[Podstawy] - Jak ominąć Pattern Day Trade (PDT) Rule

pattern

 

Dla wielu początkujących traderów olbrzymi problem stanowi minimalny kapitał wymagany przez brokerów do daytradingu na amerykańskich giełdach akcji: NYSE, NASDAQ, AMEX. Kapitał ten wynosi 25 000$.

Jego poziom regulowany jest przez tzw. Pattern Day Trade Rule, czyli regulację która określa jaka wartość minimalnego depozytu dopuszczana jest do inwestycji jednosesyjnych.

 

Na czym polega Pattern Day Trade Rule?

Warto abym wyjaśnił czym jest Patter Day Trade Rule, potocznie nazywane PDT Rule.

Regulacja ta wprowadzona w 2001 roku (ze pewnymi zmianami wprowadzanymi na przestrzeni lat) mówi o wymogu depozytu na poziomie 25 000$, który wymagany jest jeżeli dana osoba pragnie inwestować jednosesyjnie.

Za inwestora jednosesyjnego, daytradera – podchodzącego pod tą regulacje, uważa się każdą osobę, która na rachunku przeprowadzi więcej niż 3 jednosesyjne transakcje w przeciągu 5 kolejnych sesji tradingowych.

Za transakcję jednosesyjną uważa się transakcję kupna akcji danej spółki oraz sprzedaży, która zostanie preprowadzona w trakcie tej samej sesji giełdowej. Jeżeli w ciągu 5 kolejnych sesji przeprowadzonych zostaną 3 takie transakcje – nie podlega się pod PDT rule. Jeżeli w ciągu 5 kolejnych sesji przeprowadzone zostaną 4 w górę transakcje – podlega się pod PDT rule.

Jeżeli Twoja strategia zakłada przeprowadzenie tylu transakcji, że podlegasz pod PDT rule – musisz liczyć się z wymogiem posiadania minimum 25 k$ kapitału.

 

W jaki sposób można ominąć Pattern Day Trade Rule?

Są sposoby na to, aby tą regulację ominąć. Jednak ma to swoje dobre i złe strony. Ocenę końcową pozostawię dla Ciebie. Tak naprawdę wszystko zależne jest od tego jaki kapitał tradingowy posiadasz. Jeżeli zdecydowanie powyżej 25k$ - możesz wybierać wśród brokerów, którzy mają najlepszą ofertę (o tym na końcu artykułu).

 

To jak dużym kapitałem tradingowym dysponujesz determinuje fakt, u jakich brokerów będziesz w stanie otworzyć rachunek traderski oraz czy będziesz w stanie sprostać wymogom jakie niesie PDT rule.


Jakim kapitałem dysponujesz

Większość brokerów oferuje możliwość otwarcia rachunku oraz tradingu od kapitału rozpoczynającego się na poziomie 500$ do 3000$. Kolejne progi kapitałowe to zazwyczaj 5000$, 10 000$, 25 000$ w górę.


Posiadasz minimum 25 000$

W takim wypadku nie jesteś zbytnio ograniczony tym jakiego brokera możesz wybrać. Spełniasz kapitałowo wymagania które wiążą się z PDT Rule. Pamiętaj, że 25k$ to jest minimum, jeżeli zejdziesz z balansem rachunku poniżej – będziesz wezwany do uzupełnienia stanu rachunku (masz na to 5 dni od momentu kiedy otrzymasz wezwanie do dopłaty).

Zalety: konta otwierasz u brokerów, którzy zarejestrowani są pod regulowanymi nadzorami finansowymi np. w Wielkiej Brytanii. W takim wypadku Twoje środki, które spoczywają na rachunkach są bezpieczne.

Wady: nie ma wad. Po prostu Twoje ryzyko jest większe. Jeżeli dopiero zaczynasz w temacie tradingu - polecam zacząć z mniejszą kwotą u innego brokera, czy nawet na innym rynku. Poznaj swoje reakcje, emocje i to jaki mają wpływ na Ciebie. Zbuduj strategię. Dopiero po tym wejdź z większym kapitałem jeżeli zobaczysz, że jest sens. W przypadku firm proptradingowych - nie masz zabezpieczenia gotówki takiego jak w przypadku brokerów.

Polecani brokerzy/firmy proptradingowe pod konto >25k$:

1. Interactive Brokers (min. 25k$ pod daytrading) - opis oferty oraz firmy znajdziesz tutaj.

2. RemoteDayTrader.pl (min. 3k$ pod daytrading) - opis oferty oraz firmy znajdziesz tutaj.

3. CenterPointSecurities (min. 30k$ pod daytrading)

 

Posiadasz kapitał mniejszy niż 25 000$

Nie oznacza to, że nie możesz założyc konta które będziesz w stanie wykorzystywać do daytradingu. Jak najbardziej istnieje taka możliwość. Tutaj znajdziesz sposoby na obejście PDT Rule i możliwość handlu na amerykańskich giełdach.

  #1 Kilka kont tradingowych

To dobre wyjścia dla osób, których kapitał jest nieznacznie mniejszy niż 25k$, a zarazem zbyt duży by móc trejdować tylko na jednym rachunku z wymogiem PDT RULE. W takim wypadku możesz (zachowując zasadę grania maksymalnie 3 pozycji w przeciągu 5 sesji po rząd) na kilku kontach zwielokrotnić sumarycznie ilość zawieranych transakcji. Masz np. 2 rachunki - w ciągu tygodnia możesz na nich zagrać sumarycznie 6 pozycji; grając na 3 kontach będzie to 9 pozycji itp.

Tutaj wszystko zależy od tego jak aktywnym traderem jesteś. To opcja z pewnością dla mało aktywnych, ale jednak dalej daytraderów lub graczy na krótkie overnighty.

 

  #2 Konto w firmie proptradingowej

To w zasadzie jest doskonała opcja dla najbardziej aktywnych daytraderów. O tym jak działają firmy proptradingowe pisałem dość dużo na stronie. Odsyłam by się nie powtarzać tutaj: Proptrading .

 

Zalety: Omijasz regulację PDT Rule, a zarazem masz zdecydowanie mniejszy koszty transakcyjne niż u brokera offshorowego. Przy mniejszym zabezpieczeniu, posiadasz zdecydowanie większy kapitał do realnego tradingu (buying power).

Wady: Kapitał nie podlega zabezpieczeniu. Dlatego firmy proptradingowe wybieraj rozważnie.

 

Z polecanych mogę oczywiście napisać o mojej grupie: RemoteDayTrader.pl . Oczywiście w necie znajdziesz bez problemu dużo innych ofert - pamiętaj by wybierać firmy z długą historią na rynku. Zwykle poziom wymaganego performance bond wynosi od 3000 do 5000$ w górę. Uzależnione jest to od parametrów kont.

 

  #3 Konto u brokera offshorowego

To dobra opcja dla osób, które posiadają bardzo mały poziom depozytu - rzekłbym o wielkości 500$ do 3000$. Konta offshorowego nie podlegają regulacji PDT.

 

Zalety: Omijasz regulację PDT Rule. Przy mniejszym zabezpieczeniu, posiadasz zdecydowanie ciut większy kapitał do realnego tradingu - zwykle lewar intraday na poziomie 6:1. Pamiętaj, ze lewar to miecz obusieczny :)

Wady: Kapitał nie podlega zabezpieczeniu. Prowizje potrafią być większe niż u brokerów regulowanych oraz zdecydowanie większe niż u firm proptradingowych.

 

Najbardziej popularnym rachunkiem u brokera offshorowego jest:

1. SureTrader - broker oferuje trading na akcjach z giełd amerykańskich. Opis brokera znajdziesz tutaj.

 

 

  #4 Konto u brokera oferującego trading na CFD

To alternatywa dla osób, które lubią posiadać bezpieczny rachunek u polskiego brokera. dobra opcja dla osób, które posiadają bardzo mały poziom depozytu - rzekłbym o wielkości 500$ do 3000$. Konta offshorowego nie podlegają regulacji PDT.

 

Zalety: Omijasz regulację PDT Rule. Możliwość tradingu na spadki na wszystkich oferowanych CFD na akcje przez brokera. Zwykle firmy oferują również inne produkty niż tylko CFD na akcje.

Wady: Nie są to prawdziwe akcje. Dostep tylko do największych spółek. Nie ma możliwości tradingu w godzinach przedsesyjnych/posesyjnych. Brak dostępu do głębi rynku.

 

Najbardziej popularnym rachunkiem u brokera oferującego CFD jest:

1. HFT Brokers - polski broker oferujący trading na giełdach amerykańskich jak również na rynku Forex. Opis brokera znajdziesz tutaj.

 

 

Ile potrzeba do daytradingu

Zwykle gdy startujemy na giełdzie, niezależnie jaki jest to rynek - zaczynamy od mniejszych kwot. Ma to na celu naukę, budowę pomysłu na strategie, przećwiczenie jest już na realnych warunkach. Podczas tego okresu poznajemy również wpływ emocji na trading, na nas samych i podejmowane decyzje.

 

Jeżeli masz wątpliwości co do tego - jaka kwota jest Ci potrzebna, jakie ma ona dla Ciebie znaczenie - proszę przeczytaj ten artykuł: Od jakiej kwoty zacząć trading?

 

Po przeczytaniu powyższego artykułu, będziesz mógł sobie odpowiedzieć na pytanie, na jakie konto Cię stać. To pomoże Ci w wyborze odpowiedniego rachunku.

 


Masz jakieś pytania odnośnie PDT Rule lub wyboru odpowiedniego brokera? Napisz poniżej w komentarzu.