3 najdłużej urzędujących CFO w spółkach WIG 20

imagesCo sprawia, że tak długo pracują w jednej spółce? Wynagrodzenie, lojalność, duże możliwości rozwoju i ambicje zawodowe? O to musielibyśmy zapytać ich samych. Oczywiste jest jedno: obecne czasy niepewności na rynkach finansowych i fala kryzysów nie sprzyjają w zarządzaniu środkami pieniężnymi jednych z największych spółek giełdowych w Polsce. Wieloletnie doświadczenie przedstawianych dyrektorów finansowych, praktyka oraz znajomość spółek niemalże „na wylot” sprawia, że pomimo trudnych czasów wciąż odnoszą oni sukcesy.

Renata Bojdo
Związana już od 1993 roku z rzeszowską firmą, która specjalizuje się przede wszystkim w produkcji i rozwoju oprogramowania – Asseco Poland S.A. Początkowo pracowała na stanowisku referenta, natomiast 2 lata później objęła funkcję Głównej Księgowej spółki. Jej ambicja i pracowitość na tym nie poprzestały. W 2002 roku została Dyrektorem Finansowym spółki, a w okresie 2004-2007 była członkiem zarządu (d. COMP Rzeszów), odpowiadając w dalszym ciągu za księgowość i finanse. Na Wiceprezesa Zarządu została wybrana w 2009 roku, zastępując Piotra Jeleńskiego i pełniła tę funkcję do końca maja bieżącego roku. Z niewyjaśnionych przyczyn złożyła rezygnację z tego stanowiska i od czerwca nowym wiceprezesem jest Rafał Kozłowski. Doświadczona Renata Bojdo w dalszym ciągu pozostanie Chief Financial Officer Asseco Poland S.A. W ostatnim roku rzeszowska spółka osiągnęła wyniki finansowe, które przekroczyły wszelkie oczekiwania. Rekordowe przychody liczące 4,96 mld zł wzrosły aż o 53,2% w stosunku do roku 2010. Zysk netto spółki w pierwszym kwartale 2012 roku wyniósł 105 mln zł, w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku wzrósł o 8%. Takie pozytywne i obiecujące wyniki to niewątpliwie zasługa również Dyrektora Finansowego spółki – Renaty Bojdo. Jej wiedza, doświadczenie i znajomość pzedsiębiorstwa zdecydowanie przyczyniają się do jego sukcesów. Warto również zaznaczyć, że CFO Asseco S.A. znalazła się na liście najlepiej zarabiających pań w polskich spółkach giełdowych w 2011 roku, którą przygotował „Parkiet”. Jej wynagrodzenie w 2011 roku szacowane było na milion złotych.

Add a comment

Czytaj więcej: 3 najdłużej urzędujących CFO w spółkach WIG 20

Raporty spółek za 2011 rok

Poniższe zestawienie zostało opracowane na podstawie raportów rocznych 358 polskich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zawiera ono wyniki dotyczące wielkości przychodów oraz zysku netto w podziale na sektory. Do obliczeń wykorzystano dane z raportów skonsolidowanych (jeżeli nie były one dostępne, to wykorzystano raporty jednostkowe). Spółki zostały podzielone na 27 sektorów zgodnie z oficjalną klasyfikacją stosowaną przez GPW.

Add a comment

Czytaj więcej: Raporty spółek za 2011 rok

Które spółki na gorsze czasy ?

Ostatnie dni na giełdach nie wyglądają zbyt kolorowo, a precyzyjniej pisząc wyglądają raczej czerwono aniżeli zielono. WIG, w ostatnim tygodniu stracił ponad 1%, a sytuacja techniczna nie wygląda zbyt ciekawie. Wczoraj najważniejsze indeksy warszawskie przebiły dołem ważne wsparcia i póki co na próżno szukać siły popytu. Przeskanujmy zatem polskie akcje, aby wynaleźć te, które najlepiej sobie radzą w ostatnich dniach. Zawsze warto na te zwracać uwagę gdyż jest spore prawdopodobieństwo, że w przyszłości mogą się zachować podobnie, nie korelując się z szerokim rynkiem.

W tym celu wybrałem następujące kryteria:

  1. Stopa zwrotu za ostatni tydzień powyżej 3 % oraz powyżej 20% za ostatnie 3 miesiące.
  2. Średnie obroty na przyzwoitym poziomie jak na potrzeby inwestora indywidualnego, czyli powyżej 50 tys. (półroczna średnia).
  3. Zależy mi na spółkach średnio skorelowanych z indeksem, w tym przypadku z WIGiem. Interesują mnie walory o korelacji poniżej 0,4 za ostatnie 3 miesiące.
  4. Aby zawęzić pole zainteresowań nakładam dodatkowo kryterium średnich ruchomych. Wyłonię spółki dla, których średnie ruchome z 50 oraz 100 sesji rosną.

Skaner, spośród prawie 800 spółek z GPW i New Connect wypluł 14 walorów spełniających powyższe kryteria:

Add a comment

Czytaj więcej: Które spółki na gorsze czasy ?

DDM+ na rynku akcji i zlecenia „czas start!” w DM BOŚ

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. wzbogaca ofertę o kolejne narzędzia pomagające zautomatyzować proces inwestowania. Klienci Biura, jako jedyni na rynku, otrzymali możliwość realizacji zleceń z parametrem „czas start!” – uaktywnianych dokładnie o wcześniej zdefiniowanej porze. Dodatkowo, od listopada wszystkie oferowane przez DM BOŚ zlecenia DDM+ będą dostępne także na rynku akcji.

Warszawa, 8 listopada 2011 r. – Zlecenia z parametrem „czas start!” oferowane przez DM BOŚ są pierwszym tego typu rozwiązaniem na rynku. Od początku listopada zlecenia DDM+ (oprócz trailing stop) zyskają dodatkową funkcjonalność – możliwość aktywowania ich o ściśle określonej godzinie.

Add a comment

Czytaj więcej: DDM+ na rynku akcji i zlecenia „czas start!” w DM BOŚ

Automaty transakcyjne dla każdego z nowym pluginem DM BOŚ - bossaAB

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. udostępnia Klientom kolejne narzędzia pozwalające na zautomatyzowanie procesu inwestowania. Profesjonalny program do analizy technicznej AmiBroker uzupełniono o wtyczkę bossaAB, która umożliwia podłączenie do niego automatów transakcyjnych, składających zlecenia bez udziału inwestora. Klienci Biura mogą korzystać także z aplikacji bossaABKreator, upraszczającej proces samodzielnego tworzenia automatów, które realizują przyjęte przez inwestora strategie.

Add a comment

Czytaj więcej: Automaty transakcyjne dla każdego z nowym pluginem DM BOŚ - bossaAB