2. Wybór firmy proptradingowej

Postanowiłeś rozpocząć współpracę z firmą proptradingową. Na początku musisz zorientować się jakie firmy mają biura w Polsce oraz która z nich przeprowadza obecnie rekrutacje.

Z menu po lewej stronie możesz wybrać firmy proptradingowe aby uzyskać informacje o tych, które posiadają swoje biura w Polsce. Co ważne pozwoli Ci to wybrać taką firmę, która oferuje możliwość tradingu na interesujących Cię instrumentach. W dziale "Firmy" znajdziesz nie tylko podstawowe informacje o interesującej Cię firmie, ale również dowiesz się jak wygląda typowy dzień pracy, zobaczysz zdjęcia z konkretnego biura, przeczytasz wywiad z menedżerem oraz traderem. Firmy, opisane w tym dziale, są firmami sprawdzonymi na rynku, mającymi wieloletnie doświadczenie w branży.

Przy wyborze firmy polecam abyś przede wszystkim:

 1. Poznał rynki na których dana firma umożliwia trading.
 2. Porozmawiał z graczami, którzy dotychczas współpracowali lub (najlepiej) nadal współpracują z wybraną firmą. Informacje płynące z pierwszej ręki są o wiele bardziej wiarygodne, niż zasłyszane wśród osób nie mających kompletnego pojęcia o funkcjoniwaniu firmy proptradingowych.
 3. Miał świadomość, że wynagrodzenie w firmach tradingowych różni się zdecydowanie od typowego etatu:
  • podstawowe wynagrodzenie - dostępne jest w nielicznych firmach
  • prowizje - zwykle zaczynające się od 35%, wypłacane są w skali miesięcznej
  • prowizje - niektóre firmy oferują podstawę oraz bonusy wypłacane półrocznie/rocznie
 4. Zorientował się w jakich godzinach będziesz musiał pracować.

Kolejny etap, to przejście procesu rekrutacyjnego. Biura tradingowe prowadzą zazwyczaj nabór przyjmując naraz grupę składającą się z kilku osób. Zanim jednak do tej grupy dołączysz musisz z sukcesem zakończyć proces rekrutacyjny. Różni się on w zależności od firmy, jednak zaczyna tak podobnie:

 • wysłanie CV
 • wysłanie listu motywacyjnego

W zależności od firmy, czasami wymagane jest przesłanie powyższych dokumentów w języku angielskim. W przypadku części firm, angielski jest podstawowym wymogiem w procesie rekrutacyjnym (wiąże się to ze szkoleniami, które odbywają się w tym języku). Po udanym przejściu pierwszego przesiewu jakim jest sprawdzenie CV oraz listów motywacyjnych, firmy zazwyczaj przeprowadzają kolejne rozmowy:

 • z menedżerem/właścicielem biura
 • testy psychologiczne
 • rozwiązanie zadań

Część z tych zadań prowadzona jest również w języku angielskim. Podczas rozmów rekrutacyjnych, część dotycząca wynagrodzenia, prowizji itp. omawiana jest zazwyczaj na ostatnim etapie rekrutacji.

Tematem dość ważnym jest również podpisanie lojalki, których wymagają firmy. Jest to jak najbardziej zrozumiały krok w przypadku firm, które oferują naprawdę porządne szkolenie. Warto ustrzegać się przed firmami, które nakazują podpisanie lojalki, nie oferując tak naprawdę żadnej oferty szkoleniowej. Bo wtedy to tak naprawdę praktykant w firmie, sam zdobywa wiedzę, doświadczenie oraz tworzy własną strategię tradingową. O tematyce szkoleń, możecie przeczytać w kolejnej części samouczka.

 

W internecie można znaleźć wiele opinii, że firmy nie chcą zatrudniąc graczy z doświadczeniem. Nie do końca jest to prawda, tacy gracze również zatrudniani są w w wielu firmach które znam, jednak często przed rozpoczęciem pracy gracz proszone jest o pewien okres w którym ma odpocząć od rynku aby nabrał dystansu i wrócił do gry z czystym umysłem gotowym na nowe szkolenie i wyzwania)

 dte2016konf

daytraderevent2019

szkolatradingum