6 porad dla nowych graczy giełdowych

imagesO tak, jak dobrze zauważyli w serwisie Despair.com: sukces to coś więcej niż tylko marzenia. Wielkie marzenia z pewnością motywują i zachęcaja do pracy. Poniżej opisałem sześć porad dla początkujących graczy giełdowych, którzy również chcą wstać wcześnie rano i zabrać się do pracy :)

1. Chroń swój kapitał, przed rozpoczęciem inwestycji -> znajdziesz wielu potencjalnych mentorów/szkoleniowców, dostawców usług oraz produktów inwestycyjnych, możliwość udzialu w konferencjach gdzie zdobędziesz wiedzę inwestycyjną (często dość kosztowne). Pamiętaj o tym, że sieć jest pełna informacji dotyczących tradingu, inwestycji. Zazwyczaj są one darmowe bądź bardzo mało kosztowne. Jest to najlepsze miejsce do znalezienia wszelkich potrzebnych Ci danych: zarówno w serwisach jak i na blogach, forach dyskusyjnych, książkach. Możesz nauczyć się więcej dzięki kontaktowi z graczami (praktykami, nie teoretykami) z chociażby takich serwisów jak Woodie's CCI Club czy Stock Tickr (bądź Day-Trader.pl :) niż poprzez kupowanie drogich programów, produktów, szkoleń. Niekoniecznie muszą one spełnić Twoje oczekiwania oraz pasować Twojemu stylowi tradingu. Każdy cent który jesteś w stanie zaoszczędzić, powiększy Twój kapitał inwestycyjny.

2. Pełznij, chodź, biegaj - rób wszystko aby być w stanie przetrwać na rynku, podczas okresu w którym zdobywać będziesz wiedzę. Chodzi tutaj zarówno o przetrwanie pod kątem finansowym jak i emocjonalnym. Rozpocznij transakcje na symulatorze zanim zaczniesz realnie inwestować swoje pieniądze. Rozpocznij inwestycje od mniejszych pozycji, zanim wejdziesz na rynek z większym kapitałem. Ucz się na błędach, gdy narażasz na ryzyko mniejszy kapitał. Jeżeli będziesz w stanie opłacić koszty/prowizję w początkowym okresie, pamiętaj, że idzie Ci naprawdę dobrze. Nie staraj się przeskoczyć o kilka poziomów wyżej, gdyż taka lekcja może Cię wiele kosztować.

3. Potrzeba pieniędzy do zarabiania pieniędzy - powinieneś pamiętać o posiadaniu realnych oczekiwań co do stopy zwrotu. Nie nastawiaj się na 3 cyfrowe zyski rokrocznie. Starania do osiągnięcia wysokiej oraz stabilnej stopy zwrotu może prowadzić do zbyt dużego narażenia się na ryzyko. Ostatecznie możesz ponieść wiele strat pod rząd, które spowodują spadek kapitału o 75%. Skup się na realnych do osiągnięcia, stałych stopach zwrotu. Pamiętaj aby rozwijać swoją tradingową karierę, a nie grać w ruletkę.

4. Dowiedz się wszystkiego co można o ryzyku - zanim rozpoczniesz trading, upewnij się czy zrozumiałeś związek między podejmowanym ryzykiem, a możliwą stopą zwrotu; sposób w jaki można dywersyfikować portfel, przy okazji obniżając ryzyko, a także jaką rolę odgrywa odpowiedni dobór wielkości pozycji. Monitoruj Twoje najbardziej zyskowne / stratne pozycje, a także czas w jakim przetrzymywałeś poszczególne pozycje (zyskowne oraz stratne). Staraj się planować jakie ryzyko podejmiesz, jakiej wielkości maksymalną strate możesz zrealizować. Myśl jak menedżer portfela inwestycyjnego: utrzymuj wyniki, nie tylko w przeliczeniu na dolary i centy, ale również pod kątem zwrotów skorygowanych o ryzyko.

5. Testuj zanim otworzysz realne pozycje - nie ryzykuj swoich ciężko zarobionych pieniędzy - nie wspominając o poświęconym czasie i wysiłku - dopóki nie przetestujesz strategii, którą chcesz wykorzystać w realnym tradingu. To znaczy, że musisz posiadać strategie tradingowe, ale zarazem musisz śledzić jej wyniki. Możesz tego dokonać testując strategię na danych historycznych, jak i w czasie rzeczywistym. Jednak nie zakładaj z góry, że dana strategia - osiągająca wyniki na danych historycznych - przyniesie wyniki obecnie. Jeżeli jakiś guru/szkoleniowiec chce Ci sprzedać swoją strategie, jednak nie chce przedstawić swoich realnych wyników, które osiąga przy jej wykorzystaniu, zadaj sobie pytanie "Dlaczego?". Jeżeli nie przetestowałeś strategii pod kątem maksymalnego ryzyka na jakie może Cię narazić (tzw. trading edge) może nastąpić sytuacja, gdy nie będziesz miał zaufania do wykorzystywanej przez siebie metody. Przy okazji nie będziesz mógł poradzić sobie z stałymi i nieuniknionymi kosztami transakcyjnymi.

6. Szanuj zyski ze zrealizowanych transakcji - nie porównuj zysków z transakcji do otrzymywanych rent czy emerytur. Pamiętaj, ze grając na giełdzie przejdziesz przez okres wzlotów i upadków, które bezpośrednio wpłyną na osiągane zyski. Pojawi się również okres w którym wychodzić będziesz na zero. Rynki się zmieniają, to samo dotyczy zmian dotychczas wykorzystywanych metod/strategii. Niewielu traderów zarabia te same pieniądze przy zmiennym rynku, jak i w okresie malejącej zmienności. Oszczędzaj pieniądze zarobione w lepszym okresie, aby przetrwać okres załamania. Bądź świadom, że to rynek dyktuje warunki, do których trzeba się dostosowywać aby nie wypaść z gry.

W skrócie, potraktuj trading tak jakbyś rozpoczynał swój własny biznes. Jeżeli otwierasz restaurację, zaczynasz tak naprawdę od zera, uczysz się, nabierasz stale doświadczenia. Musisz być pewny, że jesteś odpowiednio zabezpieczony finansowo, unikasz dużego ryzyka, korzystasz z badań rynku, konsumentów itp. Zatrzymujesz część zysków, świadom zmian związanych z sezonowością. Zajmie to rok, może więcej, zanim restauracja będzie miała stałą grupę klientów, dzieki czemu osiągać będzie zadowalające wyniki finansowe. Twój tradingowy biznes, wymagać będzie podobnej cierpliwości oraz wysiłku.

Oryginał artykułu: Six Pieces of Advices for New Traders.