[Trading] - Jaki trading po split i reverse split akcji

reversesplit

 

Co jakiś czas możesz zauważyć na rynku, że spółka która jednego dnia kosztowała np. 25 centów, kolejnego jest po 6.5$. Lub jednego dnia z 120$ spółka nagle jest warta 20$. W każdym z tych przypadków, odpowiedzialny może być za to news który pojawił się akurat na spółce. Jednak istnieje również inna możliwość - reverse split lub split akcji.

Dzisiaj opowiem o tym na czym polegają splity / reverse splity akcji oraz czemu są one dokonywane na akcjach notowanych na amerykańskich giełdach. 
 

Na czym polega Split akcji

Najprościej ujmując jest to podział akcji przy zachowaniu dotychczasowego kapitału akcyjnego spółki. Jednego dnia posiadasz 1 akcję o wartości 100 zł. Spółka podejmuje decyzję o splicie akcji w stosunku 10 do 1. Oznacza to, że za kazdą jedną akcję otrzymujesz 10.

 

Dlaczego dokonywany jest Split akcji?

Często powód jest taki, że spółka jest dość droga. Przez to interesuje mniejszą liczbę inwestorów czy traderów. Spada przez to na niej obrót, spready są większe. Firmą chcęc zainteresować kursem spółki większą liczbę graczy dokonuje jego podziału. sób które zaczynaja na rynku. Różne natomiast mogą być tylko jej wariacje. Założenie jest proste. Wyobraź sobie kurs akcji na poziomie 350$ za akcję ze spreadem (różnica między ceną kupna i sprzedaży) na poziomie np. 65 centów. Teraz wyobraź sobie spółkę za 35$ za akcję ze spreadem na poziomie 3 centów. Która jest dla Ciebie bardziej aktrakcyjna do tradingu? Odpowiedź nasuwa się sama :)

Niższa cena akcji zawsze jest bardziej atrakcyjna dla mniejszych graczy. Dlatego też bardzo często po splicie akcji, kurs rośnie bo przyciąga większa liczbę małych graczy w których głowach kotłuje myśl, że czemu kurs nie miałby wrócić do tego sprzed splitu. Pamiętaj jednak, że po splicie akcji, mimo że kapitalizacja spółki się nie zmienia - to akcji przybywa.

 

Zachowanie kursu po Splicie akcji

Tutaj niestety, ale nie wrzucę nic ciekawego z ostatniego czasu. Po prostu brak splitów. Zaktualizuje ten podpunkt, gdy się coś ciekawego pojawi.

 

Na czym polega Reverse split akcji

Reverse split polega na zwiększeniu liczby akcji na danej spółce, przy zachowaniu jej dotychczasowego kapitału akcyjnego. Jednego dnia posiadasz 10 akcji o sumarycznej wartości 100 zł (10 zł każda akcja). Spółka podejmuje decyzję o reverse splicie akcji w stosunku 10 do 1. Oznacza to, że z posiadanych 10 akcji, pozostanie Ci 1 akcja o wartości 100 zł.

 

Dlaczego dokonywany jest reverse split akcji

Najczęściej powodem reverse splitu jest strach spółki przed wyrzuceniem z notowań na danej giełdzie. Np. na giełdzie NASDAQ jeżeli spółka utrzymuje się poniżej ceny 1$ przez okres dłuższy niż - zostaje przeniesiona na rynek OTC. Na przykładzie spółki IDXG, na której w dniu 29 grudnia doszło do reverse splitu w stosunku 1 do 10. Kurs spólki znajdował się poniżej ceny 1$ i/lub wartość rynkowa spółki spadła poniżej 1 miliona dolarów. W związku z tym spółka otrzymala wezwanie do zaradzenia tej sytuacji w przeciągu 90 dni w innym wypadku zostanie usunięta z giełdy.

 

idxg news

 

Jak widać kurs spółki w dniu poprzednim zamknął się na cenie 0.72$. Jeżeli posiadałeś 100 akcji danej spółki ich wartość w chwili zamknięcia giełdy wynosiła 72$. Kolejnego dnia, obudziłeś się posiadając 10 akcji spółki po cenie 7.2$ (czyli ich łączna wartość nadal wynosiła 72$). Jednak nie masz pewności czy kurs tego dnia otworzy się dokładnie po tej cenie lub niższej.

 

idxg

 

Zachowanie kursu po Reverse splicie akcji

W przypadku wspomianego wyżej IDXG, reverse split dokonany był tylko i wyłącznie by ratować spółkę przed wyrzuceniem z notowań na NASDAQ. Jakiś szczególny news to nie jest prawda? Raczej kiepska sprawa. Stąd też rynek tej wiadomości nie odebrał dobrze. W dniu reverse splitu kurs spadł do poziomu 5.5$. Czyli ktoś posiadający dzień wcześniej akcje o wartośic 72$, tego dnia stracił na nich 23,6%. Dużo. Reakcja na taki "news" nie mogła być szczególna.

Inny z przykładów z ostatnich dni. Spółka ETRM - po reverse splicie doszło na niej do ruchu na poziomie blisko 1500% w kilka sesji.

 

etrm

 

 

Gdzie szukać informacji o nadchodzących splitach/reverse splitach akcji

Informacje te są oficjalne, dlatego też nie stanowią wiedzy tajemnej :) Dane dotyczące splitów i reverse splitów oraz ich wielkości znajdziesz między innymi tutaj:

1. Oficjalna strona NASDAQ.

2. Korzystając z platformy newsów Benzinga PRO - przetestuj za darmo przez 14 dni.

3. Często informacje takie dostarcza broker, u którego masz konto.

 

 

 

Masz pytania? Lub chciałbyś się podzielić innymi informacjami? Zapraszam do komentowania.