VIX - tzw. indeks strachu i możliwości tradingu jakie daje

vxx1

 

Ostatnio dostaje dużo pytań o to co ja takiego widzę na VXX czy UVXY, czyli spółkach tzw. VIX'owych. Czemu na nich akurat trejduje. Nie zagłębiając się w terminologię bo w zasadzie jest mi ona zupełnie obojętna, przejdę do konkretów. Dlaczego interesuje mnie trading na spółkach opartych o zmienność na indeksie. Kiedy najwięcej na nich trejduje oraz jakie symbole są w zasięgu mojego zainteresowania. O tym w dzisiejszym wpisie.

 

VIX - o co chodzi

Na spółach VIX'owych zacząłem trejdować w 2008 roku. W okresie kiedy pojawiła się olbrzymia zmienność na rynku i zaczęła bessa. Aktualnie skupiam się na trzech spółkach VIX'owych:

1. VXX

2. UVXY

3. TVIX

Tylko i wyłącznie na nich. Ale zdecydowanym faworytem od lat pozostaje VXX. Przede wszystkim ze względu na wolumen, zmienność oraz to, że nazwijmy to tak: "najbardziej go czuję".

Poniżej zamieszczam nagranie sprzed 2 lat z danych Non-Farm Payroll. Także jak widzicie, w tym zakresie nic się nie zmieniło. Tak jak 2 lata temu na nim trejdowałem, tak samo jest po dzień dzisiejszy.

 

{youtube}bgrWhEfSpvc{/youtube}

 

 

Co ciekawe, najwięcej trejduje na VIX'ach w godzinach pozasesyjnych - przed jak i po sesji. W trakcie sesji zdarza mi się tylko pod dane, przy ewidentnych dobrych wybiciach dołem czy górą. Nie trejduje natomiast na nich czysto technicznie w sesji. To nie jest mój styl grania.

 

Jeżeli chciałbyś spojrzeć na inne VIX'owe spółki to tutaj masz kilka przykładów z tych bardziej płynnych:

1. XIV

2. VXX

3. UVXY

4. TVIX

5. SVXY

6. VIXY

7. ZIV


 

Czego szukam do grania

Można powiedzieć, jaka różnica czy trejdujesz na VXX, SPY czy kontrakcie skoro interesuje Cię reakcja. Niby tak. Ale ja szukam tak naprawdę odchyleń w tych reakcjach. Jeżeli mamy mocny ruch na kontrakcie, SPY oraz obserwowanych przeze mnie VIX'ach. W trakcie tej obserwacji jeden z nich znacznie odstaje ruchem od reszty - wtedy pojawia się miejsce dla mnie pod trading. Szukam zależności, korelacji i opóźnionych reakcji, które mogę wykorzystać. 

Te drobne różnice czasami są na poziomie sekundy lub mniej. Reakcja musi być natychmiastowa.


Tak naprawdę w przypadku takiego tradingu dużo zależy od tego jak szybko podejmujesz decyzję oraz jak duże masz doświadczenie na rynku. VIXy mogą mocno przejechać Cię po kieszeni. Pamiętaj, że duża zmienność działa w dwie strony. Począkujący gracz, ma zwykle problem z zamknięciem pozycji gdy jest po tej złej stronie. Dlatego też zanim zdecydujesz się na trading na tych spółkach, polecam byś im się dobrze przyjrzał, potestował, a dopiero potem wziął się do otwierania większych pozycji.

Poniżej przykładowe porównanie jak zachowywał się SPY (odwzorowuje indeks S&P 500), a jak w tym samym czasie UVXY:

 

spyuvxyPoniżej przykładowe porównanie jak zachowywał się SPY (odwzorowuje indeks S&P 500), a jak w tym samym czasie VXX:

 

 

spyuvxy

Zmiany na przestrzeni lat

W latach 2007-2010 skupiałem się na dwóch spółkach z tego sektora. Może nawet nie do końca były to spółki VIX, ale które wykorzystywałem w tradingu w identyczny sposób. Szukając opóźnień w korelacji ruchu w stosunku do indeksu/kontraktu.

Były to spółki:

1. FAS

2. FAZ


Czemu akurat one? Poruszały się bowiem 3 razy szybciej niż kontrakt. Co to znaczy? Reakcja ich była mocniejsza niż to co działo się na kontrakcie. Ja w tym wypadku przy szukaniu korelacji obserwuje ETF SPY, który odwzorowuje ruchy na kontrakcie.  Aktualnie FAS i FAZ poszedł w odstawkę, już nie mają tego wolumenu co kiedyś. Ale kto wie, może wrócą do łask?

Jeżeli porównasz wolumen na np. FAS z VXX to widzisz, że na 5 min świeczkach średni obrót na VXX to 1 mln akcji. Na FAS jest to na poziomie 100-150k akcji. Zdecydowana różnica.

 

fas

 


 

 

Ciekaw jestem czy ktoś z Was trejduje na VIX'ach ale w trakcie sesji? Jak jest z Wami?