1. Pierwsze kroki

Na początek musisz zdecydować czy praca jako trader ma być dla Ciebie tylko dodatkiem, czy chcesz poświęcić się w pełni nauce tradingu (zazwyczaj dobrze jest z góry założyć okres od 3 do 8 miesięcy). W tym okresie bowiem w większości biur tradingowych w Polsce, określa się czy masz predyspozycje do tego specyficznego zawodu.

Dobrze jest również przybliżyć sobie nieco temat Proprietary Trading Firms. Polecam przeczytać następujące artykuły, w których przybliżona została charakterystyka ich funkcjonowania oraz możliwości:

  1. Prop Trading.
  2. DayTrader.
  3. Prop .vs Broker - w artykule tym zostały wyjaśnione zasadniczne różnice między tym co oferuje firma proptradingowa w stosunku do otwarcia rachunku u brokera.

Kiedy już przeczytasz powyższe artykuły powinieneś podjąć decyzję jak pragniesz rozpocząć swoją przygodę z giełdą. Czy w zaciszu domowym, ucząc się samemu, czy w biurze wraz z innym graczami pod okiem menedżera. Każda z tych możliwości ma swoje plusy oraz minusy.

Na początek jednak dobrze jest abyś jasno określił jak dużo czasu jesteś w stanie poświęcić na naukę tradingu oraz na jakich rynkach chciałbyś zacząć. To w zasadzie wpłynie na Twoją decyzję o wyborze: konkretnej firmy tradingowej lub skorzystania z oferty brokera, a co za tym idzie otwarciem rachunku brokerskiego.

W tym drugim przypadku, możesz rozpocząć od otwarcia konta demo aby chociaż technicznie poczuć bliskość giełdy (technicznie, bo poznasz platformę, jej możliwości, dowiesz się jak składać zlecenia; ale dopiero gdy odpalisz realne konto poczujesz jak duży wpływ na trading mają emocje oraz psychika). Jednak całą wiedzę będziesz musiał zdobywać sam. Oczywiście w obecnych czasach nie powinno stanowić to problemu - w internecie jesteś w stanie znaleźć wszystko :)

W przypadku wyboru biura tradingowego, zadanie masz nieco ułatwione. Biura zazwyczaj (ale nie zawsze, o tym pamiętaj zanim zdecydujesz się na wybór biura) mają konkretny system szkoleniowy. Poza teoria i mechaniką giełd, jesteś więc szkolony z konkretnych strategii tradingowych, które wykorzystywane są w poszczegółnych biurach tradingowych.

Wybór pomiędzy pracą w biurze tradingowym oraz otwarciu zwykłego rachunku u brokera niesie za sobą również kluczową różnice - dotyczy ona instrumentów, na których będziesz miał możliwość tradingu. Firmy Proptradingowe oferują bowiem możliwość tradingu na akcjach oraz kontraktach (głównie na spreadach), nie masz więc możliwości tradingu na rynku Forex.

Wybór firmy tradingowej wiąże się również z wyborem określonych godzin pracy:

  1. 15:00  do 22:00 - w przypadku firm, które grają na rynkach amerykańskich.
  2. 08:00 do 20:00 - w przypadku firm, inwestujących na kontraktach terminowych.

Jak można więc zauważyć jest to nauka czasochłonna, ale również odbywa się w godzinach przede wszystkim czasu amerykańskiego. Dla zapaleńca wydawałoby się, że to nie problem. Ale trzeba pamiętać również o życiu osobistym - w tym przypadku, szczególnie w początkowym okresie pracy w biurze, warto zapomnieć o życiu osobistym do godziny 22:00 w ciągu tygodnia.

Decydując się na trading w domowym zaciszu, na prywatnym koncie u brokera - godziny tradingu ustalasz sobie sam.

W dziale tym przedstawione zostaną kroki jakie należy podjąć aby rozpocząć współpracę z biurem tradingowym lub zacząć trading zdalny.

 dte2016konf

daytraderevent2019

szkolatradingum