[DayTrader Event] - Wywiad z Tomaszem Kaczmarskim - Psychologiem sportu oraz tradingu

wywiad TK

 

Dzisiaj zapraszam Was do wywiadu z psychologiem sportu Tomaszem Kaczmarskim. Psychologiem sportu oraz tradingu. Specjalistą, który ma cholernie duże doświadczenie w swojej branży. Z Tomkiem współpracuje od stycznia tego roku. Niesamowicie jego wiedza i rozmowy, a także ćwiczenia wpłynęły na moją osobę, podejście do tradingu oraz przede wszystkim progress jaki w nim poczyniłem. Dlatego też postanowiłem, że warto by wiedzę o tym poszerzyć.


Słowem wstępu

tkaczmarskiW Polsce nie znałem żadnego tradera, który współpracował z psychologiem sportu. Z Kanady czy USA poznałem wielu traderów. Dlaczego nie spróbować pomyślałem. W końcu nieraz czytałem o tym, jak Adam Małysz nasza duma narodowa skoków narciarskich, powiedział że sukcesy zaczął odnosić od momentu kiedy w jego teamie pojawił się psycholog sportu. To coś znaczy. Poszperałem conieco w sieci zanim znalazłem odpowiedniego psychologa sportu. Z góry odrzuciłem chęć współpracy z coachem, trenerem mentalnym bez wykształcenia stritce psychologicznego. To tak naprawdę wycięło większość trenerów mentalnych czy psychologów sportu (pamiętajcie o tym, że nie każdy tytułujący się jako psycholog sportu ma skończone studia w tym zakresie) z kręgu moich zainteresowań. Nie chciałem współpracować z kimś, kto podziała na moje emocje, ale nie będzie tak naprawdę ze mną pracował. Nie miałem potrzeby połechtania własnego ego i podbudowy. Potrzebowałem osoby, która da mi psychologiczne wsparcie i kopa w tym co robię.

Natrafiłem na stronę Tomka - www.tomaszkaczmarski.com - i to było to. Doświadczenie, wiedza której szukałem. Moją decyzję wzmocnił fakt, że Tomek współpracował już z traderami (m.in. z biurem w Gliwicach, gdzie sam rozpocząłem swoją przygodę na amerykańskich giełdach akcji). Z pewnymi obawami ruszyłem na pierwsze spotkanie. Jak dla mnie przy tego rodzaju współpracy musi między mną, a drugą stroną 'zaiskrzyć'. W końcu muszę się otworzyć, wyjawić swoje demoniczne sekrety haha.

Nie chce wydłużać zbyt tego wstępu. Powiem tylko tak, dzięki Tomkowi przekroczyłem pewne granice w tradingu, które wydawały mi się jeszcze jakiś czas temu nie do przeskoczenia. Co ważne, zrozumiałem że dysponuję naprawdę fajnymi umiejętnościami, bo mimo wszystko nieraz nie doceniałem swojej wiedzy i doświadczenia. Pracujemy nad zmianą moich nawyków, z którymi się borykam bo przyzwyczaiłem się do nich na przestrzeni blisko 9 lat i drzemią we mnie mocno. Ale powoli idziemy do przodu! 

Chcecie się dowiedzieć więcej o Tomku? Zapraszam Was do poniższego wywiadu. Tomek będzie moim gościem na V edycji DayTrader Event. Zapraszam Was serdecznie do udziału. Z pewnością podczas Eventu będzie okazja by porozmawiac z Tomkiem na żywo. Poprowadzi on również dla Was dwa bardzo ciekawe warsztaty:

  1. Koncentracja, relaks i odpoczynek - Skupienie w ciągu całej sesji? To niestety nie jest możliwe. Są jednak sposoby na to by poprawić koncentrację oraz skupienie. W trakcie sesyjnego lunch time'u, Tomasz Kaczmarski pokaże Wam jak zregenerować siły przed kolejną częścią sesji. Poznacie ciekawe techniki oraz sposoby na ponowne nabranie koncentracji. Takie ćwiczenia wykorzystują zarówno traderzy jak i sportowcy podczas codziennych zmagań na rynku. Dowiesz się jak pozytywnie wpływają na trading oraz samopoczucie. Techniki te stosuje osobiście odkąd rozpocząłem współpracę z Tomaszem Kaczmarskim jako moim psychologiem tradingu.
  2. Zorientowanie na zadaniu czy na wyniku? - Jak sądzisz czy najlepsi sportowcy zorientowani są na wynik czy na realizację zadań? Dlaczego Adam Małysz nagle zaczął osiągać sukcesy? Co sprawia, że sportowcy zmieniają postrzeganie i nagle odkrywają drzemiący w nich pokład talentu.

 

 

Tomek Przybycień: Tomek chciałbym aby na początek poznali Cię uczestnicy Eventu. Czy mógłbyś w kilku zdaniach powiedzieć o tym z jakimi sportowcami dotychczas współpracowałeś?

Tomasz Kaczmarski: Pracowałem z zawodnikami wielu dyscyplin sportowych. Począwszy od sportów typowo zespołowych takich jak piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, hokej na lodzie, koszykówka, curling, poprzez sporty, które również można uznać za zespołowe jak taniec towarzyski, akrobatyka, po sporty typowo indywidualne np. sporty walki (karate, MMA, boks, szermierka, judo, jujitsu), pływanie, biegi na różnych dystansach, szachy, poker, skoki do wody, łyżwiarstwo, tenis ziemny i stołowy itd…. Mam to szczęście pracować z wieloma dyscyplinami, poznając specyfikę każdej z nich. Oczywiście nazwisk zawodników podawać nie mogę ponieważ obowiązuje nas Psychologów tzw. tajemnica zawodowa.
A od jakiś kilku lat do grupy sportowców doszła mi praca z Traderami.

 

Jest ich sporo. Masz potężne doświadczenie we współpracy ze sportowcami. Powiedz mi jak porównałbyś współpracę ze sportowcami do współpracy z traderami?

Szczerze kiedy pierwszy raz zjawiłem się na spotkaniu z Traderami miałem dość blade pojęcie jak wygląda ta praca, ale dzięki rozmowom z grupą mogłem poznać specyfikę tego zawodu oraz problemy, nad którymi możemy wspólnie popracować tak aby zwiększyć efektywność każdego z grupy. Szybko spostrzegłem, że Trading ma mnóstwo wspólnych cech ze sportem. Przede wszystkim mamy do czynienia z chęcią osiągnięcia jak najlepszego wyniku, na który nie mamy, tak jak w sporcie, całkowitego wpływu. A dalej mamy: stres, presję, rywalizację nie bezpośrednią, ocenę, motywację, przenoszenie emocji z pracy na niwę prywatną, samorozwój itd…
Trading ma mnóstwo czynników, które występują w sporcie.

 

Jedno spotkanie nie rozwiązuje problemów. Spotykam się z Tobą praktycznie regularnie od stycznia, więc coś o tym wiem. Powiedz mi jak wygląda nazwijmy to proces współpracy z traderami oraz sportowcami?

Oczywiście jedno spotkanie to zbyt mało. Wiele osób przychodzi do Psychologa z myślą, że na jednej sesji rozwiążą swoje problemy, że wystarczy o czymś porozmawiać i wszystko będzie ok. Chcieliby porady oraz gotowych rozwiązań. Taka praca jest bez sensu i jedyna korzyść jaką może przynieś to krótkotrwała poprawa nastroju czy chwilowy wzrost energii i motywacji do działania. Dlatego używamy nazwy Trening Mentalny lub Trening umiejętności psychologicznych. Pod nazwa trening, kryje się rozwój w danym czynniku mającym wpływ na jakość pracy jaką wykonujemy. Trening jest czynnością systematyczną, jest procesem nauki i doskonalenia. Sportowiec czy Trader poznaje różne techniki, narzędzia, na które musi mieć czas aby je sprawdzić i zmodyfikować pod siebie. Każdy z nas jest inny i nie ma jednego wzorca postępowania, w którym powiemy rób tak i będziesz zarabiał miliony, to byłoby zbyt proste  Zawodnik musi poznać siebie, swoje reakcje, motywacje, nastawienie, kontrolować emocje i swoje działania, to wszystko wymaga czasu i często cierpliwości oraz determinacji.

 

Jak emocje mogą wpływać na trading?

Emocje mają ogromny wpływ na nasze działanie. Są naszym ukrytym kierowcą i często mogą zawieźć nas w złe miejsce. Generalnie chcielibyśmy aby nasze działanie było racjonalne, niestety często pod wpływem emocji tracimy tą cechę, co kończy się zaburzeniem naszego myślenia, analizy sytuacji i właściwego sposobu działania. Myślę, że każdy Trader przeżywał chwile frustracji, złości lub po prostu strachu. Ważne jest jak w takich chwilach będziemy reagować i jak szybko wychwycimy sygnały reakcji niepożądanej np. „musze się teraz odkuć”. W jaki sposób te reakcje kieruja naszym działaniem. Zwłaszcza, że i w sporcie i w tradingu mamy mnóstwo czynników, na które nie mamy wpływu a one najczęściej powodują negatywne emocje.

Emocje mogą nam również pomagać. Jesteśmy ludźmi i nie odetniemy się od emocji, ale mamy wpływ na nie poprzez właściwe pozytywne nastawienie, świadomość oraz techniki poprawiające nastrój.

 

Jaką jest pierwsza sugestia by zlokalizować problem tkwiący w psychice tradera?

To też jest proces. Często przychodzi osoba i mówi z czym ma problem, ale w toku rozmowy, psychoedukacji, testów czy narzędzi, które używamy w pracy, wychodzą inne powiązane lub wpływające na dany problem rzeczy. Jako ludzie jesteśmy spójni i jeden czynnik wpływa na zaburzenie innych. Dlatego praca w Treningu mentalnym jest wielowymiarowa i obejmuje mnóstwo czynników wzajemnie na siebie oddziałująch np. motywacja osoby, cechy wolicjonalne, osobowość i radzenie sobie z presją i stresem.

 

Trader musi być skoncentrowany na realizacji swoich założeń. O tym między innymi będziemy rozmawiać na Evencie. Dlaczego skupienie się tylko na wyniku może być dla nas traderów, ale i sportowców destrukcyjne?

Wynik jest czymś o co każdy walczy, ale jednocześnie nie mamy na osiągnięcie go całkowitego wpływu. Po drodze może się wydarzyć mnóstwo rzeczy, które są poza nami, często jednak myśli o tych problemach, przechodzą w gdybanie, które powoduje stres negatywny, ze wszystkimi jego reakcjami zaburzającymi nasze działanie. Wynik jest czymś co uzyskujemy na samym końcu naszego działania. Często jednak zawodnicy i traderzy są tak mocno skupieni na wyniku, że przysłania im on koncentrację na działaniu i na właściwej realizacji poszczególnych zadań.

Zadania są tym na co mamy wpływ. Tym co umiemy i do czego się przygotowujemy. Poprzez właściwą realizację zadań uzyskujemy dopiero jakiś wynik. Nie zawsze będzie on satysfakcjonujący ale dzięki temu też się uczymy i rozwijamy.

Chcemy aby sportowiec był skupiony na właściwej realizacji zadań i swoich założeń a po ich wykonaniu zobaczy jaki osiągnie wynik.

 

Z doświadczenia wiem, że najtrudniejsza dla tradera potrafi być przerwa od grania. Jak temu zaradzić - co zrobić by wolne trader potrafił potraktować w sposób pozytywny. By umiał odpocząć od rynku.

Zagrożeniem w tym zawodzie jest to, że można łatwo wpaść w mechanizm uzależnienia. Jest on powiązany z ciągłym dopływem adrenaliny oraz ciągłą aktywacją ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności, nagrody tu w postaci udanych transakcji. Nasz mózg i organizm przyzwyczajają się do tego stanu i łakną go. Oczywiście dotyczy to Traderów, którzy Graja emocjonalnie. Wtedy ciężko jest odpocząć a przecież organizm i mózg tego potrzebują. Sportowiec podejmuje rywalizację np. raz w tygodniu lub czasem nawet raz na miesiąc, Trader przychodzi na zawody każdego dnia. Dlatego natężenie stresu a za nim hormonu kortyzolu może być znacznie większe niż u sportowca, zwłaszcza, że ci rozładowują część tego napięcia w czasie aktywności fizycznej.
Kolejnym czynnikiem jest to czy przerwa jest czymś zaplanowanym, przygotowanym czy też wynika z jakiś przyczyn nagłych np. u sportowców może być to kontuzja. Wtedy trudno jest sobie taką przerwę na początku odpowiednio zorganizować.

Zawsze powtarzam zawodnikom, że przerwa jest czasem, który trzeba odpowiednio wykorzystać np. do robienia rzeczy, na które wcześniej nie miało się czasu lub możliwości, poznawania czegoś nowego, załatwienia swoich spraw, które odkładaliśmy, zadbania o rozwój własny. To też jest odpoczynek.

 

Jako psycholog sportu wspierasz swoich podopiecznych. Jednak nie nauczysz ich jak grać w piłkę czy jak trejdować. Komu polecasz współpracę z psychologiem tradingu.

Wszystkim ponieważ to właśnie psychika będzie decydować czy wykorzystasz swoje umiejętności, czy też pomimo wielkich umiejętności i predyspozycji nie będziesz w stanie przeskoczyć jakiegoś pułapu. Mnóstwo zawodników ma wspaniałe, wytrenowane umiejętności oraz predyspozycje do uprawiania danej dyscypliny ale cały czas napotykają problemy w postaci błędów, które popełniają a te błędy wynikają często właśnie z niedostatecznych umiejętności psychologicznych.

 

Co dla Ciebie jest najlepszą oceną własnej pracy?

Oczywiście progres zawodnika/tradera, zwiększenie jego efektywności. To jest dla nas wymierny czynnik naszej wspólnej pracy.

 

Na evencie przeprowadzisz również warsztaty z pracy nad koncentracją, skupieniem, ale i relaksacją podczas tradingu. Dlaczego jest to tak ważny aspekt w dniu sesyjnym?

Trading jest bardzo trudną i obciążającą pracą, zwłaszcza sferę psychiczną człowieka. Mamy mnóstwo emocji, napięcia, musimy przez wiele godzin być maksymalnie skoncentrowanym, wszystko to ogromnie obciąża nasz układ nerwowy, powoduje zmęczenie, które może prowadzić do zaburzenia efektywności naszej pracy. Dlatego dobrze jest wykorzystywać na bieżąco nawet krótkie przerwy aby się zregenerować, dać umysłowi o raz układowi nerwowemu chwilę odpoczynku, odłączenia się i zdystansowania, wtedy nawet po krótkiej ale dobrze wykorzystanej na regenerację przerwie, łatwiej wraca się do pracy, umysł jest bardziej chłonny, wypoczęty, dotleniony i znów może podjąć efektywną pracę.  

 

Dziękuję Ci bardzo za ten wywiad. Do zobaczenia na kolejnym naszym spotkaniu, ale również na DayTrader Event w dniach 9-11 września w Katowicach.

 

 

O DayTrader Event

 

W tym roku stawiam na rozwój warsztatu traderskiego oraz psychologicznego i emocjonalnego w formie jakiej zapewne jeszcze nie doświadczyłeś w Polsce. Połączenie wiedzy traderów, którzy wystąpią na konferencji ze wsparciem psychologa sportu będzie dla Ciebie z pewnością dużym zastrzykiem do działania.

Cena konferencji obniżona jest poprzez udział firmy The Proptrading Group oraz mojej grupy RemoteDayTraderGroup.com jako sponsorów. To co płacisz pokrywa koszty wyżywienia, przerw kawowych, sali konferencyjnej oraz koszty organizacyjne.

Tutaj znajdziesz pełen program, opis oraz wszystkie niezbędne informacje: www.konferencjatradingowa.pl

Do zobaczenia we wrześniu!

Tomek

 

Jeżeli chcesz zobaczyć jak było na ostatnich konferencjach zobacz poniższe nagranie video i przeczytaj relacje. Mam nadzieję, że spotkamy się na kolejnej edycji DayTrader Event!

 

{youtube}Rfz7xEa9IKU{/youtube}

 

Poprzednie edycje:

  1. Jednodniowa konferencja "Twój start w świecie day tradingu": Relacja z konferencji.
  2. 4 edycja "DayTrader Event" - Kraków: Relacja z Eventu.
  3. 3 edycja "DayTrader Event" - Łódź: Relacja z Eventu.
  4. 2 edycja "DayTrader Event" - Białka Tatrzańśka: Relacja z Eventu.
  5. 1 edycja "DayTrader Event" - Istebna: Relacja z Eventu.

 

Masz pytania odnośnie Eventu? Napisz poniżej :)