Spółki poniżej 5$ - dlaczego je lubię

imagesSpółki o wartości poniżej 5$, są często przeze mnie grane. Wielu traderów unika tanich spółek, ja jednak wychodzę z założenia że jest tam zbyt duży potencjał aby je odpuszczać.

Na pewno trzeba trejdować na nich odpowiednio, jak i odpowiednio je dobierać. Zwracam uwagę na jedno, wiele spółek poniżej 5$ to spółki do dość niskej kapitalizacji, a  co z tym się wiąże mniejszym średnim wolumenem.

Dlatego też trejdując na tego typu spółkach, również szukam w nich tzw. stocks to play, czyli granych spółek danego dnia czy w danym okresie.

 

 

Rzadko spoglądam na spółki poniżej 300-500k akcji dziennego obrotu. Ale spoglądam na nie automatycznie, gdy danego dnia dzieje się na nich coś więcej - coś co znacznie odbiega od normy.

1. Wolumen obrotów

Osobiście nie próbuje przewidzieć czy coś się stanie i na wszelki wypadek otwierać pozycji wcześniej. Wchodzę dopiero gdy coś interesującego mnie zaczyna mieć miejsce, np. breakout, wzmożony wolumen itp.

Poniżej dwa przykładowe wykresy, które prezentują spółki kilkudolarowe podczas ich lokalnych wybić. Zwróćcie uwagę na wolumen jaki temu towarzyszył.

 


images

 


images

 

2. Spread

Mimo, że spółki te są dość tanie - zdarza się, że spread na nich sięga kilku lub kilkunastu centów. Biorąc pod uwagę zmienność spread 10 centów dla spółki poniżej 5$ ma diametralnie inne znaczenie niż spread 10 centowy dla spółki wartej np. 50$.

10 centów ruchu dla spółki o cenie 2$ to jest 5% ruch. To dla mnie, jako daytradera, jest za dużo. Polecam trejdować na spółkach gdzie spread będzie węższy - 2-3 centowy maksymalnie. Wyraźnie określam wtedy swoje ryzyko. Do odpowiedniego zarządzanie przydaje się w tym wypadku odpowiednia analiza taśmy, czyli tzw. tape reading. Więcej przykładów Tape Readingu możecie znaleźć na moim kanale na youtube - PolishDayTrader.

 

3. Jak szybko wyjdziesz z pozycji

W pozycję można bardzo łatwo wejść. Szczególnie przy płynnych (w danej chwili spółkach). Jednak trzeba się mieć na baczności. Często tanie spółki są dość mocno manipulowane, dużo zleceń po stronie kupna może być tzw. spoofami. Czyli ich zadaniem jest jedynie podbicie kursu. I tutaj liczy się spostrzegawczość i analiza tego co dzieje się na oknie kwotowań.

Oczywiście wszystko zależy od tego, czy trejdujemy longi czy shorty. Osobiście trejduje dwie strony, wykorzystując krótkotrwałe "zrywy" ruchu.

Są jednak takie układy, setupy tradingowe, które rozpoznaje na wykresie - na które czekam przez kilka sesji, aby dopiero wejść w nieco dłuższy ruch (zwykle jest to oczekiwanie na koretkę spadkową).

Ostatnie zdanie pokrywa się z najważniejszą cechą zdecydowanej większości spółek <5$, a jest tym:

 

4. Powtarzalność ruchów

Uważam, że ruchy na akcjach amerykańskich spółek są bardzo powtarzalne. Tą powtarzalność od lat z sukcesem wykorzystuje na rynku. Nie lubię komplikować sobię zycią - trading musi być dla mnie prosty, a wejścia zrozumiale w 100% dla mnie.

Poniżej zamieszczam kilka wykresów, na których możecie rozpoznać przykłady ruchów, które w dość krótkiej perspektywie były gaszone. Po pewnym czasie ruchy te się powtarzały (oczywiście nie zawsze idealnie), każdy wzrost był gaszony niedługo po tym.

Oczywiście, by nikt nie pomyślał sobie, że można w ciemno wchodzić w krótkie pozycje na każdej spółce która zrobi kilka dolarów ruchu. To nie jest takie proste, mogę wymienić również dużo przykładów spółek, które wygenerowały kilkudolarowe ruchy - a następnie z kilkudolarowego zrobiło się 10, 20 czy 50 $ wzrostu. Nie będę tutaj przedstawiał swojej strategii, która określa mi wejście w pozycję i potencjalny odwrót spółki. Pragnę jedynie zainteresować Was spółkami z przedziału 1-5$ notowanych na amerykańskich giełdach akcji.

 

Poniżej przykłady spółek, które w ostatnich tygodniach czy miesiącach generowały opisane przeze mnie wyżej ruchy. Na początek te, które zachowywały się we wzorcowym modelu:

 

 


images

 

 


images

 

 


images

 

 


images

 

 


images

 

 


images

 

 


images

 

 Aby nie było tak kolorowo, wrzucam również przykład spółki, na której wybicie mogło wyczyścić wiele kont osób zbyt szybko biorących pozycje krótkie lub tych które nie miały zasad co do stop lossów.


images

 

 

Przy okazji przypominam o organizowanej przeze mnie Konferencji Tradingowej, która odbędzie się 18 kwietnia w Katowicach. Szczegóły oraz zapisy już wkrótce. Póki co masz szansę wygrać darmową wejściówkę: http://konferencja.day-trader.pl/