Szukaj książki:

Era zawirowań - Alan Greenspan

Era zawirowańKup: Era zawirowań
Autor: Alan Greenspan
Cena: 42,90zł + możliwość DARMOWEJ DOSTAWY
Czas wysyłki: 24h
Wydawnictwo: Muza 2008
Ilość stron: 624

Opis: Ta książka to po części powieść detektywistyczna. Wydarzenia dnia 11 września 2001 roku były dla mnie ostatecznym potwierdzeniem, że żyjemy w nowym świecie - świecie globalnej, kapitalistycznej gospodarki, która jest bez porównania bardziej elastyczna, prężna, otwarta, zdolna do autokorekty i szybciej zmieniająca się niż jeszcze ćwierć wieku wcześniej. To świat, który prezentuje nam ogromne nowe możliwości, ale również stawia przed nami gigantyczne nowe wyzwania. Era zawirowań jest moją próbą zrozumienia natury tego nowego świata: w jaki sposób się w nim znaleźliśmy, co nas w nim czeka i co kryje się za horyzontem. Tam, gdzie to możliwe, przekazuję swoje przemyślenia na podstawie własnych doświadczeń.

Czynię to w poczuciu odpowiedzialności za kontekst historyczny, tak by czytelnicy wiedzieli, skąd się wywodzę. Książka jest podzielona na dwie części: w pierwszej staram się opisać proces swojej edukacji, druga zaś część stanowi próbę zbudowania zarysu koncepcji, która pozwoli zrozumieć nową, globalną gospodarkę. Przy okazji tłumaczę najważniejsze elementy powstającego globalnego porządku: zasady kierowania nim, rozległą infrastrukturę energetyczną napędzającą światową nierównowagę finansową, zmiany demograficzne, które mu zagrażają. Pomimo niekwestionowanego sukcesu nowego porządku tłumaczę także permanentne obawy dotyczące sprawiedliwej dystrybucji jego owoców. I wreszcie zbieram w całość to, czego w racjonalny sposób możemy się domyślać, a co dotyczy kształtu światowej gospodarki w roku 2030. Nie udaję, że znam odpowiedzi na wszystkie pytania. Jednak moja uprzywilejowana pozycja w Radzie Rezerwy Federalnej umożliwiła mi nieograniczony dostęp do najlepszych źródeł informacji i opinii na różne tematy. Dzięki temu mogłem pozwolić sobie na formułowanie wszelkich, nawet najbardziej karkołomnych, hipotez.
ALAN GREENSPAN

ALAN GREENSPAN urodził się w 1926 roku i wychowywał w nowojorskiej dzielnicy Washington Heights. Po klasie klarnetu w szkole Juilliard i pracy jako zawodowy muzyk, zdobył tytuły licencjata, magistra i doktora ekonomii na uniwersytecie nowojorskim. W 1954 roku współtworzył firmę doradztwa gospodarczego Townsend-Greenspan & Co. Między 1974 a 1977 przewodniczył Radzie Doradców Ekonomicznych przy prezydencie Geraldzie Fordzie. W 1987 prezydent Ronald Reagan mianował go szefem Zarządu Rezerwy Federalnej, którą to funkcję piastował do odejścia na emeryturę w roku 2006