Dlaczego warto grać w drugiej części sesji

imagesWiele razy, po zanudzeniu się w lunch time, odechciewa się mi się siedzieć w biurze i znikam by porobić coś przyjemnego, spędzić czas z żoną czy po prostu odpocząć po tradingu. 

Nie zawsze wracam w 2 części sesji do stanowiska tradingowego aby ostatnie 1.5-2h sesji czekać no kolejne mocne sygnały -> szczególnie na spółkach, które były grane tego dnia (tzw. stocks in play, o których pisałem wiele w innych artykułach).

Odpoczynek od sesji, tymbardziej gdy 1 połowa przyniosła oczekiwane zyski, jest jak najbardziej wskazany. Jednak czasami warto powrócić do stanowiska tradingowego lub chociaż odpalić laptopa by wykorzystać pojawiające się sygnały w ostatniej godzinie lub dwóch sesji.

Wspominałem w jednym z artykułów - o najgorszych godzinach handlu na giełdach amerykańskich (bazując na mojej historii tradingowej). Zwróciłem tam uwagę, że początkowe 1-2h sesyjne oraz ostatnie 1-2h sesyjne są do siebie zbliżone jeżeli chodzi o zmienność oraz wolumen.

Poniżej przedstawiam tylko kilka z zagrań z minionego tygodnia, których sygnały wejścia były bardzo dobre. Jednak  z powodu wcześniejszego zakończenia sesji potencjał został zmarnowany.

Nie piszę o ty, by sobie ponarzekać na zmarnowane okazje, nie. Chodzi mi o inny problem - wielu traderów cierpi na overtrading. Zamiast oczekiwać na mocny sygnał, robi wiele transakcji, generuje spory obrót - nieraz nie przynoszący żadnego zysku. Warto analizując chociażby poniższe wykresy, uzmysłowić sobie, że nie zawsze dwie pierwsze godziny sesyjne (gdy dzieje się zwykle najwięcej) mają największy potencjał do generowania zysków. Jeżeli w spokoju odczeka się lunch time, również ostatnie godziny sesji mogą być bardzo ciekawe, zmienne oraz przynieść bardzo dobre zyski.

 

TWTR - bardzo dobrze grana spółka w pierwszej godzinie sesji. W lunch time wyrysował się prosty kanał, z którego doszło w 2 części sesji do wybicia dołem. Jak widać na wykresie ruch praktycznie identyczny jak z 1 godziny - również blisko 4$ spadek.


images

 

VFC - koncówka sesji przyniosła wybicie powyżej szczytów z rana, które również wyrysowane zostały na bardzo dużym wolumenie. Ruch w ostatnich 30 minutach odbył się na wzmożonym wolumenie, który potwierdził wybicie powyżej porannych szczytów.


images

 

TXT - dodatkowym motorem napędowym spółki jest oczywiście news. Tak właśnie stało się w przypadku spółki TXT. Już pod koniec lunch time pojawiło się wybicie, na zdecydowanie wzmożonym wolumenie. Nic lepszego nie może trafić się daytraderowi niż ruch dokonany na takim wolumenie, bez zbędnych korekt w pierwszych kilku świecach.


images

 

FB - wybicie dołem na wzmożonym wolumenie, które rozpoczęło się na 1.5h przed końcem sesji. Warte uwagi jest to, że 2/3 ruchu odbyło się bez większych korekt.


images