Powody problemów w tradingu - ankieta

Dzięki zgodzie cenionego i znanego w środowisku traderów psychologa tradingu Bretta Steenbargera - serwis www.day-trader.pl ma możliwość publikacji jego artykułów oraz porad. Będzie to bardzo dobra lekcja dla większość graczy giełdowy.

Artykuły napisane zostały przez Bretta Steenbargera, natomiast Day-Trader.pl zajął się ich tłumaczeniem.

Wśród traderów zdarzaja się lepsze oraz gorsze okresy jeżeli weźmiemy pod uwagę wyniki inwestycyjne. Trader zastanawia się wtedy w czym tkwi problem: czy to zmieniający się rynek, problem psychiki, a może inne sprawy życiowe/prywatne utrudniają odpowiednią analizę oraz skuteczny trading.

Skąd trader ma wiedzieć, czy problemy w tradingu wynikają czysto z tematyki około tradingowej czy jest to może znak jakiegoś większego problemu. Poniżej krótka ankieta, na którą warto sobie odpowiedzieć:

  1. Czy problem wystepuje również poza tradingiem/inwestycjami giełdowymi? Możliwe, że masz problem wynikający z Twojego charakteru oraz braku samoopanowania, np. w domu bądź innych dziedzinach życia takich jak hazard.
  2. Czy problem jaki masz występował zanim zająłeś się tradingiem, np. w dzieciństwie pojawiały się podobne symptomy zachowań.
  3. Czy problem przenosi się na inne dziedziny Twojego życia? Ma wpływ na Twoje mniemanie o sobie, motywację do działania, szczęście w życiu, efektywność w pracy. A może wpływa na Twoje życie społeczne.
  4. Czy Twój problem wpływa na inne osoby z Twojego otoczenia? Czy czujesz, że osoby z którymi pracujesz bądź mieszkasz odczuwają, w negatywny sposób, pojawiający się u Ciebie problem? Czy inni pytali się Ciebie, czy nie chciałbyś pomocy?
  5. Czy ktoś z Twojej rodziny miał problemy emocjonalne / korzystał ze środków psychotropowych? Czy Ty masz problemy emocjonalne?

Jeżeli odpowiedziałeś "tak" na dwa bądź więcej z powyższych pytań, z pewnością nie jesteś sam. Zgodnie z badaniami 10% społeczeństwa ma poczucie niepokoju, stany depresyjne, uzależnienie od używek. Dobrym wyjściem w takim wypadku jest skorzystanie z porady specjalisty. Możliwe, że będzie to najlepszy dla tradera sposób na zarządzanie pieniędzmi :)

Pomoc w odszukaniu problemu, który nie wyniką z problematyki rynkowej - może okazać się dla gracza najbardziej skutecznym sposobem na poradzenie z czynnikiem, który negatywnie wpływa na grę giełdową.