Po decyzji FED

imagesBardzo mocna reakcja rynku w dniu dzisiejszym po posiedzeniu FED. Nie można się temu dziwić biorąc pod uwagę zaskoczenie jakie wywołały na rynku niektóre z decyzji.

Przede wszystkim ważny komunikat na minutę przed decyzjami z FED podał Biały Dom, informując o tym, że oficjalnym kandydatem Baracka Obamy na stanowisko nowego prezesa FED została Janet Yellen. Nie jest to może zaskoczenie, gdyż od pewnego już czasu (tymbardziej po rezygnacji z kandydowania przez Lawrenca Summers'a).

Zaraz po tej informacji pojawiło się kluczowe dla rynków przesłanie: QE3 pozostanie na niezmienionym poziomie - 85 mld $ miesięcznie. Była to zaskakująca informacja, biorąc pod uwagę uprzednie dane dotyczące planowanego obniżenia o 10 - 15 mld $ tejże sumy. Reakcja rynków natychmiastowa: indeksy mocny w góre, eur/usd również, surowce także się umocniły.

Podwyżki stóp procentowych planowane są dopiero po osiągnięciu poziomu bezrobocia na 6.5%. Ben Bernanke dał jasny przekaz, jakiekolwiek poluzowanie skupu obligacji możliwe będzie dopiero w momencie gdy sytuacja na rynku ulegnie polepszeniu. Kolejne posiedzenie dopiero w październiku, póki co zapowiada się euforia.

Poniżej indeks S&P 500 po ogłoszeniu decyzji:


images

DJ-30:


images