[DayTrader Event] - Wywiad z Piotrem Habiną - daytraderem z giełd amerykańskich

piotrhabina

 

Dzisiaj zapraszam Was do wywiadu z Piotrem Habiną. W moim kręgu człowiek legenda :) Wielu chciało z nim zamienić chociaż kilka słów podczas poprzednich Eventów, ale nie mieli okazji. Ale już tak na poważnie, w tym roku Piotr będzie jednym z prowadzących wykłady podczas Eventu. Jestem z tego powodu niezmiernie szczęśliwy. Piotr jest jednym z traderów w Polsce, którego wiedzę, doświadczenie oraz wspólne rozmowy - cenię sobie bardzo mocno. Był to mój kompan w tradingu, gdy siedział jeszcze ze mną w naszym katowickim biurze, teraz jest kompanem online. Ale pewne rzeczy się nie zmieniły i mam nadzieję, że nie zmienią (chyba, że tylko na lepsze) :)

 

Doświadczenie takich osób, bardzo sobię cenię. Piotr jest bardzo dobrym traderem, ale i takim osobom, może przytrafić się trudniejszy okres. Najważniejsze jest jak się po nim podniesiesz. Dla wielu gorszy okres, jest zarazem końcem - nie wytrzymuje psychika. O tym właśnie podczas konferencji opowie Wam Piotr.

 

Słowem wstępu

 

team2Z Piotrkiem poznałem się w 2008 roku. Trochę lat się już znamy. Był to okres, w którym ja jeszcze trejdowałem w gliwickim biurze proptradingowym, a Piotr przeniósł się do nas z biura które miało swoją siedzibę w Krakowie. Gdy w 2011 postanowiłem odejść z biura i ruszyć "na swoje", Piotr był jedną z osób, które ruszyły ze mną. Trejdowaliśmy przez lata razem w Katowicach, po czym Piotrek wyprowadził się do Krakowa. Dalej utrzymujemy mocny kontakt, w zasadzie rozmawiamy codziennie, bo nadal gramy na tym samym rynku. Gdy ja mam gorszy okres, Piotr jest pierwszą osobą u której szukam wspracie. W drugą stronę sądzę, że jest podobnie.

Tredujemy podobne spółki, podobne strategie - i stanowimy dla siebie dodatkowy kopniak by ten trading pchać do przodu. Uwierzcie mi warto mieć w swoim kręgu osobę, która ciągnie w górę, dzięki temu współnie pracuje się nad rozwojem :)

 

 

 

Podczas DayTrader Event Piotr przeprowadzi wykład "Umiejętność diagnozowania problemów w tradingu i metody wychodzenia z nich ". Zapraszam Cię do przeczytania wywiadu z Piotrem, który pozwoli Ci nieco przybliżyć jego sylwetkę oraz podejście do tradingu. Zapraszam Cię równiez do udziału w konferencji "DayTrader Event", która odbędzie się w dniach 9-11 września w Katowicach. Szczegóły na: http://konferencjatradingowa.pl

 

 

 

Tomek Przybycień: Piotrze poznaliśmy się pod koniec 2008 roku, kiedy już trejdowałeś w biurze proptradingowym na amerykańskich giełdach akcji. Kiedy jednak pojawiłeś się na rynkach kapitałowych?

Piotr Habina: Na rynkach kapitałowych pojawiłem się na chwilę 12 lutego 2008, potem miałem miesiąc przerwy na zabieg i ponowny powrót na pole walki. W krakowskim biurze pracowałem do sierpnia 2008. Pracę w Gliwicach zacząłem we wrześniu 2008, jak rynek był akurat w trendzie mocno zniżkującym, 12 września bankrutował Lehman Brothers i wtedy poznałem się z Tobą i innymi traderami.

 

Był jakiś moment przełomowy. Wydarzenie, które spowodowało że powiedziałeś "tak to jest to, zrobię wszystko by trading był moim sposobem na zarabianie"?

Kiedy zobaczyłem stocki giełdowe to sobie pomyślałem, że to jest to, chociaż nie mogłem sobie wtedy wyobrazić, jak w taki sposób można zarabiać na życie. Druga sprawa była taka, że miałem dość ciężki okres i po prostu musiałem zacząć zarabiać, co zresztą szybko się stało, bo po około 4 miesiącach.

 

Na konferencji będziesz mówić o wychodzeniu z kryzysu tradingowego oraz metodach. Dlaczego właśnie ten temat?

Bo nikt o tym nie mówi, jakby ludzie się tego wstydzili, że mają kryzys. Ja miałem już swoje Waterloo i na dzień dzisiejszy jestem pewien, że tak jak się wtedy czułem, to się już nie poczuję nigdy.

 

Jaki był Twój najcięższy moment w tradingu? Pojawiły się myśli - pora iść szukać innej roboty?

Tak, był taki okres, w którym się pojawiało popularne hasło u traderów "pora iść na kasę do Biedronki". Ale to są takie kryzysy mentalne. Człowiek zarobił już bardzo dużo i po prostu mógłby sobie zrobić rok przerwy, żeby podróżować po świecie, odetchnąć, nabrać motywacji i wrócić z czystym umysłem - zamiast mieć negatywne myśli o przysłowiowej "kasie w Biedronce". Teraz już takich myśli nie mam, nawet jak są jakieś problemy, ponieważ bardzo się wzmocniłem mentalnie i cały czas wdrażam swój plan Tradera Doskonałego.

 

Jak u Ciebie z emocjami w trakcie tradingu? Był taki moment, kiedy poczułeś mocne wyniszczenie nerwowe?

Teraz jest bardzo dobrze, jestem bardzo zadowolony. Jednak był taki moment, kiedy byłem niesamowicie wyniszczony emocjonalnie. Można zarabiać bardzo dużo, a być cały czas zdenerwowanym na coś lub kogoś. Na wysokim poziomie trzeba bardzo dbać o formę fizyczną oraz spokój psychiczny i przede wszystkim duchowy.

 

Co sądzisz o nagrodach za udany trading? Jakie mają one wpływ na tradera?

Mam ten podpunkt wpisany w swoim planie Tradera Doskonałego. To jest jeden z elementów, który powoduje, że na prawdę chce nam się pracować. Jest to bardzo ważne aby siebie nagradzać, żyć ciekawie i cieszyć się życiem, bo jest ono bardzo krótkie. Nagradzanie siebie wraca się po stokroć.

 

Dlaczego początkujący traderzy ponoszą w większość porażki?

Ponieważ bycie dobrym trederem wymaga poskładania w całość bardzo wiele małych elementów i jest to bardzo ciężkie do zrobienia dla początkującego tradera. Druga sprawa słucha się on szkoleniowców i bierze on za swoich mentorów osoby, które nimi nie powinny być. Trzecia sprawa nie spotkał on na swojej drodze profesjonalnego tradera, który by nad nim popracował. Po czwarte, mało kto jest predysponowany do bycia bardzo dobrym traderem.

 

Jakie jest według Ciebie pięć podstawowych umiejętności, które określają szanse początkującego na odniesienie sukcesu na rynku?

1. Praca nad percepcją.

2. Dyscyplina oraz determinacja.

3. Praca nad kontrolą emocji.

4. Zarządzanie ryzykiem.

5. Wytyczenie celów traderskich oraz tego, jak zamierzamy te cele osiągnąć.

 

Dziękuję Ci bardzo za ten wywiad. Do zobaczenia na DayTrader Event w dniach 9-11 września w Katowicach.

 

 

O DayTrader Event

W tym roku stawiam na rozwój warsztatu traderskiego oraz psychologicznego i emocjonalnego w formie jakiej zapewne jeszcze nie doświadczyłeś w Polsce. Połączenie wiedzy traderów, którzy wystąpią na konferencji ze wsparciem psychologa sportu będzie dla Ciebie z pewnością dużym zastrzykiem do działania.

Cena konferencji obniżona jest poprzez udział firmy The Proptrading Group oraz mojej grupy RemoteDayTraderGroup.com jako sponsorów. To co płacisz pokrywa koszty wyżywienia, przerw kawowych, sali konferencyjnej oraz koszty organizacyjne.

Tutaj znajdziesz pełen program, opis oraz wszystkie niezbędne informacje: www.konferencjatradingowa.pl

Do zobaczenia we wrześniu!

Tomek Przybycień

 

Jeżeli chcesz zobaczyć jak było na ostatnich konferencjach zobacz poniższe nagranie video i przeczytaj relacje. Mam nadzieję, że spotkamy się na kolejnej edycji DayTrader Event!

 

{youtube}Rfz7xEa9IKU{/youtube}

 

Poprzednie edycje:

  1. Jednodniowa konferencja "Twój start w świecie day tradingu": Relacja z konferencji.
  2. 4 edycja "DayTrader Event" - Kraków: Relacja z Eventu.
  3. 3 edycja "DayTrader Event" - Łódź: Relacja z Eventu.
  4. 2 edycja "DayTrader Event" - Białka Tatrzańśka: Relacja z Eventu.
  5. 1 edycja "DayTrader Event" - Istebna: Relacja z Eventu.

 

Masz pytania odnośnie Eventu? Napisz poniżej :)