[Trading] Dostosowanie się do zmienności na rynku - niezależnie od sentymentu

longshort

 

W miniony wtorek, po wielu tygodniach (jak nie miesiącach) miała miejsce sesja o zdecydowanie większej dynamice i zmienności. Sesja jakie bardzo lubię, chyba jak większość daytraderów którym odpowiadają większe wahania cen. Chciałbym w dniu dzisiejszym co nieco opowiedzieć o tej sesji. To naprawdę dobry przykład sesji tradingowej, w której trzeba dostosowywać się do tego co jest grane, a nie do tego co chcielibyśmy zobaczyć lub do marzeń o tym, że to ten dzień kiedy poleje się krew na rynku.

 

Nigdy nie jest za nisko / nigdy nie jest za wysoko

Zwykle trader otwierając swoją pozycję zapamiętuje jej cenę. Np. czekał na otwarcie pozycji krótkiej z 10.50$, otwarł i zrealizował 45 centowy ruch, zamykając pozycję po cenie 10.05$. Utki mu w pamięci to, że pierwsze jego wejście w pozycję miało miejsce z ceny 10.50$.

Po chwili trader spojrzał na kurs spółki i pomyślał, kurs spada dalej już jest 9.90$ - i pierwsza myśl "mogłem trzymać". Jednak bardzo często pojawi się pewien błąd wynikający ze stałego, nazwijmy to "wspominania" ostatnio posiadanej na spółce pozycji. Gdy kurs znalazł się na poziomie 9.90$, może to być nadal dobra okazja do wejścia w krótką pozycję. Jednak trader będzie myślał.. "eee, nie, jest już za nisko, przecież miałem ją z 10.50$. Mocniej nie spadnie". Jest to bardzo częsty błąd, ale wynika on przede wszystkim ze złego spojrzenia na kurs spółki.

 

Pamiętaj, że nigdy nie jest za nisko, ani nigdy nie jest za wysoko. Definiujesz to bowiem sam, poprzez posiadane jeszcze świeże wspomnienie ostatniej pozycji.


Co należy zrobić aby nie blokować się przed ponownym otwarciem pozycji? Potraktuj każde wejście jako osobną transakcję. Nie jako jedna ciągłość. Jeżeli po spadku z 10.50$ do 10.05$... zauważyłeś przesłanki do ponownego otwarcia pozycji krótkiej z 9.90$ - realizuj te założenia. Pamiętaj - jeżeli robisz coś zgodnie z założeniami Twojej strategii - realizuj to. Taka sama sytuacja może pojawić się przy ruchu wzrostowym. Ponownie spojrzymy na to dość analogicznie.

 

Wyżej opisany problem często bywa powtarzany na mocnych i zmiennych sesjach. Przedstawię to na kilku przykładach spółek, które trejdowałem w miniony wtorek.

 

#1 PRZYKŁAD - EJ

Na spółce EJ

- otwarłem pozycję krótką pomiędzy 5.55-5.50$

- realizacja zysku nastąpiła na poziomie 5.40-46$.


Był to w miarę krótki i szybki scalp. Po chwili pojawiła się kolejna okazja do otwarcia pozycji krótkiej poniżej 5.40$. Zaznaczyłem ten rejon na poniższym wykresie. Niestety, ale w związku z tym, że na spółce pojawił się SSR (restrykcja umożliwiająca otwarcie pozycji krótkiej tylko na upticku) nie udało mi się ponownie wejść w krótką pozycję. Pomimo tego, że spółka ta ma małą dzienną zmienność, nie wahałem się tym razem aby próbować zagrać pod kolejną falę spadkową. Niestety nie udało się.

Jak widzimy na wykresie, kurs ładnie zanurkował aż poniżej 5.00$. Prawda, że warto było zagrać? Tak, jednak kiedy kurs dotarł już do poziomów w okolicach okrągłej psychologicznej ceny 5$ postanowiłem spokojnie posiedzieć i poczekać na ewentualne odwrócenie (a o tym w opowiem w dalszej części). Dla niektórych graczy, wybicie poniżej 5$ było pierwszym momentem kiedy otwarli krótką pozycję tego dnia na spółce EJ. I również byli oni w stanie zrealizować kilkunastocentowy ruch.

 

 ej ls

 

 

#2 PRZYKŁAD - VIPS

Na spółce VIPS zagrałem dwukrotnie (raz w rejonach 19.00-19.30$), drugi raz zgodnie z poniższym opisem.

- otwarłem i dobierałem do pozycji pomiędzy 20.36-56$

- realizacja zysku następowała w przedziałach 20.57-20.92$.


Nieco dłuższe już pozycje. bo realizacje zysków od kilkunastu do kilkudziesięciu centów. Jednak co było kluczowe zupełnie nie wspominałem pozycji którą otwierałem w rejonach 19$. Pomimo tego, że kurs odrobił cały poranny spadek, nadal wiedziałem że nie powinno to wpływać na moje postrzeganie sytuacji. Jeżeli pojawia się sygnał zgodny z moimi założeniami - realizuje go.

Dlatego też, long z rejonów wyżej opisanych w pełni się sprawdził. Patrząc na wykres pozycje były brane na chwilę przed dynamicznym ruchem - najbardziej dynamicznym w tej sesji. Często traderzy mają problem z otwarciem pozycji mając w pamięci to, że posiadali longa np. 2$ niżej. Postaraj się aby nie wpływało to na Twoją ocenę sytuacji. W przeciwnym razie ograniczasz swoje możliwości zarobkowe.

 

 

 

 vips ls1

 

 

Nie idź w zaparte - nie bądź po jednej stronie rynku

Jak to mówią "uparty jak osioł". Nie pozwól by tak został oceniony Twój trading :) Błędne spojrzenie na wykres, czasami powoduje, że trader nie potrafi zamknąć posiadanej pozycji i uzmysłowić sobie że to już - że to ten moment kiedy trzeba zrealizować zysk lub powoli pojawiająca się stratę, bo kurs odwrócił.

Umiejętność przyznania przed samym sobą do tego, iż rynek się zmienił. Do tego, że należy zamknąć jak najszybciej pozycję. Do uzmysłowienia sobie, że rynek daje odwrotną okazję do zarobienia. To naprawdę ważne cechy tradera. Skutecznego tradera, który szuka stale okazji, nie potrzebując udowadniania każdą otwieraną pozycją do posiadania racji.

Spotykam się z traderami, którzy grają tylko po jednej stronie rynku. Np. nauczyli się trejdować tylko na długie pozycje, kupując akcje. Kiedy pojawia się mocna sesja spadkowa na całym rynku - mają duży problem bo stale szukają momentu odwrócenia. Proponuje w takim wypadku pomyśleć nad dodaniem do wachlarza strategii - kolejnej, którą będziesz w stanie wykorzystać kiedy masz przeciwne ruchy. Strategie działająca na longi, jesteś w stanie w dość podobny, analogiczny sposób przełożyć na shorty. Wystarczy trochę nad tym popracować.

 

Kilka lat temu, kiedy trejdowałem jeszcze w biurze tradingowym, jeden z traderów był takim upartym człowiekiem. Mawiał "niżej nie spadnie". Były to lata kryzysu, spadło niżej. Szukając stale okazji do otwarcia longa, trader stracił cały ruch spadkowy na spółce. W ciągu jednej sesji kurs spadł z 12-13$ do nieco poniżej 1$. Poprzez szukanie longów, stracił on dużo dolarów. Nie wierzył w to, że niżej kurs nie spadnie. Czekał na odbicie, ale chyba dość w ciemno skoro co chwilę widział, że to już, że kurs odbije. W międzyczasie natomiast tak naprawdę przegapił on cały ruch spadkowy. Trader ten dość szybko skończył swoją karierę. Jednak chciałbym aby opis tej sytuacji posłużył za przykład, iż na giełdzie nie ma rzeczy niemożliwych. To my dopasujemy się do tego co dzieje się na rynku. To nie rynek dostosowuje się do nas.


 

Dostosuj się do zmienności i zarabiaj w dwie strony

Rozwiązaniem na problem upartości, jest elastyczność w tradingu. Powrócę tutaj do przykładów opisanych nieco wyżej. Na części z tych spółek grałem na shortach, na części tylko obserwowałem pod kątem potencjalnego odwrócenia na rynku. Doświadczenie uczy, że tak jak szybko kurs spadł, tak szybko może wzrosnąć i zniwelować cały spadek (lub wzrost analogicznie to traktuje).

 

 

#3 PRZYKŁAD - EJ

Ponownie zwrócę uwagę na spółkę EJ. Tym razem jednak na na oczekiwanie pod odwrócenie i otwarcie w związku z tym pozycji długiej.

 - otwarłem pozycję długą z ceny 5.00$

 - realizacja zysku nastąpiła na poziomie 5.12-19$.

 

Po dynamicznym spadku w pierwszej godzinie sesyjnej, zaobserwowałem powoli budujący się poziom ograniczenia w przedziale 4.90-5.00$. Stało się to dla mnie dość jasne, iż wybicie poniżej 4.90$ otworzy drogę ku dalszej fali spadkowej. Jednak wybicie ceny 5.00$ w górę to potencjalne odwrócenie porannego spadku. W międzyczasie obserwowałem również co dzieje się na indeksie. A i tam pojawiło się powolne odbicie. Strategia mówiła otwórz longa z ceny 5$. I tak również zrobiłem realizując ruch cenowy wynikający ze strategii.

Kurs jak widzimy w dalszej części odbił mocniej. Jednak nie działo się tam nic bo dawałoby sygnały na otwarcie długiej pozycji zgodnych z moimi strategiami.

 

 ej ls1

 

#4 PRZYKŁAD - RENN

Dobrym przykładem jest spółka RENN. W końcowej fazie spadku (którą jako końcowa mogłem stwierdzić dopiero po pewnym czasie) otwarłem długą pozycję z poziomu 3.05-02$. Bazowałem wtedy głównie na analizie tape readingu. Niestety, ale natrafiłem na dość mocne zlecenie, które po markecie zepchnęło kurs w rejony 2.90$. Zamknąłem tam pozycję ze stratą. Jednak nie zakończyłem na tym. Postanowiłem poobserwować, co wydarzy się dalej oczekując na możliwe odwrócenie. 

Okazja pojawiła się chwilę później - zauważyłem coraz to nowe pojawiające się zlecenia kupna na poziomie 2.88-95$. W związku z tym uznałem, iż jest to poziom interesujący by jednak ponownie otworzyć pozycję długą. Nie przejmowałem się tym, że chwilę wcześniej na poziomie 2.90$ zamknąłem longa. To była poprzednia transakcje, teraz jest nowa. Nowa sytuacja dostosowana do tego co zmieniło się na spółce. 

Ponownie.

- otwarłem pozycję długą z ceny 2.90-3.14$

- realizacja zysku nastąpiła w przedziałach cenowych 3.11-34$.


W tradingu wykorzystuje analizę tape readingu. Jednak zawsze wspieram się również podstawowymi założeniami analizy technicznej. Nie można być ignorantem w tych kwestiach. Proszę zwróć uwagę, jak rysowały się kolejne dołki (zaznaczyłem je w kółku). Jeżeli trader posiada pozycję krótką, np. otwartą z poziomu 3.30$. Musi zwracać uwagę na to czy nie ma miejsce odwrócenie.

Na poniższym przykładzie takie informacje pojawiły się:

- wraz z kolejnym dołkami, które rysowały się coraz wyżej

- wybiciem powyżej ograniczenia (prostokąt na poniższym wykresie)

 

Te dwie informacje muszą stanowić dla tradera ostrzeżenie, że zmienił się rynek i należy zrealizować jeszcze posiadany zysk. Jeżeli natomiast grasz na odwrócenie - były to doskonałe okazje by otworzyć pozycję długą.

 

 renn ls

 

 

Możliwość tradingu nie tylko na wzrost kursu akcji, ale również na spadek - zwiększa nasze możliwości na rynku. Jest to szczególnie ważne, kiedy pojawiają się bardzo zmienne sesje. Największym wrogiem początkującego tradera bywa jego upartość oraz nieumiejętność szybkiego dostosowania się do rynku. Pamiętaj! Elastyczność w tradingu jest cechą, którą trzeba się nauczyć. Elastyczność w tradingu jest Twoim sprzymierzeńcem :)

 

Wolelibyście abym przykłady opisane powyżej zamieszczał w formie video wraz z nagraniem sesyjnym na którym widać zawierane pozycje oraz jak prezentowały się w danej chwili kwotowania? Jeżeli tak napisz poniżej w komentarzu!