Dlaczego handel przedsesyjny (pre market) jest tak ważny?

Pre market trading, czyli trading przedsesyjny: dlaczego jest on tak ważny dla inwestorów jednosesyjnych?

Daytraderzy szukają okazji do zawarcia transakcji również poza regularnymi godzinami sesyjnymi. Ryzyko tradingu w tych godzinach jest znacznie więsze, ale również potencjał zysków wzrasta.

Z informacji płynących z pre marketu możemy wyczytać dużo ważnych informacji. Czego jednak ma szukać początkujący trader?

 

 

Godziny handlu w pre markecie

Handel przedsesyjny, czyli PRE-MARKET TRADING, ma miejsce w godzinach poprzedzających 15:30 (9:30 A.M czasu amerykańskiego). Najwięcej transakcji w pre markecie zawieranych jest pomiędzy 14:00 a 15:30 na dostępnych w tych godzinach ECNach. Jednak możliwy jest już trading nawet w godzinach poprzedzająychc 14:00.

Ruchy jakie mają miejsce w pre markecie zazwyczaj pokazują jakie sentyment jest na rynku lub poszczególnych spółkach.

 

Co wpływa na ruchy w pre markecie

W trakcie pre marketu publikowane są ważne dane makroekonomiczne z rynków europejskich jak i z rynku amerykańskiego. Jednak nie ma co ukrywać, to właśnie dane z rynku amerykańskiego mają największe znaczenie. Najważniejsze dane publikowane są o godzinie 14:30. Jest to godzina, w której można zaobserwować wzmożony obrót oraz zmienność w dniach publikacji danych.

Warto wspomnieć tu m.in. o takich publikacjach danych jak:

  1. Non-farm payrolls
  2. Stopa bezrobocia
  3. CPI
  4. Sprzedaż detaliczna
  5. PKB

Liczba publikowanych danych jest jednak znacznie większa. Największe znaczenie dla rynku mają odczyty znacznie odbiegające od prognoz lub znaczne korekty poprzednich danych.

Kolejnym czynnikiem, który decyduje o zmienności oraz wolumenie w pre markecie są publikacje wynników kwartalnych spółek. Publikacje zaczynają się na starcie każdego kwartału: od około 8-12 dnia stycznia, kwietnia, lipca, października. Im dale brniemy w kwartał, tym liczba publikowanych wyników finansowych maleje.

Pamiętaj, że wyniki finansowe publikowane są: przed, w trakcie oraz po sesji. W związku z tym ruch na spółkach w pre markecie determinowany jest również przez odczyty dokonane po sesji giełdowej.

Znaczące informacje płynące ze spółek - ostatni czynnik, który wpływa na zmienność oraz wolumen na spółkach w trakcie pre marketu. W tym m.in. informacje o podpisanych kontraktach, dane z panelu FDA, przejęcia itp.

Niespodziewane wydarzenia na świecie: katastrofy czy informacje dotyczące konflików zbrojnych.

 

Podsumowanie

Jak widzisz masz co obserwować w trakcie pre marketu. Poświęć najbliższy czas na to, by przeanalizować zachowania spółek w trakcie godzin przedsesyjnych. Proponuje zamieścić poniżej komenatrz w którym opiszesz własne spostrzeżenia.