[Trading] - Granie na spadki - pump and dump cz. 2

myos tlo

 

W ostatnich miesiącach, mocniej skupiłem się na tanich spółkach. Na tzw. pump and dumps, o których wielokrotnie już pisałem. Pumpy to po prostu spółki, które niekoniecznie na bazie jakiegokolwiek newsa -  generuja bardzo mocny ruch wzrostowy. Tak szybko, jak dochodzi do wzrostu trafia się równiez ruch spadkowy. Czego efektem w wielu przypadkach jest po prostu powrót do miejsca wybicia. To nie jest prosty trading, mimo że wykresy nieraz mogą mówić co innego. Dzisiaj opowiem o tym, jak nie dać się wyzerować próbując "szczęścią" na tego typu spółkach. Albo masz strategie grania na nich albo polecisz szybciej niż Ci się wydaje.

Na początek proszę byś spojrzał i przczytał poniższe artykuły. To dobre wprowadzenie do tematyki strategii grania na spółkach.Taki wstępniak, dzięki któremu będziesz już w temacie zanim przejdziemy do sedna dzisiejszego wpisu.

Lista artykułów:

1. Gra na spadki - dlaczego ją lubię.

2. Pump and dumps na tanich spółkach.

3. Głośno w mediach o Pump and Dump.

4. Potencjał i dynamika na tanich spółkach.

5. Zagrania na Evry i CBAK.

 

 

Jakie wykresy obserwuje

Zacznijmy od tego, że pod kątem shortów - obserwuje 1 minutowy wykres, z którego biorę główne sygnały na otwarcie pozycji. Dodatkowo odpaloną mam pięciominutówkę. Ale nie stanowi ona dla mnie podstawy do podejmowania decyzji o otwarciu pozycji. 5 minutowy interwal natomiast wykorzystuje pod kątem szukania wsparć/oporów na których może pojawić się zastopowanie ruchu wygenerowanego z 1 minutówki.

Spójrz na poniższy kawałek wykresu spółki DRYS. Wielu przewinęło się ludzi, którzy wchodzili w krótkie tylko z powodu, że mocno wzrosła. Że wyżej już nie pójdzie itp. itd. Proste bujanie w obłokach początkujących, jak i tych mając się za wyjadaczy, ale nie posiadających ani wyników ani setupu pod który grają.

 

drys5kom

 

Zaznaczyłem trzy potencjalne miejsca zgodne z zasadą, wyżej już nie pójdzie bierzemy shorta :) Czyli granie bez strategii. Dobrze o ile po każdej z takich mocnyh świec spadkowych następowałoby wyjście, ale logika myślenia początkującego jest zwykle taka że kurs powinien spaść zdecydowanie mocniej i drobny zysk, to zysk za mały. Często pojawia się w głowie plan zostawienia overnighta. Dzięki takim zachowaniom traderów, przy luce dnia kolejnego następuje paniczne pozbywanie się akcji przez ubranych w shorty. Często dopiero po takim ruchu, następuje formowanie się ciekawych układów, pod które można zacząć grać na krótkie. O tym nieco niżej :)

 

WAŻNE! Sygnały na wejście obserwuje patrząc na interwał 1 minutowy. Potencjalne poziomy wyjscia z pozycji (jeżeli wsparcie zadziała) lub miejsca gdzie ruch może nabrać rozpędu obserwuje na interwale 5 minutowym.

 

Statystyki mają znaczenie, ale ważny jest timing

Oczywiście, jeżeli spojrzymy na statystyki - spóki z tzw. grupy pump and dump z olbrzymim prawdopodieństwem spadną tam skąd startowały. Zwykle po prostu nic nie stoi za ruchem, poza kamapnia PR, czy pompowaniem w trading roomach. Problem możesz mieć taki, że wejdziesz w shorta za wcześnie i mocno Cię przewiezie, aż do zczyszczenia depozytu. Ileż w ostatnim czasie mógłbym wymienić przykładów spółek, które wystartowaly z 1$ dochodząc na 3 czy 5$ w jednej sesji, mając w kasie 10k$, a wycenę na poziomie np. 100 mln$. I co teraz? Weźmiesz shorta z poziomu 5$, tylko dlatego że doszło do 500% wzrostu? I co zrobisz gdy taką decyzję podejmie setki takich traderów jak ty? I dzień później gdy kurs otworzy się po 5.50$ wszyscy zaczniecie wywalać shorty, podbijając sobie kurs. To szybka droga do margin calla. Pewnie, czasem Ci się może udać - zapewne będziesz te udane transakcje tylko pamiętał :) Norma. Weź znajdź potwarzalność Serio, to nic trudnego. Wymaga jednak od Ciebie nieco przygotowania. Cholernie rozwala mnie u początkujących ta potrzeba wchodzenia w pozycje "bo coś mi się tam wydaje". Czemu nie dasz sobie statystycznie większej szansy na powodzenie w tradingu? Pamietaj, że nikt Cie w nim nie pogania, tu nie trzeba się śpieszyć.

Poniżej kilka przykładów spółek, aby pokazać że statystycznie spółki które nie mają żadnej faktycznej wartości, a ich newsy i PR to czysty bullshit - kończą jak kończą. Jednak co dzieje się pomiedzy jest bardzo ważne i to "pomiędzy" może wykończyć Twój rachunek i zniszczyć nerwy :)

Spójrz na poniższe wykresy spółek. Widzisz tą powtarzalność: mocny wzrost (do kilku sesji - typowo praboliczny ruch), nagłe odwrócenie i powrót w rejony wybicia. Można by powiedzieć łatwe pieniądze. Kluczem jest jednak moment, w którym otworzysz pozycję. Ja trejduje day tradingowo, więc odwrócenia szukam na nich. Nie treduje idealnie, nie łapie górki na shorta - nie jestem mistrzem :) Mogę być spóźniony do idealnego wejścia, ale lepiej stracić kilka czy kilkanaście centów ruchu niż być za wcześnie 50 czy 150 centów ruchu.

 

drys

 

drys

 

drys

 

drys

 

drys 

 

drys

 

Znaczenie wolumenu

Wolumen jest kluczowy by w ogóle spojrzeć na spółkę. Jeżeli obrót nie odstaje niczym od normy (średniego dziennego obrotu danej spółki lub nie widać wzrostu płynności na danej spółce w stosunku do tego samego okresu z dnia poprzedniego) to nie rozważam w ogóle tradingu na danej spółce.

Jak znajduje takie informacje? Dam Wam dwa rozwiązania - jedno darmowe, a drugie płatne. Jak możesz się domyślić darmowe ma swoje ułomności. Po prostu bazuje na opóźnionych o 15 minut danych. W przypadku jednej ze strategii które wykorzystuje nie ma takie opóźnienie znaczenia. W przypadku natomiast tego co opisuje w tym artykule 15 minut opóźnienia nie wchodzi w grę.

Opcja przeglądu spółek, które mają zwiększony wolumen w stosunku do normy przy wykorzystaniu serwisu Finviz.com. Wchodzisz na finviz.com -> następnie wybierasz dział Scanner. Następnie interesują mnie dwa pola:

1. Relative Volume

2. Current Volume 

 

Poniżej przykładowy filmik, na którym przedstawiłem jak to wygląda od strony znalezionych spółek i co to oznacza spoglądając na wykres.W tracie sesji korzystam z Trade Ideas i skanerów, które bazują na nim. Pisałem o tym już dwukrotnie, dlatego odsyłam do poniższych artykułów, gdzie znajdziesz dokładnie wypisane informacje o tym jak szukam spółek.

1. Low float stocks

2. Hot stocks - jak znajduje "gorące" spółki

 

Co jest dla mnie kluczowe przy otwieraniu / zamykaniu pozycji

Są dwa aspekty, na które zwracam szczególną uwagę. Dzisiaj opowiem o jednym z nich. Tym, który ma dla mnie większe znaczenie. O drugim za jakiś czas. To nie żadna wiedza tajemna, to jedna z najprostszych rzeczy w tradingu.

Spójrzmy raz jeszcze na wspominany wcześniej wykres DRYS. Jest to wykres z jednej z ostatnich sesji kieyd na niej trejdowałem. Znaczenie dla mnie ma charakterystyka na układzie:

 

1. Wyrysowanie interesującego mnie układu

 

drysshort pl

Co widzisz na tych układach? Odpowiedz sobie na to pytanie sam, najlepiej notując. Po czym przejdź do poniższej notki.

Zauważ, że w początkowej fazie sesji doszło do mocnego wzrostu na spółce DRYS. Wyrysowała ona lokalne szczyty w rejonach 6.30-40$. Po pierwszym z tych ruchów doszło do korekty, następnie kolejne podejście w rejony 6.40$, znowu korekta. Po czym wydawałoby się już, że kurs wybije górą - doszedł do poziomu 6.45$. Dlatego też zaznaczyłem na wykresie, że pierwszy układ polecam traderom z doświadczeniem. Ponowne podejście pod high na większym wolumenie mogłoby spowodować chęć otwarcia długiej pozycji. Czego oczywiście nie neguje, nieraz taki układ kończy się dalszym wzrostem. Jednak znaczenie ma obserwacja taśmy - tape reading. W tym przypadku, czego niestety na wykresie nie można zobaczyć - doszło tylko do wypchnięcia kursu. Z ceny 6.40-45$ zostały zebrane wszystkie duże zlecenia ze strony offer. Po czym pojawił się olbrzymi wolumen, który w jednej świecy zepchnął kurs z tych poziomów w rejony 5.80$.

Tutaj zaczął się rysować drugi, można by powiedzieć że już klasyczny układ dla tego typu ruchów.

Co widzisz na poniższym wykresie?

 

drysshort pl1

Znaczenie ma tutaj układ świec. Na odwróceniu, każde podbicie wykorzystywane jest tylko do wyprzedaży akcji. Świetnie jeżeli po stronie offer pojawiają się na podbiciach ukryte zlecenia. Dodatkowo jeżeli po bid pojawiają się większe zlecenia kupna - jednak nie realne, a takie które jedynie sztucznie tworzą wrażenie popytu, a następnie po wybraniu offerów są szybko kasowane. To najlepszy układ zwiąstujący kontynuację ruchu. Po którym jak widać wygenerowany został świetny spadek. W moim przypadku wejście miało miejsce w rejonach 5.62$ z częściowym wyjście, 5.41$, a następnie dobraniem zaraz gdy kurs te ważne wsparcie wybrał.

Dlaczego wspominam o poziomie 5.40$. Jak zaznaczyłem na początku tego artykułu. 5 minutowe interwały wykorzystuje albo do wyjścia z pozycji albo jako poziomu gdzie może dojść do przysieszenia ruchu. W tym przypadku doszło do przyspieszenia ruchu. Zachowawczo zrealizowałem część zysku, jednak gdy zobaczyłem iż będzie dobra kontynuacja, pozycje ponownie powiększyłem. Poniżej 5 minutowy interwał - zaznaczone wsparcia, które miały dla mnie znaczenie w przypadku odwrócenia ruchu:

 

drys5 pl

 

 

2. Realizacja tego układu na wzmożonym wolumenie.

Wolumen jest kluczowy przy takim ruchu. Gdy go nie ma na ważnych wybiciach lub na ogólnie rysowaniu układu - NIE GRAM. Ruch wzrostowy generowany na zerowym wolumenie - jest zbyt niepewny, zbyt łatwy do dalszego wypchania lub pojawienia się nagle bardzo szerokiego spreadu. W przypadku DRYS - spójrz na zmiany wolumenu w kluczowym dla mnie poziomach ruchu. Oczywiście to wolumen, który widzisz "PO". Ale w trakcie jego generowania, trader widzi że jest więcej wolumenu - poprzez liczbę transakcji czy wielkość transakcji, które widoczne są na oknie transakcyjnym.

 

drysshort wolumen

 

 

Kiedy trejduje ten układ 

Powiem tak, największe znaczenie ma dla mnie wyrysowanie się układ w ciągu maksymalnie 1 godziny sesyjnej. Jak na powyższym przykładzie - ten ruch był wygenerowany w ciągu pierwszej godziny. Zauważ co działo się później. Wolumen drastycznie spadł, zmienność również zdecydowanie zmalała. Nie znaczy to że pieniądza tam już nie było, ale na pewno nie był on tak "czytelny". 

 

Czego szukać 

Jeżeli ten artykuł Cię zainspirował do tego by spróbować trading na tego typu spółkach - bardzo się cieszę. Pamiętaj jedna by nie zacząc na huraaaaaaaaa. Zacznij od obserwacji takich spółek, poświęc trochę czasu na analizę tego co się dzieje, na znalezienie powtarzalności, na zrozumienie z kim grasz na rynku i jak ważne jest trzymanie się jasno rozpisanych zasad. W graniu na pump and dumps - kluczem jest swoja strategia, którą rozumiesz i stosujesz bez zbędnych wahań. Nie mówię tego ot tak. Po prostu jesteś nowy w tradingu to miej się zajebiście na uwadze. Odsyłam do dwóch artykułów, które powinny Ci uzmysłowić, że pomimo tego iż statystycznie spółki wracają (te których ruch jest bez pokrycie, nie na bazie wyników, newsów - po prostu zwykła spekuła i emocje które ruszyły kursem), możesz doświadczyć bardzo bolesnej lekcji.

Przeczytaj te dwa artykułu:

1. Wyżej już nie wzrośnie lub mocniej już nie spadnie.

2. Jakie jest ryzyko grania na spadki.

 

Powodzenia!