Najczęściej pojawiający się problem w tradingu

Na ostatnim moim spotkaniu, które odbyło się na przedmieściach Nowego Yorku, zostałem zapytany przez stażystów z Banków Inwestycyjnych o najczęściej pojawiający się problem wśród traderów. W odpowiedzi nie usłyszeli że to strach czy chciwość. Natomiast zbyt duża pewność siebie.

Badania pokazują, że 3/4 wszystkich traderów ocenia swoją sprawność jako powyżej średniej, pomimo oczywistego faktu, że tylko połowa z nas jest lepsza od drugiej. Zbyt duża pewność siebie wpływa na aktualne wyniki w tradingu. Badania przeprowadzone przez Terence Odean i jego kolegów dowiodły, ze zbyt duża pewność siebie prowadzi do zwiększenia częstotliwość przeprowadzanych transakcji, co z kolei przyczynia się do pogorszenia osiąganych wyników.

W jednym z internetowych portali przeprowadzono badanie na grupie graczy giełdowych, którzy wybierają spółki o małej kapitalizacji (o wysokim beta i dużej zmienności) oraz starają się nie dywersyfikować swojego portfela. Ich wyniki tradingowe były nieznacznie lepsze od indeksu spółek o małej kapitalizacji. Jednak po odjęciu kosztów transakcyjnych ich wyniki były znacznie gorsze od procentowego zysku na tymże indeksie. Najbardziej aktywni (w liczbie transakcji) traderzy należeli zarazem do grupy graczy których wynik był gorszy od indeksu spółek o małej kapitalizacji. 

Jedne z moich ulubionych badań dotyczących zbytniej pewności siebie zostało przeprowadzone przez London School of Business: traderom zostały przedstawione formacje cenowe. Następnie zostali poproszeni o wskazanie kierunku w jakim kurs będzie podążał oraz określeniu jak pewni są swoich przewidywań. Formacje zostały przedstawione zupełnie losowo. Traderzy którzy byli najbardziej pewni swoich przewidywań dokonywali największej liczby transakcji, ponosząc największe straty.

Losowo wybrany trader (z szansami 50% na udaną transakcje; 50% na stratną transakcje) który dokonuje transakcji raz dziennie osiąga 5 udanych transakcji pod rząd, sześć razy w ciągu roku. Taka osoba z pewnością jest w stanie uwierzyć we własną nieomylność, a co za tym idzie wzrasta u niej pewność siebie. Konsekwencją czego będzie znaczne zwiększenie wielkości otwieranych pozycji. Oczywiście trader ten będzie miał również serię strat. Sprawi ona, że zacznie zmniejszać uprzednio zwiększoną wielkość pozycji. Pytanie brzmi: czy nadal będzie wtedy w grze? Czy zbytnia pewność siebie nie doprowadzi wcześniej do straty depozytu.

Traderzy nieraz szukają pomocy wśród szkoleniowców bądź psychologów. Znaczna część pytanych trenerów lub psychologów powie prawdę: podczas grania, traderzy szukają najbardziej odpowiednich formacji (patternów), które pozwalają mu zarabiać. Problem pojawia się w momencie gdy wzrasta pewność siebie co do podejmowanych decyzji.

Oryginał artykułu: The Most Common Trading Problem.