NYSE i NASDAQ planują wyeliminować zlecenia stop loss

stoploss pl

 

Dość zaskakujące informacje pojawiają się w ostatnim czasie z giełd NASDAQ oraz NYSE. Obydwie giełdy planują wyeliminować zlecenia "stop loss". Co ciekawe argumentują to tym, że jest to ochrona inwestorów, którym zlecenia stop loss powodowały zamknięcie pozycji przy nagłych wahaniach kursu.

Jakie są powody tejże decyzji? Przeczytaj poniżej.

 

Planowane odłączenie zleceń stop ma mieć miejsce od 26 lutego przyszłego roku. Także zlecenia GTC (good-till-canceled) mają zostać zniesione.

Giełdy argumentują to w taki oto sposób: Zlecenia stop powodują zamknięcie pozycji ze stratą wśród inwestorów, w przypadku nagłych jednosesyjnych ruchów. Inwestorzy mogą być nieszczęśliwi kiedy po chwili kurs spółki powraca do poprzedniej ceny. Kolejna przyczyna to możliwość spadku kursu znacznie poniżej ceny po której planowana była egzekucja zlecenia stop loss.

Wydawało mi się, że zlecenia stop loss - mają dbać właśnie o inwestorów. Mimo, że sam nie używam zleceń stop loss - bo wszystko zamykam z ręki, to jednak uważam że usunięcie zleceń stop loss może być bardzo krzywdzące. Przypominam chociażby ostatni ruch na KBIO (z 2$ do 20$ w post markecie). Wielu traderów, zapewne tylko dzięki zleceniom stop loss uniknęło tam większej straty posiadając pozycje krótkie.

 

Czekam na szczegóły - gdyż z informacji wynika, że brokerzy będą mieli możliwość stworzenia tych zleceń dla swoich klientów. Czyżby więc chodziło tylko o usunięcie stop orderów na ECN NASDAQ oraz na specjaliście NYSE? Czas pokaże.

 

Giełdy tą decyzję argumentują również faktem, że tylko 0.2% zleceń to zlecenia stop:

 

stoploss

 

 


 

Jakie jest Twoje spojrzenie tą decyzję giełd? Czy używasz w tradingu zleceń stop loss?