Które spółki na gorsze czasy ?

Ostatnie dni na giełdach nie wyglądają zbyt kolorowo, a precyzyjniej pisząc wyglądają raczej czerwono aniżeli zielono. WIG, w ostatnim tygodniu stracił ponad 1%, a sytuacja techniczna nie wygląda zbyt ciekawie. Wczoraj najważniejsze indeksy warszawskie przebiły dołem ważne wsparcia i póki co na próżno szukać siły popytu. Przeskanujmy zatem polskie akcje, aby wynaleźć te, które najlepiej sobie radzą w ostatnich dniach. Zawsze warto na te zwracać uwagę gdyż jest spore prawdopodobieństwo, że w przyszłości mogą się zachować podobnie, nie korelując się z szerokim rynkiem.

W tym celu wybrałem następujące kryteria:

  1. Stopa zwrotu za ostatni tydzień powyżej 3 % oraz powyżej 20% za ostatnie 3 miesiące.
  2. Średnie obroty na przyzwoitym poziomie jak na potrzeby inwestora indywidualnego, czyli powyżej 50 tys. (półroczna średnia).
  3. Zależy mi na spółkach średnio skorelowanych z indeksem, w tym przypadku z WIGiem. Interesują mnie walory o korelacji poniżej 0,4 za ostatnie 3 miesiące.
  4. Aby zawęzić pole zainteresowań nakładam dodatkowo kryterium średnich ruchomych. Wyłonię spółki dla, których średnie ruchome z 50 oraz 100 sesji rosną.

Skaner, spośród prawie 800 spółek z GPW i New Connect wypluł 14 walorów spełniających powyższe kryteria:

Po wyselekcjonowaniu walorów należy zawsze przyjrzeć im się z bliska.

Amica od lat znajduje się w bardzo silnym trendzie wzrostowym. Zarówno w krótkim jak i długim terminie należy do ścisłej czołówki najlepszych spółek. Jej stopa zwrotu za 3 lata wynosi prawie 900%.

Dynamika wzrostów Aplisens nie mrozi krwi w żyłach, jednak jest na przyzwoitym poziomie. Od pewnego czasu regularnie ustanawia nowe maksima.

Spółka Eko Export jest prawdziwym hitem. Od historycznego dołka w 2009, niedługo po debiucie w okolicach 1,00 PLN, cena wzrosła do prawie 20 PLN. Wczorajsze maksimum wyniosło 19,90 i było najwyższe w historii. Jeżeli spółka w złych czasach ustanawia historyczne szczyty to warto mieć ją na oku.

Ferro w dłuższym terminie nie robi dużego wrażenia. Jednak trzeba przyznać, że na początku 2012 roku udało się odwrócić złą passę, która trwała w zasadzie od debiutu. Od historycznych dołków spółka wzrosła już prawie dwukrotnie i wciąż ustanawia nowe szczyty.

Igoria Trade to nowa spółka, która dla oka technika nie stanowi żadnej atrakcji. Trend jest słaby, zmienność bardzo duża, a wykres poszarpany.

Jupiter Narodowy Fundusz Inwestycyjny to kolejna spółka z nie najlepszą historią cenową, której dzięki dobrej passie z ostatnich miesięcy udało się znaleźć w gronie naszego zainteresowania.

Legal Stream również technicznie nie zachwyca. Nie ma wyraźnego trendu. Nowe maksima nie są osiągane. To przykład spółki, na której wysoka zmienność zaciemnia bardzo atrakcyjną stopę zwrotu za ostatnie 3 miesiące (260%). W styczniu spółka kosztowała 7 groszy. Na początku lutego 52 grosze, a na początku marca znów 17 groszy. To niezwykle ryzykowny walor.

LPP to spółka, która od swojego debiutu ( 48,40 PLN) do dnia dzisiejszego spisuje się doskonale ( 3030 PLN – historyczny „high” ustanowiony w tym tygodniu). Nic dodać, nic ująć.

Mediatel to gwiazda, ale tylko ostatnich miesięcy. Swoje złote lata przeżywała w 2006 roku i najwyraźniej ma je już za sobą. W krótkim terminie może być ciekawa, w końcu spełnia nasze kryteria, jednak nie porywa.

Medicalgorithmics z New Connect prezentuje się bardzo interesująco. 9 lipca wprowadzona do obrotu po 20,00 PLN dziś kosztuje 62,30 PLN. Na początku marca cena osiągnęła już 76,99 PLN. Trend jest bardzo wyrazisty i nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Mennica Polska zdała egzamin w przeszłości i zdaje go również obecnie. Po paru latach stagnacji, po wybiciu górą z letnio- zimowej konsolidacji rozwinęła wysoką dynamikę wzrostów i obecnie nic nie wskazuje na to aby miało się coś zmienić. Onico to ciekawa spółka, która mimo ostatnio kiepskiej koniunktury na polskiej giełdzie osiąga nowe historyczne maksima. Trend wzrostowy się powoli kształtuje i wygląda optymistycznie.

P.A. Nova udanie przebiła górą trójkąt z okresu wrzesień 2011- styczeń 2012. Jednak stopa zwrotu jest najniższa z powyższych, a trend jeszcze nie ukształtowany. Warto zwrócić uwagę na ten walor jeżeli pokona 25,61 PLN.

Mimo nie najlepszej historii cenowej, w ostatnim roku, Sygnity spisuje się doskonale. Od grudnia 2011 regularnie ustanawia nowe maksima. Trend wzrostowy jest mocny i w pełni ukształtowany. W ostatni wtorek cena wspięła się na najwyższe poziomy od wielu miesięcy.

Zatem jeżeli kupować najmocniejsze akcje to do portfela wybieram: Amica, Aplisens, Eko Export, Ferro, LPP, Medicalgorithmics, Mennica Polska, Onico, P.A. Nova oraz Sygnity.

Autor: Marek Pasierbski