle wzrost wiary oraz pewności w nabywaną wiedzę oraz umiejętności, tak aby trader w realnych warunkach był w stanie odpowiednio je wykorzystać.
  2. Problem wynikający ze zmienności rynków. Traderzy, który od dłuższego czasu odnosili sukcesy, ale nagle zaczęli tracić - tutaj hipoteza jest jasna: musiał zmienić się rynek i to co dotychczas przynosiło zyski już nie działa. To przytrafiło się wielu traderom podczas hossy z końcem lat 90tych, a także skalperom gdy zmienność na indeksach stała się większa, a co z tym idzie trudny był trading tzw. "od bandy do bandy". Wyzwaniem w takim momencie jest dostosowanie się do zmieniającego się rynku: albo poprzez przejście na inny rynek, gdzie dotychczasowa strategia nadal mogłaby skutecznie działać bądź dostosowanie starej / opracowanie nowej strategii i dostosowanie jej na obecnym rynku. Odpowiedzią na ten problem jest: zmniejszenie dotychczasowej wielkości pozycji oraz ponowne (jak u początkującego) rozpoznanie rynku, jego nauka. Podczas drastycznie zmieniającego się rynku, trader tak naprawdę poznaje go na nowo. Dlatego też najlepiej gdyby podjął identyczne kroki nauczania się wzorców/patternów na rynku, jak robił to podczas nauki tradingu.
  3. Problemy natury emocjonalnej (zdarzenia jednorazowe) - problemy tego typu zakłócają proces podejmowania decyzji. Niektóre z nich bezpośrednio przekładają się na trading, np. frustracja wynikająca z serii strat i niepowodzeń. Wiele z tego typu problemów wynika przede wszystkim ze zmian w życiu osobistym: rozstania i wiążących się z tym rozterek; kupna nowego domu/samochodu, a co za tym idzie wzrostem swego rodzaju "ciśnienia finansowego"; narodzin dziecka. W wyniku tego, trader ma zaprzątaną głowę innymi sprawami - głównie finansowymi, które stawia przed byciem dobrym traderem (przez co traci racjonalność podejmowanych decyzji giełdowych). Odpowiedź na ten problem ma podłoże głównie psychologiczne: najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z odpowiednim doradcą/partnerem/przyjacielem, który pomoże spojrzeć na sytuację z innej perspektywy.
  4. Problemy natury emocjonalnej (stany emocjonalne). Są to stany emocjonalne, które nie wynikają z tradingu, natomiast są związane z innymi dziedzinami życia gracza giełdowego. Należą do nich m.in.: lęk, depresja, złość, brak skupienia, uzależnienia. Takie problemy wpływają na postrzeganie siebie oraz świata, a co za tym idzie na złe przetwarzanie informacji oraz wyciągania z nich wniosków. Efektem tego jest brak odpowiedniego zarządzania pozycją/ryzykiem w tradingu oraz brak konsekwencji. Ten problem można rozwiązać poprzez konsultację z odpowiednim: psychologiem, psychiatrą, a w niektórych przypadkach skorzystanie z porad oraz pomocy lekarskiej.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie problemy mają podłoże natury psychologicznej. Czasami musimy włożyć więcej pracy w tradingu, czasem skupić się na pracy nad sobą samym, a nieraz zrobić jedno i drugie. Ale zawsze, na początku musimy zidentyfikować nasz główny problem. Jeżeli szukasz pomocy dotyczącej handlu na giełdzie, pamiętaj aby tej pomocy szukać u osoby posiadającej odpowiednie doświadczenie: zarówno w tradingu jak i w psychologii (niestety o to w Polsce bardzo trudno - przyp. tłum). Musisz znaleźć taką osobę, która zapropouje wiele różnych rozwiązań problemu, wśród którycn znajdziesz ten odpowiedni dla Ciebie.

Dla trader, tak jak dla psychologa, zdiagnozowanie problemu jest pierwszym krokiem w kierunku jego wyleczenia.

 

Artykuł w języku angielskim: przeczytaj.

Image: Danilo Rizzuti / FreeDigitalPhotos.net