Strach przed przegapieniem sytuacji - Fear of missing out (FOMO)

fomo

 

"Cholera znowu uciekła mi dobra pozycja... a tyle na nią czekałem." Zdarzyło Ci się tak pomyśleć? I co zrobiłeś po tym? Goniłeś pozycję, by jednak mimo wszystko ją otworzyć? A może kolejnym razem postanowiłeś uprzedzić ruch, by być w pozycji, która rokuje szanse na powodzenie.

Dzisiaj skupię się właśnie na tym problemie, z którym walczą bardzo mocno początkujący traderzy oraz Ci, którzy nie mają do końca (jasno i konkretnie) rozpisanych swoich założeń i zasad w tradingu. A według mnie to jest klucz by były zyski nie jednorazowe, ale stabilne w długim terminie.

Add a comment

Czytaj więcej: Strach przed przegapieniem sytuacji - Fear of missing out (FOMO)

Obiecuję, że już nigdy tego nie zrobię

obiecuje

 

"Obiecuje, że już nigdy tego nie zrobię!!!"... Ile razy sobie to mówiłeś  gdy powtarzałeś wciąż te same błędy na giełdzie, które doprowadzały do strat, zerowania konta lub czasem do realizacji zysku, ale niezgodnie z Twoimi założeniami?

 

Add a comment

Czytaj więcej: Obiecuję, że już nigdy tego nie zrobię

[Psychologia] - Tata trader

tatatrader

 

Minął rok odkąd na świecie pojawił się mój synek. Nie będę ściemniał, to był naprawdę ciężki rok dla mnie. Ale zarówno bardzo szczęśliwy. Kto ma dziecko ten wie :)  Powiem szczerze, że bałem się tego jak na moją psychikę i trading wpłynie na początek świadomość tego, że będę miał dziecko.

Już sam fakt pojawienia się dzieciaka, zmienił w mojej głowie to, że stałem się o niebo bardziej odpowiedzialny. A to pociągnęło za sobą pewną zmianę awersji do ryzyka w pierwszym okresie od pojawienia się malucha na świecie.

W tym artykule znajdziesz zbiór moich przemyśleń. Ale nie tylko. Zagadałem do kilku znajomych traderów (którzy na rynku siedzą od lat, dla których trading jak dla mnie  był lub nadal jest głównym źródłem utrzymania). Masz w planie dzieciaka i jakieś wahania w głowie - przeczytaj. Spotkałem się z wieloma osobami, które nie potrafiły poradzić sobie w relacji z kobietą, bo wpływało to na nich, na trading, na czas jaki mogły poświęcić drugiej osobie itp. Zostawał części z nich tylko trading. Dla mnie to akurat smutne, bo takiej sytuacji sobie nie wyobrażam. Z dzieckiem było podobnie. Diametralnie zmienia priorytety w życiu. I to na dobre :)

 

Add a comment

Czytaj więcej: [Psychologia] - Tata trader

[Psychologia] - Jaki masz cel? Jak do niego dążysz?

cel

 

Zapewne wiesz, że w ostatnim czasie postanowiłem wprowadzić trochę zmian w swoim tradingu. W dniu dzisiejszym chciałbym dopełnić ten temat i zarazem go zamknąć jako jedną powiązaną całość. Opowiem o tym jakie postawiłem przed sobą cele, ale co najważniejsze jak je planuje zrealizować.

Każdy plan ma za zadanie wykonanie określonego celu. Może Cię to zdziwi, ale jakoś nigdy nie pracowałem nad tym by postawić przed sobą określone cele w tradingu. Cel miałem jeden - zarabiać z tego kasę i z tego żyć. I tak się dzieje od końca 2007 roku. Latami jednak mój trading ewaluował, a w ostatnim czasie odżył. Byłem nieco znudzony już tym co robiłem przez ostatnie 8 lat. Wprowadziłem pewne zmiany, dzięki którym znowu podekscytowany odpalam platformę i na nowo mogę powiedzieć trading zajebiście mnie cieszy.

Add a comment

Czytaj więcej: [Psychologia] - Jaki masz cel? Jak do niego dążysz?

[Psychologia] Jak radzić sobie z overtradingiem?

overtrading

 

W minionym tygodniu przesadziłem. Poniósł mnie overtrading, przez co przegapiłem moment w którym kolejne transakcje niewiele zmieniały w moim wyniku. Zmieniał się natomiast znacznie generowany przeze mnie obrót, jak i niepotrzebne koszty.

Add a comment

Czytaj więcej: [Psychologia] Jak radzić sobie z overtradingiem?