5 zasad Bretta Steenbargera

imagesPozwolę sobię przytoczyć 5 prostych zasad, o których wspomina psycholog tradingu Brett Steenbarger. Zasady te dotyczą głównych reguł, które każdy trader powinien przestrzegać, jeżeli nie chce zbyt szybko pożegnać się z zawodem tradera.

1. Przygotowanie do sesji (zarówno na początek każdego dnia, jak i tygodnia): odpowiednio przygotowana strategia, analiza, dobór spółek oraz sygnałów.

2. Zapisywanie wyników sesji: analiza otwartych/zamkniętych pozycji, wykresów, profit/loss - pozwala na dokumentacje tradingu, analizowanie poziomu rozwoju, motywowaniu w gorszym okresie.

3. Zarządzanie ryzykiem: grać zwiększonym size (liczba akcji) oraz bardziej ryzykownie w okresie gdy trading jest zyskowny oraz gdy zwiększone ryzyko jest współmierne do sytuacji panującej na giełdzie. Zmienić natomiast nastawienie w okresie gdy zyski spadają, ryzyko jest niewspółmierne do potencjalnych zysków.

 

4. Przerwy w tradingu: bardzo dobrze jest czasami odpocząć od rynku, zrobić sobie kilkudniową przerwę bądź wyjechać na urlop. Przerwa taka pozwala z dystansem spojrzeć na rynek; spojrzeć na niego z innej perspektywy. Szczególnie przydatne w okresach gdy trader notuja gorsze wyniki.

5. Traktować trading jako zawód: pozwoli to każdemu graczowi jasno określić cele, ich realizacje oraz zamierzenia na przyszłość.

 

Zdjęcie: Image: Vlado / FreeDigitalPhotos.net