[Podstawy] - NYSE oraz NASDAQ - dwie największe giełdy na świecie

gieldy

 

Zaczynając trading na amerykańskich giełdach akcji, kojarzyłem takie słowa jak NYSE oraz NASDAQ. Pojęcia nie miałem o istnieniu jakichkolwiek innych rynków. A okazało się, że dodatkowo istniał jeszcze AMEX oraz Pink Sheets i OTC-BB. Kilka lat temu AMEX został przejęty przez NYSE.

Jakie różnice dzielą poszczególne giełdy? Które z rynków uważam, iż są "lepsze" jeżeli dopiero rozpoczynasz trading? Które z nich oferują więcej możliwości do wykorzystania strategii daytradingowych?

Na te i inne pytania odpowiem poniżej! Dzisiaj skupie się na NYSE oraz NASDAQ'u.

 

Czym różnią się poszczególne rynki?

Dlaczego tworzyć kilka równoległych rynków, skoro wszystko mogłoby być prostsze i notowane na jednym rynku. Oczywiście, czemu nie. Ale w tym momencie trzeba by zagłębić się w historię powstania poszczególnych giełd.

Chciałbym uchronić Was od przybliżania może i nieco nudnej historii - dlatego zamieszczę jedynie kilka linków do materiałów, w których znajdziecie historię powstania poszczególnych giełd.

Historia giełdy NYSE: przeczytaj
Historia giełdy NASDAQ: przeczytaj

 

Ja skupię się na przedstawieniu różnić, które istotne są z punktu widzenia tradera oraz doboru spółek. Warto jednak zaznajomić się z tym jak poszczególne giełdy działają, aby lepiej zrozumieć i wykorzystać różnice jakie je dzielą.

 

Dwie największe giełdy na świecie

Zarówno NASDAQ jak i  NYSE zlokalizowane są w Nowym Yorku. Różni je przede wszystkim

  1. Kapitalizacja
  2. Rodzaj spółek notowanych na każdej z nich


NYSE jest giełdą o dłuższej historii oraz większej kapitalizacji. Jest  to giełda zautomatyzowana, jednak nadal występuje na niej tzw. specjalista, który monitoruje zawierane transakcje (jego rola drastycznie zmalała od momentu kiedy pojawiła się możliwość zawierania transakcji za pośrednictwem Electronic Communication Networks). Zapewne wielu z Was widziało w filmach ujęcia z nowojorskiego parkietu gdzie przekrzykują się traderzy. Ten trading floor nadal istnieje, jednak realizacja zleceń jest już zautomatyzowana.

{youtube}Q7FdaiPQuDg{/youtube}

NASDAQ specjalizuje się przede wszystkim w spółkach z sektora technologicznego. Na niej notowane są m.in. Facebook czy Groupon. Spółki technologiczne są jego domeną, jednak zostało to mocno zaburzone po kontrowersyjnym z punktu technologicznego debiucie Facebook'a. Dla przypomnienia: debiut spółki w dniu emisji był wielokrotnie przesuwany; olbrzymia liczba zleceń złożonych przez traderów wisiała na długo po otwarciu notowań spółki (cześć nie została zrealizowana przez wiele dni). Debiut Facebook można zobaczyć na poniższym nagraniu:

 

{youtube}M6Ao5GIgECM{/youtube}

 

Katastrofą techniczną zakończył się debiut Facebooka. To skłoniło kolejne wielkie firmy do zawierzenia NYSE... Debiuty takich firm technologicznych jak Twitter czy Alibaba miały miejsce na giełdzie NYSE.

Poniżej nagranie prezentujące debiut Facebooka na giełdzie - z widocznymi wiszącymi zleceniami:

 

{youtube}hiehIGWmYIw{/youtube}

 

 

Warto bym wspomniał, iż firmom wygodniej jest debiutować na NASDAQ zarówno ze względów formalnych jak i z kwestii finansowych: jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie.

 

Symbole spółek notowanych na NYSE oraz NASDAQ

Może to zaskoczyć część z Was, ale przyjęło się, że spółki notowane na giełdzie NASDAQ mają symbole składające się w zdecydowanej większości spółek z czterech liter, np. MSFT (Microsoft), SIRI (Sirius), EBAY (eBay).

Spółki notowane na NYSE zwykle składają się z jednej, dwóch lub trzech liter. Oczywiście nie jest to regułą, zdarzają się czasem wyjątki - warto wspomnieć chociażby o jednym z największych debiutów w historii BABA (Alibaba), która notowana jest na NYSE ale jej symbol składa się z czterech liter.

 

Różnice w kwotowaniach spółek z NYSE oraz NASDAQ

Kwotowania z pre marketu (godzin przed regularną sesją giełdową) oraz z regularnej sesji. Przede wszystkim różnice występuje na NYSE, gdzie specjalista otwiera się dopiero od 15:30. Przed 15:30 można go obserwować na kwotowaniach, jednak nie bierze udziału w handlu (dlatego doskonałym rozwiązaniem dla traderów jest możliwość filtracji na oknie kwotowań dzięki czemu można go wyłączyć w pre markecie).


NYSE - kwotowania przed sesją (wyłączony specjalista z okna Level II):

 

NYSE - kwotowania podczas regularnych godzin handlowych:

 

NYSE AMEX - kwotowania podczas regularnych godzin handlowych:

 

NASDAQ - kwotowania przed sesją

 

NASDAQ - kwotowania podczas regularnych godzin handlowych:


 

 

Jak widzicie Kwotowania zasadniczo wyglądają prawie tak samo. Główna różnica to brak specjalisty NYSE/NYB na NASDAQ oraz AMEX, i zarazem brak ECN'a AMEX na NASDAQ'u oraz NYSE.  Zaznaczyłem je na poszczególnych oknach czerwonym kwadratem. Druga różnica to zdecydowanie mniejsza liczba zleceń na Level II podczas pre marketu - w handlu przedsesyjnym.

 

 

Czym charakteryzuje się NYSE

Biorąc pod uwagę wymogi formalne by spółka mogła być notowana na giełdzie NYSE:

-> koszty

-> regulacje

notowanie na tejże giełdzie jest dla spółki bardziej nobilitujące. Z mojego punktu widzenia, za zdecydowaną większością spółek notowanych na NYSE stoją fundamenty. Ruchy cen napędzane przez inwestorów mają realniejsze (co nie znaczy że - aktualnie na stan kwietnia 2015 - uważam iż mają niską wycenę - wręcz przeciwnie rynek jest już bardzo mocno napompowany) odzwierciedlenie w wycenie spółki.

 

Giełdę NYSE polecam traderom, którzy zaczynają przygodę z giełdami amerykańskimi. Spółki na niej notowane poruszają się w sposób mniej chaotyczny. Co przez to rozumiem:

-> dzienne zasięgi ruchów na spółkach są mniejsze
-> zdecydowanie mniejsza liczba pompowanych spółek (tzw. Pump and Dumps , które opisałem w starszym artykule), których nie polecam początkującym traderom
-> spółki na niej notowane mają większe podstawy analizie fundamentalnej

 

 

Czym charakteryzuje się NASDAQ

NASDAQ ze względu na fakt, że skupia przede wszystkim spółki technologiczne, podlega zdecydowanie większej zmienności. Bądźmy szczerzy, wyceny olbrzymiej liczby spółek są wręcz kosmiczne. Pięć największych spółek notowanych na NASDAQ ma łączna kapitalizację bliską 2 bilionów dolarów!

Ze względu na uproszczone formalności oraz zdecydowanie niższe koszty - na NASDAQ mamy olbrzymią liczbę spółek, które praktycznie nic nie wytwarzają a ich kurs uzależniony jest od publikacji medialnych oraz emocji jakimi kierują się traderzy czy inwestorzy.


Efektem tego, jest zdecydowanie większa liczba spółek (w stosunku do NYSE) które są usuwane z giełdy:

-> zostają przeniesione na Pink Sheets lub OTC-BB

-> bankrutują

Spójrz na poniższe wykresy spółek i wahania cen jakie są dla nich charakterystyczne. Jest to typowy pump and dumps - czyli kampania która ma na celu wypchnięcie kursu spółki, po nim następuje jego drastycznie załamanie. Identycznie wyglądających wykresów jestem w stanie zamieścić bardzo wiele. Z tego też względu NASDAQ polecam przede wszystkim traderom, którzy wyrobili już sobie swój styl tradingowy lub tym którzy bardzo dużą wagę przywiązuje do zarządzania ryzykiem. Zmienność na olbrzymiej liczbie spółek na NASDAQ jest po prostu zdecydowanie większa, co dla początkujących traderów może stanowić na początku zbyt duże ryzyko.

 

gevo

 

 

 

pbmd

 

 

 

ptbi

 

 

Podsumowanie różnic pomiędzy giełdami

W poniższej tabeli zebrałem najważniejsze, najbardziej charakterystyczne różnice pomiędzy poszczególnymi giełdami.

 

{supertable table} {headcols 1 15} {headrows 1}

  NASDAQ NYSE
Pełna nazwa National Association of Securities Dealers Automated Quotations New York Stock Exchange
Rok założenia 1971 1792
Liczba spółek 3100 1867
Kapitalizacja 8.5 bilona $ 16,6 biliona $
Opłaty spółek do 103k$ do 750k$
Godziny handlu 7:00am do 8:00pm 9:30am do 4:00pm
Jakie spółki głównie technologiczne spółki o dużej reputacji

{/supertable}

 

 

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę na amerykańskich giełdach akcji - podziel się tym artykułem z Twoimi znajomymi, może i kogoś z nich zachęcisz do rozpoczęcia tradingu na największych giełdach świata! Jeżeli masz jakieś pytania - zachęcam do dodania komentarza poniżej.