[Podstawy] - Dlaczego stop loss jest taki ważny

stoploss

 

Strata to nieodzowny element w tradingu. Rzecz, do której trader musi przywyknąć, jeżeli chce normalnie funkcjonować na rynku. Nie ma 100% trafności transakcji (a może i jest, a mnie się nie udało :)). Dlatego też w pierwszym okresie nauki tradingu, musisz nauczyć się tracić. Ważne - tracić z głową, z zasadami oraz z pełną świadomością ile możesz stracić na danej pozycji.

 

Jakie rodzaje stop loss'ów są dostępne

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym jest stop loss oraz jakie jego rodzaje dostępne są w platformach tradingowych.

 

Stop loss to zlecenie, którego celem jest zamknięcie Twojej pozycji w momencie kiedy kurs dotrze do określonego poziomu cenowego. Kiedy to nastąpi pozycja zostaje zamknięta, uniemożliwiając tym dalszą stratę na posiadanej pozycji. Zlecenie stop loss dotyczy zarówno pozycji długich, jak i krótkich.

 

Wyróżniamy kilka rodzajów zleceń stop loss. Na początku wyjaśnię różnice między poszczególnymi - jeżeli dopiero zaczynasz trading taka podstawowa wiedza z pewnością Ci się przyda.

 

Zlecenie: Sell stop - market
Zlecenie to ma za zadanie sprzedać określoną przez Ciebie liczbę akcji po rynku - czyli jeżeli się uda to po najlepszej cenie po stronie kupna lub po cenie rynkowej jeżeli Twoje zlecenie jest zbyt duże. Np. masz 1000 akcji spółki XYZ z ceny 10.45$. Ustawiłeś zlecenie Sell stop - market po cenie 10.25$. Gdy kurs dotrze do tej ceny (pojawi się pierwsza transakcja po tej cenie) Twoje zlecenie zostanie zamknięte natychmiast po cenie 10.25$ lub gorszej. Wykorzystywane jest gdy jesteś w pozycji długiej - masz zakupione akcje.

 

Zlecenie: Sell stop - limit
Zlecenie to ma za zadanie sprzedać określoną przez Ciebie liczbę akcji po określonej przez Ciebie cenie. Lub w innym wypadku w określonym przez Ciebie maksymalnym przedziale cenowym (ustawienie poziomu aktywacji zlecenia oraz maksymalnego limitu po jakim może być wypełnione). Np. masz 1000 akcji spółki XYZ z ceny 10.45$. Ustawiłeś zlecenie Sell stop - limit po cenie 10.25$. Gdy kurs dotrze do tej ceny (pojawi się pierwsza transakcja po tej cenie) Twoje zlecenie zostanie zamknięte natychmiast po cenie 10.25$. Pamiętaj jednak, że jeżeli po tej cenie uprzedzą Cię inni traderzy, możesz pozostać z pozycją gdyż nie zdąży system jej zamknąć, a cena będzie już niższa. Dlatego też sugeruje korzystanie ze zlecenie Sell stop - limit z nieco większym przedziałem do realizacji zlecenia. Np. masz 1000 akcji spółki XYZ. Ustawiłeś zlecenie Sell stop - limit z aktywacją po cenie 10.25$ oraz limitem do 10.20$. Gdy kurs dotrze do 10.25$ (pojawi się pierwsza transakcja po tej cenie) Twoje zlecenie zostanie zamknięte natychmiast po cenie 10.25$ lub gorszej, ale nie niżej niż 10.20$. Wykorzystywane jest gdy jesteś w pozycji długiej - masz zakupione akcje.

 

Zlecenie: Buy stop - market
Zlecenie to ma za zadanie kupić określoną przez Ciebie liczbę akcji po rynku - czyli jeżeli się uda to po najlepszej cenie po stronie sprzedaży lub po cenie rynkowej jeżeli Twoje zlecenie jest zbyt duże. Np. masz 1000  akcji spółki XYZ w pozycji krótkiej z ceny 10.10$. Ustawiłeś zlecenie Buy stop - market po cenie 10.25$. Gdy kurs dotrze do tej ceny (pojawi się pierwsza transakcja po tej cenie) Twoje zlecenie zostanie zamknięte natychmiast po cenie 10.25$ lub wyższej. Wykorzystywane jest gdy jesteś w pozycji krótkiej - grasz na spadek kursu akcji.

 

Zlecenie: But stop - limit
Zlecenie to ma za zadanie kupić określoną przez Ciebie liczbę akcji po określonej przez Ciebie cenie. Lub w innym wypadku w określonym przez Ciebie maksymalnym przedziale cenowym (ustawienie poziomu aktywacji zlecenia oraz maksymalnego limitu po jakim może być wypełnione). Np. masz 1000  akcji spółki XYZ w pozycji krótkiej z ceny 10.10$. Ustawiłeś zlecenie Buy stop - limit po cenie 10.25$. Gdy kurs dotrze do tej ceny (pojawi się pierwsza transakcja po tej cenie) Twoje zlecenie zostanie zamknięte natychmiast po cenie 10.25$. Pamiętaj jednak, że jeżeli po tej cenie uprzedzą Cię inni traderzy, możesz pozostać z pozycją gdyż nie zdąży system jej zamknąć, a cena będzie już wyższa. Dlatego też sugeruje korzystanie ze zlecenie Buy stop - limit z nieco większym przedziałem do realizacji zlecenia. Np. masz 1000 akcji spółki XYZ. Ustawiłeś zlecenie Buy stop - limit z aktywacją po cenie 10.25$ oraz limitem do 10.30$. Gdy kurs dotrze do 10.25$ (pojawi się pierwsza transakcja po tej cenie) Twoje zlecenie zostanie zamknięte natychmiast po cenie 10.25$ lub gorszej, ale nie wyższej niż 10.30$. Wykorzystywane jest gdy jesteś w pozycji krótkiej - grasz na spadek kursu akcji.

 

 

Gdzie dostępne są zlecenia stop loss?

Brokerzy umożliwiają składanie takich zleceń w platformie tradingowej. Musisz poznać jak działa platforma aby odpowiednio złożyć określone zlecenia.

 

Stop loss w daytradingu

Musze zaznaczyć jedno. W daytradingu w żadnym wypadku nie oceniam swojego stop lossa jako % strata zainwestowanego kapitału. To może i sprawdza się w inwestowaniu na inny termin, ale w daytradingu na amerykańskich giełdach - NIE.

Po pierwsze kapitał, którym otwieram pozycję nie ma dla mnie znaczenia. Znaczenie ma wielkość w akcjach - czy otwieram 500, 1000, 3000 czy 10 000 akcji danej spółki. Na bazie wielkości liczonej w akcjach ustalony mam swój poziom stop loss dotyczący ruchu jaki mogę stracić w centach. Dlaczego nie ma znaczenia? Bo ja nie staram się zarobić na 1 pozycji, dla mnie daytrading to suma zysków z olbrzymiej liczby transakcji które przeprowadzam w skali dnia czy miesiąca. Liczy się suma, a czy osiągnę ją 10, 100 czy 1000 transakcji ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Liczy się efekt mierzony w zarobionych dolarach.

 

W przypadku liczenia stop loss pod kątem ilości akcji. Przyjmijmy, że mamy 100 akcji. Ruch centa na spółce to odpowiednio zysk 1$ lub strata 1$. 200 akcji to analogicznie zysk 2$ lub strata 2$; 2000 akcji to w przypadku ruchu 1 centa zysk 20$ lub strata 20$.

 

W daytradingu zazwyczaj traderzy mają dwa sposoby wyznaczania stop lossów:

1. W ruchu centach - np. mogę stracić maksymalnie 15 centów ruchu. Trejdując 2 000 akcji jest to 300$ straty.

2. W dolarach - np. na danej pozycji mogę stracić maksymalnie 300$. Jeżeli gram 1000 akcji jest to 30 centów ruchu; jeżeli 2000 akcji jest to 15 centów ruchu itd.

 

Który rodzaj lepiej wybrać? Nie odpowiem na to, gdyż to zależy od tego jakie strategie posiadasz, jakim kapitałem dysponujesz, jak wygląda Twoje zarządzanie ryzykiem, czy otwierasz pozycje o stałej wielkości akcji itp. Pytań jest dużo. Stop loss uważam, że należy dostosować zawsze do posiadanej strategii, z której jego wielkość będzie Ci wynikać.


Osobiście korzystam z tego pierwszego modelu: Czyli ruch w centach. Jednak zaznaczę, nie korzystam z automatycznych stop lossów. Wszystkie zlecenia zamykam sam, ręcznie w momencie kiedy chce wyjść z pozycji. Wiąże się to przede wszystkim z określeniem punktu wyjścia w oparciu o tape reading. Druga istotna kwestia - aby ręcznie wychodzić z pozycji (zarówno ze stratą jak i zyskiem) należy naprawdę porządnie zarządzać swoją pozycją. Trafią się raz na jakiś czas wpadki, to normalne. Jednak stop loss mentalny, czyli uzależniony tylko od wciśnięcia entera w danym momencie przez tradera, to rzecz wymagająca przestrzegania zasad.

 

Stop loss automatyczny czy mentalny

Zauważyłem, że początkujący traderzy nie do końca radzą sobie z ręcznym wycinaniem strat. Zwykle nieco przeciągają moment zamknięcia pozycji (generując przy tym większą stratę). Przez co nie uczą się od początku konsekwencji w przestrzeganiu zasad w tym zamykania stratnych pozycji na zakładanym poziomie. W takim wypadku często zakładanie automatycznego stop lossa może być pomocne i uchroni Cię przed większymi stratami.

 

Film przedstawiający kilka wykresów oraz informacje o tym czym mogło skutkować nie zamknięcie pozycji.

Zapraszam do wysłuchania poniższego nagrania, w którym na przykładach przedstawiłem mój proces myślenia i założeń dotyczących ustawiania poziomów stop loss.

{youtube}y8wdbeMQFAg{/youtube}

 

 

 

Ok, ale jak dobrać odpowiedni stop loss?

 

jakNa to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam na bazie opracowanej przez Ciebie strategii tradingowej. Pamiętaj, że poziom stop loss który może być skuteczny dla granej przeze mnie strategii, zupełnie może nie sprawdzać się u Ciebie.

Szczególnie w pierwszym okresie tradingu, miałem nieraz wrażenie, że kurs zawsze zaczyna zmierzać w moim kierunku właśnie na chwilę po tym jak moja pozycja została wycięta ze stop lossem. Kiedy zaczynałem trading, zrzucałem winę na tych złych którzy widzą moje zlecenia i specjalnie spychają kurs żeby wyciął mnie stop loss :) Zdarzyło Ci się tak pomyśleć?

Po wielu... wielu razach, kiedy to zamykając pozycję ze stop lossem kurs zaczął zmierzać w uprzednio obranym przeze mnie kierunku zacząłem się zastanawiać: Tomek a może to z Tobą jest problem? I tak analizując wszystko tak właśnie było. Jeżeli większość pozycji wycinałem ze stop lossem, to znaczy że:

a) miałem źle dobrane wejścia w pozycje

b) miałem źle dostosowany stop loss do zmienności spółki


Proste prawda? Jeżeli dana sytuacja się powtarza - trzeba szukać błędu, który to powoduje. W tym wypadku błędem byl źle dobrany stop loss pod wykorzystywaną strategię. Udany trading to efekt naprawdę cholernie wielu godzin pracy - tego nie załatwi się w tydzień czy miesiąc.


Polecam abyś przyjrzał się temu co powoduje u Ciebie wycinanie pozycji ze stop lossem. Przypominam, że mam skuteczność na poziomie nieco ponad 50% - możesz sprawdzić w "Raportach tradingowych". Więc blisko połowa moich transakcji wycinana jest ze stop lossem. Mimo to generuje stabilne zyski - dlatego iż mam odpowiednio dobrany poziom realiacji zysków do poziomu stop loss wycinanych pozycji.

Jeżeli wycinasz ze stop lossem więcej niż 70-80% pozycji lub jeżeli Twoja skuteczność jest duża ale i tak nie pozwala Ci to na generowanie zysków: ZASTANÓW SIĘ CO JEST TEGO POWODEM! Następnie dopracuj strategie oraz zarządzanie ryzykiem w tym dobór odpowiedniego stop loss. Najgorsze co może być - to posiadanie naprawdę ciekawej strategii z dużym potencjałem, ale przeze nieumiejętność poradzenia sobie ze stop lossem - sumarycznie... klapa.

 

 

Korzystasz ze stop lossów automatycznych czy zamykasz wszystkie pozycje ręcznie? Podziel się ze mną informacją o tym w komentarzu poniżej :)